هدر موبایل
1396/04/25 07:50:00
سرویس سیاسی
خانه ملت روند استیضاح رئیس جمهور آمریکا را بررسی می‌کند:

نگاهی به مقوله استیضاح روسای جمهور آمریکا / 2 تبرئه و یک استعفا/ ترامپ اولین قربانی می‌شود

استیضاح رئیس جمهور آمریکا بر اساس قانون اساسی روند خاص خود را دارد و اگر ترامپ در این مسیر مسند خود را از دست بدهد، اولین رئیس جمهور قربانی استیضاح می‌شود.
نگاهی به مقوله استیضاح روسای جمهور آمریکا / 2 تبرئه و یک استعفا/ ترامپ اولین قربانی می‌شود استیضاح رئیس جمهور آمریکا بر اساس قانون اساسی روند خاص خود را دارد و اگر ترامپ در این مسیر مسند خود را از دست بدهد، اولین رئیس جمهور قربانی استیضاح می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201707108578934693.jpg نگاهی,به,مقوله,استیضاح,روسای,جمهور,آمریکا,/,2,تبرئه,و,یک,استعفا/,ترامپ,اولین,قربانی,می‌شود Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ احمد خزایی روند استیضاح در ایالات متحده در قانون اساسی این کشور پیش بینی شده و این حق شناخته شده تا علیه مقامات رسمی این کشور به جرم ارتکاب جرایم بزرگ و خائنانه اقامه دعوا شده و در صورت محکوم شدن، آن‌ها را از کار برکنار کنند. این جرایم می‌تواند شامل خیانت، دریافت رشوه، جرایم سنگین اجتماعی، ادای شهادت دروغ و سوگند باشد.

استیضاح به دو طریق قابل طرح است: نخست دیوان عالی فدرال ایالات متحده می‌تواند علیه هر یک از مقامات رسمی کشور اعلام جرم کند و از کنگره بخواهد که فرد مزبور را به دلیل ارتکاب عمل مجرمانه استیضاح کند. اما در شیوه دوم، خود کنگره راسا می‌تواند وارد شود و علیه یک مقام دولت فدرال اعلام جرم کند. در هر دو شکل، ابتدا باید موضوع استیضاح به تصویب اکثریت مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا برسد، سپس این مجلس از مجلس سنای آمریکا درخواست کند که دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. در چنین صورتی مجلس سنا به دادگاه تبدیل می‌شود و هر یک از سناتورها نقش یک دادستان را ایفا می‌کنند. در این جلسات، رئیس دیوان عالی فدرال به اداره دادگاه می‌پردازد.

متهم باید در مقابل اتهامات از خود دفاع کند. پس از شنیدن دفاعیات، اتهام به رای گذاشته می‌شود و اگر اکثریت سناتورها رای به مجرم بودن متهم دهند، آن مقام دولتی از کار برکنار می شود و این استیضاح صرفا به رئیس جمهور یا اعضای کابینه محدود نمی‌شود و می تواند علیه نمایندگان مجلس، سناتورها، قضات دیوان عالی و حتی قضات دادگاه‌های بخش و هر مقام رسمی دیگری از این استیضاح استفاده کرد و وی را به دادگاه کشاند.

از بین روسای جمهور آمریکا تاکنون 3 نفر در معرض استیضاح قرار گرفته‌اند که از این بین 2 نفر به جلسه استیضاح رفته‌اند ولی نیکسون پیش از استیضاح، استعفا کرد.

استیضاح اندرو جانسون هفدهمین رئیس جمهور آمریکا (جمهوری خواه)

اندرو جانسون از حزب دموکرات که معاون لینکلن بود، پس از ترور وی، هفدهمین رئیس جمهور آمریکا شد. پیگیری سیاست‌های لینکلن با وجود حضور اکثری جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا کار ساده‌ای برای جانسون نبود. جمهوری خواهان تندرو تلاش می‌کردند تا با وضع قانون‌های مختلف، عزل و نصب‌های جانسون را زیر سئوال ببرند. تنش میان جانسون و مجلس سنا با تلاش جمهوری‌خواهان برای استیضاح وی به اوج خود رسید.

اندرو جانسون 3406757/15/2017 4:09:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707105061633794_Thum.jpgدونالد ترامپ ریچارد نیکسون بیل کلینتون اندرو جانسون
اندرو جانسون

جمهوری خواهان تندرو با تصویب قوانینی محدودیت‌های جدیدی برای رئیس جمهوری ایجاد کردند و زمانی که جانسون، ادوین استنتون، وزیر جنگ کابینه را برکنار کرد، جانسون به زیر پاگذاشتن قانون و سوءاستفاده از قدرت متهم شد و مورد استیضاح قرار گرفت. اما جانسون تنها با یک رای اضافه توانست به ریاست جمهوری خود ادامه دهد و در سنا تبرئه شد.

استیضاح ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا (جمهوری خواه)

آئین استیضاح رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار در خصوص سی و هفتمین رئیس ‌جمهور ایالات متحده آمریکا ریچارد نیکسون، مطرح شد. نیکسون از بیستم ژانویه ۱۹۶۹ تا نهم اوت ۱۹۷۴ در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور آمریکا فعالیت می‌کرد.

ریچارد نیکسون 3406757/15/2017 4:09:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707105233243459_Thum.jpgدونالد ترامپ ریچارد نیکسون بیل کلینتون اندرو جانسون
ریچارد نیکسون

سی و هفتمین رئیس ‌جمهور ایالات متحده آمریکا پس از انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری با "جرج مک گاورن" رقابت داشت که در نهایت نیسکون شکست سنگینی را به رقیب خود تحمیل کرد. نیسکون در ۴۹ ایالت از ۵۰ ایالات آمریکا رقیب خود را شکست داده بود.

نیکسون با اقتدار برنده رقابت انتخاباتی شده بود، اما با این شرایط هم درگیر رسوایی شدید "واترگیت" شد و دومین دوره ریاست جمهوری‌اش ناتمام ماند، زیرا پیش از آنکه سنای آمریکا برای نخستین بار در تاریخ آن کشور یک رئیس جمهور را برکنار کند، نیکسون به دلیل رسوایی "واترگیت" استعفا داد.

استیضاح بیل کلینتون چهل و دومین رئیس جمهور آمریکا (دموکرات)

پس از انتخابات ۱۹۹۸، مجلس کلینتون را به اتهام سوگندشکنی و کارشکنی در اجرای عدالت در رابطه با رسوایی اخلاقی، بیل کلینتون را استیضاح کرد. کلینتون دومین رئیس جمهور آمریکا پس از اندرو جانسون است که استیضاح شده است. مذاکرات استیضاح مبتنی بر اتهامات دروغگویی غیرقانونی کلینتون بود. پس از ارسال گزارش استار به مجلس که اعلام شد اطلاعات مفصل و معتبریی در این خصوص ارائه کرده که رئیس جمهور کلینتون اقداماتی انجام داده که ممکن است دلیل مناسبی برای استیضاح باشد، مجلس جلسات استماع علیه کلینتون را پیش از انتخابات میان دوره‌ای شروع کرد.

بیل کلینتون 3406757/15/2017 4:09:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707105682484397_Thum.jpgدونالد ترامپ ریچارد نیکسون بیل کلینتون اندرو جانسون
بیل کلینتون

در صحن مجلس بحث داغی درگرفت و دو اتهام با حمایت جمهوریخواهان و اندکی از دموکرات‌ها تصویب شد. سنا بعدتر کلینتون را از هر دو اتهام تبرئه کرد.

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا (جمهوری خواه)

ترامپ با شرایطی که در دوران انتخابات و اتهاماتی که بعد از آن در مورد ارتباط با روس‌ها و تاثیرگذاری روس‌ها بر انتخابات، وی در معرض اتهامات سنگینی از طرف نمایندگان هر دو حزب آمریکا است. در حال حاضر رای بر این است که کمیته ای متشکل از نمایندگان دو حزب این مسائل را در حال بررسی و پیگیری می‌دانند و به نوعی کنگره ایالات متحده راسا وارد این موضوع شده است. این که تا چه حد این جریان به پیش رود و ادامه پیدا کند، بستگی به متغیرهای ارتباط با تاثیرگذاری روسیه، هک انتخابات آمریکا و کمیسیون‌های دموکرات‌ها دارد و بستگی دارد تا چه حد مطالب افشاگرانه دیگری مطرح شود. این مطالب باید آن قدر برجسته باشد که باعث استعفای مایکل فیلین شود که بسیار مهم بود و ممکن است که این روند ادامه پیدا کند و با ادامه این روند، جلسات بررسی و بازرسی به نوعی با بازجویی از مقامات درگیر در این مسائل ادامه پیدا کند. اگر سررشته بررسی‌ها یا سر نخ آن‌ها به خود ترامپ وصل شود، مسلما ساختار ایالات متحده و خود قانون اساسی، اجازه ادامه ریاست جمهوری را به وی نخواهد داد.

دونالد ترامپ 3406757/15/2017 4:09:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707105654534940_Thum.jpgدونالد ترامپ ریچارد نیکسون بیل کلینتون اندرو جانسون
دونالد ترامپ

یک نمونه تاریخی استیضاح، ماجرای واتر گیت بود که منجر به استعفای ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا شد. در این رسوایی مشخص شد که اعضایی از کاخ سفید و رئیس پیشین سیا برای جاسوسی حزب انتخاباتی دموکرات در هتلی به نام واترگیت به صورت غیر قانونی شنود کار گذاشته‌اند. در ابتدا اتهامی متوجه شخص آقای نیکسون نبود، اما در پی تحقیقات مشخص شد که نیکسون از ابتدا از این عمل غیر قانونی مطلع بوده و در نوارهایی که بعدا منتشر شد مشخص شد که ایشان خود دستور جاسوسی از دفتر دموکرات‌ها را داده است. پس از مشخص شدن نقش آقای نیکسون سنای آمریکا خواستار استیضاح او می‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که حتی خبر داشتن از یک عمل غیر قانونی می‌تواند برای استیضاح کافی باشد و این خطر در حال حاضر به شدت متوجه آقای ترامپ هم هست.

باید دید که در ادامه چه سرنوشتی در انتظار ترامپ خواهد بود؟ آیا ممکن است ترامپ به اولین رئیس جمهور آمریکا تبدیل شود که با رای سناتورهای آمریکایی در استیضاح مسند ریاست جمهوری را از دست بدهد یا خیر؟./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet