هدر اصلی
1396/04/24 14:36:00
سرویس اقتصادی
حسین زاده:

ردپای مشاوران املاک در ایجاد حباب قیمتی/تخصص گرایی شرط ارایه مجوز به بنگاه های معاملاتی مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه نقش بنگاه های معاملاتی و مشاوران املاک در حباب قیمتی بازار مسکن و اجاره بها غیرقابل انکار است،گفت: ارایه مجوز به صنف مشاوران املاک باید به سمت تخصص گرایی هدایت شود.
ردپای مشاوران املاک در ایجاد حباب قیمتی/تخصص گرایی شرط ارایه مجوز به بنگاه های معاملاتی مسکن عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه نقش بنگاه های معاملاتی و مشاوران املاک در حباب قیمتی بازار مسکن و اجاره بها غیرقابل انکار است،گفت: ارایه مجوز به صنف مشاوران املاک باید به سمت تخصص گرایی هدایت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201607104477410620.jpg ردپای,مشاوران,املاک,در,ایجاد,حباب,قیمتی/تخصص,گرایی,شرط,ارایه,مجوز,به,بنگاه,های,معاملاتی,مسکن Icana

عبدالکریم حسین زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر نقش بنگاه های معاملاتی و مشاوران املاک در تعیین نرخ مسکن و اجاره بها، گفت: نداشتن سامانه مسنجم و بانک اطلاعاتی مشخص، بی ثباتی در نرخ اجاره بها و مسکن را منجر شده است.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عدم نظارت دقیق بر نحوه فعالیت و عملکرد مشاوران املاک به بروز حباب قیمتی در بازار مسکن منجر شده است، افزود: علاوه بر عدم نظارت، نبود رویه مشخص در ارایه مجوز مشاوران املاک از مهم ترین دلایل بی ثباتی نرخ ها در بازار مسکن است.

وی با تاکید بر اینکه ارایه مجوز مشاوران املاک باید به سمت تخصص گرایی هدایت شود، تصریح کرد: اگر موضوع خرید و فروش املاک و مسائلی از این دست را در طبقه بندی تخصصی برده و کسانی که فارغ التحصیل معماری و حوزه های مرتبط با مسکن هستند، در کنار کار فنی خود حوزه فروش املاک را هم داشته باشند، همبستگی و وابستگی مشترک میان سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی وشهرداری ایجاد می شود که در کنار این مهم فرایندی برای قیمت گذاری ها تنظیم می شود.

نقشه های شهری ارزش املاک را مشخص می کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تهیه نقشه های شهری در مناطق مختلف ارزش املاک را مشخص می کند، گفت: این نقشه نمود واقعی را بر اساس فرمت های حقیقی پیدا می کند که به این ترتیب قیمت گذاری ها با واقعیت همخوانی بیشتری دارد.

حسین زاده با تاکید بر اینکه فارغ التحصیلان اقتصاد مسکن و حوزه های مرتبط با آن بهترین گزینه ها برای تصدی بر مشاوران املاک و بنگاه های معاملاتی مسکن هستند، افزود: حضور افراد متخصص در این حوزه تاثیر مثبتی بر تغییر و تحولات بخش مسکن داشته و منافع کلی شهر پاسداری می شود

وی با بیان اینکه باید مسئولیت اخذ و صدور مجوزها در حوزع بنگاه های معاملاتی به بخش های فنی واگذار شود، گفت: در صورتی که مجوز ایجاد مشاوران املاک از سوی واحدی تخصصی صادر شود، می تواند تاثیر مثبتی در نرمال سازی یا نرمال نگه داشتن ارزش مسکن و قیمت آن داشته باشد، تا به این ترتیب وارد بازار سیاه و سیکل نافرجامی که امروز دچار آن هست نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از قیمت مسکن در کلانشهرها به ویژه تهران، افزود: متاسفانه در کلانشهرها به ویژه تهران هیچ رابطه مستقیمی بین قیمت ملک و ارزش واقعی آن وجود ندارد و گاهی تصور می شود قیمت فروش ملک چندین برابر ارزش آن است.

وی با اشاره به نرخ های رشد تصاعدی مسکن در یک دهه اخیر، تصریح کرد: تاثیر گذاری مسائل پشت پرده ای که می تواند بین املاک مختلف در یک منطقه به صورت رانتی ایجاد شود و هزینه زندگی و مسکن را برای مردم گران تر کند عامل اصلی رشد تصاعدی نرخ مسکن در کشور است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گرانی بدون ضابطه مسکن و اجاره بها از تهران به سایر شهرها سرایت می کند، افزود: در حال حاضر اکثر شهرهای میانه اندام، کوچک و متوسط از کلانشهرها الگو می گیرند یعنی این مدل می تواند به راحتی تسری پیدا کرده و قیمت ها را دستخوش تغییر کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet