هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مطرح کردند:

تصرف اراضی دولتی با لابی گری‌های پشت پرده / خلاء نظارت عامل دست اندازی متخلفان به منابع طبیعی

سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس معتقدند؛ تصرف اراضی ملی درطی سالیان گذشته تا جایی پیش رفته که بخش وسیعی ازجنگل ها و منابع طبیعی در معرض نابودی قرارگرفته است.
یکشنبه 25 تیر 1396 ساعت 10:02
تصرف اراضی دولتی با لابی گری‌های پشت پرده / خلاء نظارت عامل دست اندازی متخلفان به منابع طبیعی نمایندگان مجلس معتقدند؛ تصرف اراضی ملی درطی سالیان گذشته تا جایی پیش رفته که بخش وسیعی ازجنگل ها و منابع طبیعی در معرض نابودی قرارگرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201707104897976995.jpg تصرف,اراضی,دولتی,با,لابی,گری‌های,پشت,پرده,/,خلاء,نظارت,عامل,دست,اندازی,متخلفان,به,منابع,طبیعی Icana

خبرگزاری خانه ملت-سرویس اجتماعی؛ زمین خواری و تجاوز به اراضی ملی و دولتی از آن دست موضوعاتی است که درطی سالیان گذشته بارها به نقل محافل خبری تبدیل شده است، وجود متجاوزان به عرصه منابع طبیعی در اکثر نقاط کشور به ویژه استان های شمالی کشور باعث شده بخش وسیعی از جنگل ها و کوه ها تخریب شده و به جای آن ساختمان های بلندمرتبه و ویلاسازی ساخته شود؛ متاسفانه تجاوزات به منابع طبیعی درطی اداور گذشته رنگ و بویی دیگری پیدا کرده است، زیرا درمقطعی تصرف به دست افراد عادی و با سند سازی در دفاتر اسناد و املاک و یا از سوی یک کشاورز برای فعالیت های کشاورزی صورت می گرفت، اما در طی سالیان گذشته ورود برخی افراد خاص و با نفوذ به دستگاه های دولتی برای زمین خواری پررنگ تر شده است.

افراد با شرایط خاص با لابی گری اسنادی را به صورت تقلبی و غیرمعتبر آماده کرده و بودن هیچ مشکلی زمین های منابع طبیعی را تصرف می کنند، دراین میان تخلفات صورت گرفته تا حدودی شکل و رنگ قانونی دارد که به ذهن هیچ مسئولی وجود تخلف در اسناد و مدارک اراضی خطور نمی کند، هرچند که گفته می شود با زمین خواری ها به شدت برخورد شده و متخلفان با اعمال مجازات های سنگین تنبیه می شوند؛ اما هنوزهم دربرخی استان های کشورنمونه هایی اززمین خواری گزارش می شود که حاکی از عدن نظارت و بی توجهی دستگاه ها به این موضوع با اهمیت دارد.

طبق تاکیدات رییس سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی مقابله با زمین خواری دردستورکار است و تا کنون بخش بزرگی از اراضی دولتی از دست متجاوزان آزاد شده است، اما توجه به این موضوع با اهمیت هیچ گاه نباید از دستورکار مسئولان خارج شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که تصرف اراضی ملی به دست دانه درشت ها و متخلفان بزرگ اگر با جدیت پیگیری شود می توان میزان زمین خواری را درکشورکاهش داد.

خدادادی: تصرف‌های سازمان یافته و تشکیلاتی در اراضی ملی

سلمان خدادادی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص اقدامات انجام شده دربحث مقابله با زمین خواری، حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی،گفت: نقشه های موجود درحوزه منابع طبیعی و اراضی دولتی ازسال 40 ثبت و نقشه برداری شده است، از این دهه تا اوایل سال های 50 و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تصرفات منابع طبیعی به صورت موردی صورت گرفته و تصرفات به شکل محدود بود؛ اما در دهه 60 و پس از پیروزی انقلاب بخش بزرگی از منابع طبیعی و اراضی ملی مورد تعرض واقع شده است.

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه افراد فاقد زمین در تمامی روستاهای کشور در همان مقاطع برای کشت و برداشت اراضی ملی را تصرف کردند، افزود: حتی در بسیاری شرایط مالکان و زمین داران بزرگ با امکانات بسیار نیز زمین های ملی را تصرف کردند، بنابراین این افراد درحال حاضر زمین های خود را از دهه 60 در اختیار دارند؛ از این رو بیش از 70 درصد از زمین های تصرف شده مربوط به دهه 60 است.

سلمان خدادادی 34067511/22/2016 12:34:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107715787678_Thum.jpg
سلمان خدادادی

وی با بیان اینکه درطی 3 دهه گذشته برای خلع ید زمین های تصرف شده اقدامات قابل قبولی صورت نگرفته است، تصریح کرد: البته در حال حاضر سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه ها به دنبال مقابله با متصرفان منابع طبیعی هستند، اما پیشنهاد می شود که دستگاه قضایی و یا سازمان های نظارتی برای مقابله با زمین خواری های صورت گرفته باید یا هزینه آن را دریافت کنند یا اینکه زمین های تصرف شده آزاد شود؛ هرچند که هم اکنون برخی زمین خواری ها به شکل سازمان یافته و تشکیلاتی با نفوذ به دستگاه های دولتی صورت می گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه در طی چند سال گذشته اقدامات مهمی در جهت مقابله با زمین خواری صورت گرفته است،گفت: اما دربرخی نقاط کشور هم با متخلفان زمین خواری برخوردهای بازدارنده صورت نمی گیرد، بنابراین امیدواریم با رویکرد مقابله ای سازمان بازرسی کل کشوربا متخلفان سازمان یافته و تشکیلاتی و حتی با متخلفان فردی روزبه روز از میزان زمین خواری ها کاسته شود؛ ازاین رو اقدامات دستگاه ها برای مقابله با مردم عادی و کشاورزان به تنهایی درکاهش زمین خواری کافی نیست و باید درگام اول با زمین خواری های سازمان یافته و تشکیلاتی برخوردهای جدی صورت گیرد.

پارسایی: ورود کمیسیون اصل۹۰ به پرونده‌های کوه‌خواری و جنگل‌خواری در کشور

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص آخرین وضعیت پرونده های زمین‌خواری در کمیسیون اصل نود مجلس، گفت: پرونده زمین خواری از مهم‌ترین پرونده‌های در حال بررسی در کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس است، از این رو برخی از اعضای کمیسیون در چند ماه اخیر از اماکنی که مورد تصاحب زمین خواران قرار گرفته، بازدید کرده و به صورت دقیق پرونده ها را بررسی کرده اند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گزارش و نتایج بررسی میدانی پرونده های زمین خواری هنوز به کمیسیون اصل90 ارایه نشده است، تصریح کرد: بخشی از پرونده زمین‌خواری مربوط به اقدامات مجلس نهم در این زمینه است، اما گزارش هایی هم در طول یک سال اخیر به کمیسیون اصل نود ارایه شد که در مجموع در حال بررسی است.

بهرام پارسایی 3406755/9/2016 9:27:44 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605103459657166_Thum.jpg
بهرام پارسایی

وی افزود: کمیسیون اصل90 به رسیدگی پرونده‌های اعم از کوه‌خواری، دریاخواری، جنگل خواری و غیره ورود کرده که در مجموع زمین‌خواری نامیده می‌شود، البته گزارش هایی از زمین‌خواری در برخی استان‌های شمالی هم رسیده که در کنار سایر موارد بررسی خواهد شد.

پارسایی گفت: اجماع همگانی دستگا‌ه‌هایی چون قوه قضاییه، مقننه و مجریه برای مقابله با زمین خواری لازم است، اما پیشگیری از بروز پدیده زمین خواری باید در اولویت قرار گیرد تا افراد سودجو و ذی نفعان به سمت و سوی این اقدامات نروند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هم‌اکنون زمین خواران با مجازاتی چون قلع و قمع روبه‌رو هستند، لذا هزینه زمین خواری باید افزایش یابد البته پیشگیری از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا آزادسازی اراضی که مورد تصاحب قرار گرفتند، مشکلات پیش آمده برای محیط پیرامون را برطرف نخواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقابله با زمین‌خواری نیازمند تعیین مالکیت اراضی، صیانت از مالکیت‌های دولتی، تصویب قانون صریح و محکم، تعیین مجازات بازدارنده و تسریع قوه قضاییه نسبت به رسیدگی پرونده‌ها است.

کمالی پور: درصد چشمگیری از کوه‌ها و جنگل‌ها در تصرف زمین‌خواران

یحیی کمالی پور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مهم ترین نقص درمقابله با زمین خواری نوع عمکلرد دستگاه های ذی بط است، گفت: دربرخی مواقع اقدامات دستگاه های متولی موجب سوء استفاده افراد سودجو در تصاحب اراضی می شود، در طی چندین سال اخیر برخوردهایی با متخلفان در زمین خواری صورت گرفته است؛ اما این برخوردها موثر و کارآمد نبوده است، زیرا در برخوردها گاهی حقوق افراد به درستی رعایت نمی شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه گاهی افراد به شکل غیرقانونی و با رانت اراضی ملی  را تصرف می کنند، افزود: متاسفانه برخوردها با این افراد به درستی انجام نمی شود، اما فردی که اقدام به خریداری چندین زمین می کند متهم به زمین خواری می شود؛ بنابراین اگرتعارضات درحوزه عمکلردی مورد توجه قرار گرفته و با افراد متخلف و دانه درشت ها برخورد شود؛ می توان ازافزایش زمین خواری جلوگیری کرد.

یحی کمالی پور 3406756/6/2016 10:56:16 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106333061368_Thum.jpg
یحی کمالی پور

وی با انتقاد ازاینکه درحال حاضر درصد بزرگی از جنگل ها، کوه ها و منابع طبیعی تصرف شده است، تصریح کرد: باید مشخص شود مجوزها برای این ساخت و سازها چگونه دریافت شده است، البته مشخص است که همکاری و تعامل دستگاه های متولی صورت گرفته است، بنابراین برخوردهای موردی، صنفی، مقطعی و شخصی با زمین خواری کارسازنبوده و باید برخوردها درهمه ابعاد با تمامی متخلفان باشد.

کمالی پور با اشاره به اینکه باید با همه افراد متخلف درروند زمین خواری برخورد شود، گفت: متاسفانه دربرخی شرایط مردم درمعرض برخورد های سختگیرانه قرار می گیرند، این درحالی است که اگرمراجع قانونی و متولیان امردر واگذاری زمین ها قانونی عمل کنند؛ زمین خواری صورت نمی گیرد، بنابراین بارها دیده می شود افراد دانه درشت بسیاری اقدام به زمین خواری کردند اما برخوردی با آنها صورت نمی گیرد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه در طی چند سال آینده بحران زمین در کشور به وجود می آید، افزود: برای مقابله با دانه درشت ها درتصاحب اراضی ملی عزم جدی وجود ندارد، هرچند که تفاوتی ندارد این دانه ها شخصیت حقیقی و یا حقوقی باشند، بنابراین برخوردها با افراد کوچک و عادی است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر