خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/04/21 11:45:00
سرویس صحن
نوروزی در موافقت با سه فوریت طرح قانونی الزام دولت به رعایت منافع ملی در قراردادهای نفتی:

نباید توان مهندسان داخلی را فراموش کرد/قرارداد با توتال خلاف قانون اساسی است

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قرارداد با توتال خلاف قانون اساسی است و براساس اصول ۱۳۹ و ۷۹ قانون اساسی این قرارداد به نفع مصالح کشور نیست.
نباید توان مهندسان داخلی را فراموش کرد/قرارداد با توتال خلاف قانون اساسی است سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قرارداد با توتال خلاف قانون اساسی است و براساس اصول 139 و 79 قانون اساسی این قرارداد به نفع مصالح کشور نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201704100875000637.jpg نباید,توان,مهندسان,داخلی,را,فراموش,کرد/قرارداد,با,توتال,خلاف,قانون,اساسی,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسن نوروزی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با سه فوریت طرح قانونی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC)  گفت: این از مظلومیت روحانیت است که آقای کواکبیان نیز می گوید من نیز درس فقهی خوانده ام مانند همان دوستشان که در مجلس هشتم گفتند درس فقهی خوانده ام اما آیت الکرسی را اشتباه خواندند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود:هرکسی از هر کجا بلند می شود خودش را منتصب به روحانیت می کند و به روحانیت مظلوم اسلام توهین می کند.

نوروزی افزود: ما در یک شرایط بحرانی قرارگرفته ایم اینکه آقای کواکبیان اظهار داشتند روحانیان طرح سه فوریتی را امضا کرده اند؛باید توجه داشت بنده خودم در مجلس هشتم عضو کمیسیون انرژی مجلس بودم و به آقای کواکبیان می گویم به بنده توهین نکنید؛ چرا که شما خبر از قراردادهای نفتی ندارید، من به خاطر مطالعه قرارداد ظالمانه و استعمارگرانه کرسنت طرح سه فوریتی را امضا کردم.

وی با بیان اینکه از جریان قراردادهای نفتی کشور اطلاع دارم، افزود: امام راحل (ره) فرمودند زیر هیچ قرارداد استعماری را روحانیت امضا نکرده است، اما در رابطه با فوریت طرح باید بگویم این قراردادی که با شرکت توتال منعقد شده تا ساعت 24 امشب زمانش به پایان می رسد.

نوروزی گفت:بنده از رئیس کمیسیون انرژی مجلس سوال کردم که ایشان در پاسخ گفتند از جزئیات قرارداد مذکور اطلاعی ندارند، همچنین آقای زنگنه بیان کردند جزئیات قرارداد را برای شما نمی توانیم بگوییم.

وی خطاب به مطهری گفت: شما می دانید وقت ما را در رابطه با یک کلمه بستگان یا قراردادهای مربوط به استرداد مجرمین در این مجلس می گیرید؛ اما موضوع قرارداد نفتی که تا 50 سال پروژه های مملکت توسط یک شرکت خارجی اجرا شود؟ این در حالی است که منافقین چند روز قبل در آن کشور جلسه تشکیل دادند و به ما توهین کردند.

نوروزی گفت: قرارداد با توتال خلاف قانون اساسی است و براساس اصول 139 و 79 قانون اساسی این قرارداد به نفع مصالح کشور نیست، فازهای پارس جنوبی توسط شرکت های بین المللی انجام شده، ایتالیا تلاش کردند به ایران بیایند و آمریکا فقط به توتال اجازه داد.

وی ادامه داد: چرا ما باید به شریک نظامی و امنیتی خود روسیه اجازه ورود به این قرارداد را ندهیم ؛مگر ما در سوریه با کشورهایی مانند عراق و روسیه و ترکیه همکاری نداریم؟

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: قرارداد مذکور با ترک تشریفات منعقد شده و سه فساد اصلی دربر دارد به دلیل اینکه توتال قصد دارد منافع خود را به حداکثر برساند وارد کشور ما شده، فاز 11 پارس جنوبی را می توانستیم در کشور انجام دهیم.

نباید توان مهندسان داخلی را فراموش کرد

وی ادامه داد: آمریکا مرزهای خود را بست و به مهندسان داخلی خود اجازه فعالیت داد و بعد از آن مرزها را باز کرد.

نوروزی گفت:اقتصاد مقاومتی بیانگر اقتصاد درون زا است و باید به شرکت های داخلی اعتماد کرد و نباید توان مهندسان داخلی را فراموش کرد؛ اما با ترک تشریفات قراردادها را واگذار می کنیم که این صحیح نیست،کسانی قرارداد IPC را امضا کردند که قرارداد ظالمانه کرسنت را امضا کردند و ما امروز تاوان آن را می دهیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به مازنی گفت: ایشان ما را منتقد دولت خطاب می کند؛ این در حالی است که اینگونه نیست ما خدمتگزار انقلاب، نظام و دولت هستیم اما وکیل الدوله نیستیم ما وکیل مردم هستیم و به منافع ملی توجه می کنیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet