پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/04/09 18:53:00
سرویس کمیسیون ها
حسین شهریاری در گفت و گو با خانه ملت:

شاخص‌های سلامت در استان‌های محروم با متوسط کشوری فاصله دارد

**حسین شهریاری عضو کمیسیون بهداشت مجلس در حاشیه اجلاس کمیته فرعی اجلاس روسای مجالس کشورهای آسیایی، در زمینه عدالت در سلامت به خبرنگار خانه ملت، گفت: تعریف از عدالت در سلامت باید نسبی باشد.

شهریاری گفت: قطعا بی عدالتی در سلامت در مناطقی که از نظر اقتصادی توسعه پیدا نکرده اند و عدالت اجتماعی در آنجا به صورت مناسب اجرایی نشده، وجود دارد.

وی گفت: بسیاری از شاخص‌های سلامت در استان‌های محروم از جمله سیستان و بلوچستان با متوسط کشوری نیز فاصله دارد.

شهریاری افزود: باید تلاش کنیم که عدالت در سلامت را به طور یکسان در کشور پیاده کنیم و در مناطقی که مردم از نظر اقتصادی و اجتماعی وضعیت مناسبی ندارند، دولت‌ها باید وارد عرصه خدمات شده و بتوانند شاخص‌های سلامت را توسعه دهند.

نماینده زاهدان گفت: البته پس از انقلاب تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفته که شاخص‌هایمان در مناطق محروم نسبت به قبل از انقلاب ارتقاء پیدا کرده؛ اما هنوز با ایده‌ال‌هایمان فاصله زیادی داریم که امیدواریم تلاش مضاعف صورت گیرد.

شهریاری در ادامه با اشاره به وضعیت عدالت در سلامت و جایگاه آن در کشورمان گفت: ایران نسبت به کشورهای منطقه وضعیت نسبتا مناسبتری دارد اما نسبت به کل جهان ما هنوز با مشکل مواجه هستیم.

وی ادامه داد: ما کشور در حال توسعه ای هستیم و باید خود را با کشورهای منطقه مقایسه کنیم. باید برنامه ریزی بهتر و مدیریت قدرتمندی انجام گیرد تا شاخص‌هایمان ارتقای بیشتری پیدا کند و باید در این زمینه کار بیشتری کنیم، زیرا تمام مسایل به اعتبارات برنمی‌گردد؛ مسایل مدیریت و نظارت وجود دارد که کشورمان در این زمینه با مشکل مواجه است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: دید سلامت نگر باید در دولت مردان باشد. تا زمانی که این دید در دولتمردانمان جایگاه واقعی خود را نداشته باشد، ما هنوز مشکلاتمان در جامعه باقی خواد ماند.

وی در مورد اقدامات مجلس درباره عدالت در سلامت گفت: مجلس تنها می‌تواند در این خصوص قانونگذاری کند، منابع را در بودجه دولت ارائه می‌دهد. مجلس این قدرت را ندارد که به تنهایی بودجه تغییر دهد. طرح‌ها هم اگر منابع مالی داشته باشد، به دلیل خلاف بودن با اصل 75 قانون اساسی نمی‌توانند  به تصویب برسند.

شهریاری تصریح کرد: مجلس در بودجه سال 88، هزار و پانصد میلیارد تومان سهم حوزه سلامت را افزایش داد اما؛ مشکلات این بخش بیشتر از این مبالغ است که ما بخواهیم با این افزایش، کل مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: البته طی سه - چهار سال گذشته سهم بخش سلامت افزایش قابل توجهی داشته است. امیدواریم دولتمردان وظیفه اصلی بخش سلامت را برعهده گرفته و یقینا مجلس هم کمک خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین در مورد تفاوت بین مراکز درمانی خصوصی و دولتی گفت: بیمارستان‌های دولتی 90 درصد خدمات درمانی را انجام می‌دهند که باید از آنها  قدردانی شود.

وی گفت: ما نتوانسته‌ایم ظاهر خدمات را در این مراکز همانند بخش خصوصی ارائه دهیم در صورتی که اکثر جراحی‌های سخت در بیمارستان‌های دانشگاهی صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بیمارستان‌های دانشگاهی متاسفانه برای امور روزمره خود با مشکل مواجه هستند و به همین دلیل به شرکت‌های دارویی بدهکارند.

وی افزود: اکثر بیمارستان‌های دولتی از مراکز بیمه باز طلب دارند، که مراکز بیمه قادر به پرداخت طلب خود نیستند، حقوق و مزایای پرسنل در بیمارستان‌های دولتی بعضا تا یکسال عقب می‌افتد و همه این مسایل باعث نارضایتی مردم از بخش دولتی می‌شود.

شهریاری افزود: امیدواریم در دولت دهم تلاش بیشتری صورت گیرد تا شاخص‌های سلامت در کشور ارتقاء یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet