هدر موبایل
1396/04/21 11:38:00
سرویس صحن
قاضی پور:

توتال بدعهد است/ به خارجی ها اعتماد نکنیم

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ترس ما این است که توتال دوباره در زمان تحریم ما را رها کرده و به تعهدات خود پایبند نباشد.
توتال بدعهد است/ به خارجی ها اعتماد نکنیم نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ترس ما این است که توتال دوباره در زمان تحریم ما را رها کرده و به تعهدات خود پایبند نباشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201706100445256622.jpg توتال,بدعهد,است/,به,خارجی,ها,اعتماد,نکنیم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیرماه) مجلس شورای اسلامی پس از سخنان وزیر درخصوص قرارداد نفتی توتال گفت: هیچگاه نسبت به انعقاد قراردادهای نفتی خوشبین نبوده ام و علت آن نیز نحوه عملکرد کسانی بود که به نمایندگی از کشورهای استعمارگر به قصد حیله و فریب و کسب حداکثری سود به کشور ما می آمدند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اولین قرارداد ایران مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار است که شامل همه معادن ایران به جز سنگ های قیمتی بود؛ آنها می خواستند به عنوان کشف معادن بدون ارزش حقیقی آن، آن را استخراج کنند و شاه تحت فشار علمای اَعلام ناچار به لغو این قرارداد گردید.

وی افزود: در دوران سلطنت مظفرالدین شاه نیز 6 سال قبل از تشکیل مجلس شورای ملی و مشروطیت، قراردادی برای استخراج نفت با دارسی منعقد شد و در سال 1901 میلادی اولین چاه نفت در مسجد سلیمان به بهره برداری رسید و در این قرارداد سهم بسیارناچیزی نصیب ایران شد، اما این قرارداد حدود 30 سال بعد علی رغم تمام مخالفت ها توسط رضاشاه تمدید شد که کمی سهم ایران افزایش یافت و پس از سلطنت وی تا زمان پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت، مناقشات و گفت وگوها ادامه یافت و نهایتاً به قراردادهای الحاقی نظیر قرارداد الحاقی گِس وزیر دارایی انگلیس و گلشاهیان وزیر دارایی ایران بود ؛اما علمای ایران نظیر آیت الله کاشانی و رجال ملی ایران نظیر مصدق راضی به این قرارداد نشده و چاره را در کوتاه کردن دست بیگانگان و به دست گرفتن سرنوشت نفت کشور توسط ایرانیان دانستند. بعد از این با کودتا، قرارداد کنسرسیوم همواره مورد اعتراض بود و ادامه یافت تا در پیروزی انقلاب اسلامی شبب ملی شدن کامل صنعت نفت و تسلط ایرانیان بر منابع نفتی خودشان شد.

شرکت فرانسوی توتال سابقه فعالیت های استعماری در کشورهای مختلف دارد

قاضی پور با بیان اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضامن حرکت صحیح بود، افزود:در سال های اخیر و دولت های مختلف با عناوینی نظیر کمبود سرمایه،پای خارجی ها به اشکال مختلف به قراردادهای نفتی ایران باز شد، از جمله شرکت فرانسوی توتال که سابقه فعالیت های استعماری در کشورهای مختلف دارد، البته اینک موضوع نفت خام در میان نیست،بلکه مهمترین منبع گازی جهان مورد گفت وگو است.

وی ادامه داد:در سال های ابتدایی دهه 80 و در فاز مقدماتی پارس جنوبی با قرارداد 2 میلیارد دلاری وارد این منبع شد و مجدداً امروز پای این شرکت در قراردادی که 6 برابر قرارداد قبلی است، وارد این منبع گازی مهم شده است. بنده و دوستانم و ملت ایران نگران تاثیر آتی این شرکت و اقداماتش هستیم. یکی از موارد اعتراض ما این است که این شرکت ما را 11 سال معطل کرد و شریک قطری  بیشترین برداشت را از منابع گازی ما داشته باشد و با همکاری آمریکا وارد این قرارداد شده است.

وی ادامه داد: قضاوت با ملت است، آزموده را آزمودن خطاست؛ این شرکت قبلا با ما ضربه زده است. هیچ تضمینی به وفای این شرکت نداریم.رشوه دادن توتال و محکومیت آن محرز است.

قاضی پور افزود: ترس ما از این شرکت این است که ما را در تحریم ها رها کند و چون به خارجی ها بدبین هستیم نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم، بنابراین به توتال اعتماد نکنیم./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet