خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/04/21 11:54:00
سرویس صحن
کریمی قدوسی در تشریح موافقت خود با طرح سه فوریتی توقف موقت قرارداد توتال؛

صددرصد موافق سرمایه‌گذاری خارجی هستیم ولی با ملاحظه منافع ملی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه قرارداد توتال باعث توقف ۵۰ ساله ایران در برابر تعهدات شرکت‌های خارجی می‌شود،گفت:ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی نیستیم بلکه معتقدیم سرمایه‌گذاری باید با ملاحظات ملی انجام شود.
صددرصد موافق سرمایه‌گذاری خارجی هستیم ولی با ملاحظه منافع ملی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه قرارداد توتال باعث توقف ۵۰ ساله ایران در برابر تعهدات شرکت‌های خارجی می‌شود،گفت:ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی نیستیم بلکه معتقدیم سرمایه‌گذاری باید با ملاحظات ملی انجام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104214293671.jpg صددرصد,موافق,سرمایه‌گذاری,خارجی,هستیم,ولی,با,ملاحظه,منافع,ملی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جواد کریمی قدوسی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 21 تیرماه) در موافقت با طرح سه فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی IPC گفت: دلیل اینکه این طرح در قالب سه فوریت مطرح شده، اول زمان محدود آن است و در وهله بعد این طرح نقطه عطفی برای نفت،‌ پالایش و پتروشیمی محسوب می‌شود. همچنین باعث توقف ۵۰ ساله ایران در برابر تعهدات به شرکت‌های خارجی خواهد شد.

وی افزود: علیرغم هوچی‌گری‌های برخی رسانه‌ها ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی نیستیم، بلکه ما طرفدار سرمایه‌گذاری خارجی اما مبتنی بر حفظ منافع ملی و امنیت ملی هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به صحبت‌های وزیر نفت درباره دلیل اخذ قرارداد توتال گفت: طبق صحبت‌های آقای زنگنه چهار دلیل برای قرارداد توتال وجود دارد که شامل احتیاج به سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری، نبود تکنولوژی، نبود مدیریت و ایجاد راهی برای ورود سرمایه‌گذاران به کشور بعد از برداشته شدن تحریم‌های بانکی است.

کریمی قدوسی افزود:توتال با سرمایه ۵۰ میلیون دلاری به کشور می‌آید؛اما همین کشور ۱۰۰۰ میلیارد نقدینگی با اوراق مشارکت دارد که می‌تواند ظرف ۲۰ دقیقه جذب کند،مشکل ما ۵۰۰ میلیون دلار نیست که بخواهیم طی ۲۰ سال سرمایه‌گذاری کنیم و کشور را محدود نماییم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تنها توتال دوفاز پارس جنوبی را به سرانجام می‌رساند؛اما فرزندان رشید و غیور این ملت ۷۰ درصد کارها را به سرانجام رسانده، ‌آنها خدمات خریده و پول آن را پرداخت کرده‌اند؛نه اینکه ۵۰ سال کشور را نگه دارند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:اینکه می‌گویند ما درکشور مدیریت نداریم درحالی است که همین فرزندان تاکنون فازهای پارس جنوبی را به سرانجام رسانده‌اند.

کریمی قدوسی با طرح ادعایی گفت: با این قرارداد آمریکا با زبان عادی این پیغام را داده که این همه سرمایه‌گذار که به ایران آمده‌اند هیچ کدام نتوانسته‌اند کاری کنند؛اینکه در نهایت توتال توانسته قراردادی ببندد به این خاطر است که آمریکا اجازه داده و تا وقتی اجازه ندهد ما در کشور نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ، افزود: آنها یک بار به صنعت هسته‌ای ما گیر دادند که تحریم‌ها برداشته نشد،حالا سراغ زیرساخت‌های نفتی و گازی آمدند حتماً فردا هم می‌خواهند موضوعات علمی را مطرح کنند تا در نهایت قدرت را از ما بگیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet