هدر اصلی
1396/04/24 11:19:58
سرویس دیگر رسانه‌ها
رجبی:

قرارداد با توتال منافع ملی ایران را تامین می کند

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به توضیحات وزیر نفت در مجلس، قرارداد با توتال قرارداد متعارفی است و منافع ملی ایران را تامین می کند.
قرارداد با توتال منافع ملی ایران را تامین می کند نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به توضیحات وزیر نفت در مجلس، قرارداد با توتال قرارداد متعارفی است و منافع ملی ایران را تامین می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109335061133.jpg قرارداد,با,توتال,منافع,ملی,ایران,را,تامین,می,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فرج الله رجبی افزود: بیشتر مواضع مخالف طرح شده درباره قرارداد امضا شده با توتال با رویکرد سیاسی و جناحی صورت گرفته است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: جناح رقیب دولت به خوبی می داند که اگر چند قرارداد مانند سازوکار همکاری با توتال امضا و اجرایی شود، فضای سیاسی را به طور کامل از دست می دهد.

رجبی با بیان این که تقویت سرمایه گذاری خارجی از مزایای برجام برای اقتصاد ایران است، گفت: دیپلماسی نفتی در پسابرجام پای شرکت های نفتی مانند توتال را به ایران باز کرده است تا در قراردادی منصفانه و با منفعت دوجانبه با کشورمان مشارکت کنند.

وی اظهار کرد: در پرتوی چنین قراردادهایی هم می توان وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشید و هم مناسبات بین المللی کشور را در یک بستر سالم تعریف کرد و شکل داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: با وجود اینکه قرارداد با توتال در راستای منافع ملی ایران است، عده ای بدون توجه به محتوای قرارداد و منافع آن برای کشورمان، به اظهار مخالفت با آن می پردازند.

وی اظهار کرد: کشورهایی همچون آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی تلاش همسویی را برای منزوی کردن ایران به کار بسته اند و حال آن که قرارداد با توتال به طور عملی، این تلاش ها را ناکام کرده است و علاوه بر آن، امنیت ملی و اقتدار کشورمان را فزونی بخشیده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، گفت: از این منظر، مخالفان قرارداد با توتال از 2 جهت به منافع ملی ایران آسیب می‌زنند، از یک سو به درآمدهایی که می تواند از این قرارداد نصیب کشورمان شود و از سوی دیگر، عده ای با طرح این گونه مباحث، حرکت نادرستی در قبال فعالیت های ضد ایرانی در سطح منطقه و بین الملل انجام می دهند.

ارزش قرارداد با توتال در زمینه توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.

این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قرادادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.

بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.

به گزارش ایرنا، این طرح با هدف تولید حداکثری و پایدار روزانه 2 میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود 56 میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet