خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/04/27 11:29:39
سرویس اجتماعی
امینی فرد مطرح کرد:

مالیات بر سیگار باید 20 تا 30 درصد افزایش یابد/20 میلیارد دلار هزینه مصرف و عوارض ناشی از استعمال سیگار

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری اینکه سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف و دود می شود که ۳۰ درصد این تعداد قاچاق است، گفت: افزایش مالیات بر سیگار راهکار کاهش مصرف سیگار است.
مالیات بر سیگار باید 20 تا 30 درصد افزایش یابد/20 میلیارد دلار هزینه مصرف و عوارض ناشی از استعمال سیگار عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری اینکه سالانه 70 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف و دود می شود که 30 درصد این تعداد قاچاق است، گفت: افزایش مالیات بر سیگار راهکار کاهش مصرف سیگار است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607105105608417.jpg مالیات,بر,سیگار,باید,20,تا,30,درصد,افزایش,یابد/20,میلیارد,دلار,هزینه,مصرف,و,عوارض,ناشی,از,استعمال,سیگار Icana

محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه قاچاق سیگار مانند سایر کالاها وجود دارد، گفت: البته اقدامات مناسبی برای جلوگیری از قاچاق انجام شده به گونه ای که رقم 25 میلیاردی که در گذشته اعلام شد در حال حاضر به 12 تا 15 میلیارد رسید که این رقم نیز قابل توجه است؛ البته سالانه 70 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف و دود می شود که 30 درصد این تعداد قاچاق است.

برای مبارزه با قاچاق سیگار باید از راهکارهای کلی مبارزه با قاچاق استفاده کرد

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه برای مبارزه با قاچاق سیگار باید از راهکارهای کلی مبارزه با قاچاق استفاده کرد، گفت: کنترل بیشتر بر مرزها و مبادی ورودی، برخورد جدی و مقابله با قاچاقچیان، روان سازی مقررات در جهت تولید سیگار بر اساس استانداردهای بین المللی، برخورد با ارائه کنندگان کالای قاچاق سیگار در سطح خرده فروشی و اخذ مالیات بر اساس میانگین جهانی از جمله راهکارهای موثر برای جلوگیری از قاچاق سیگار است.

روزانه 20 میلیارد دلار هزینه مصرف و عوارض ناشی از سیگار می شود

وی با بیان اینکه روزانه 20 میلیارد دلار هزینه مصرف و عوارض ناشی از سیگار می شود، تصریح کرد: هزینه استعمال سیگار 5 میلیارد و عوارض ناشی از آن 15 میلیارد تومان است؛ به دلیل نیاز مصرف سیگار و برای کاهش قاچاق باید اجازه داد سیگار در کشور تولید شود البته مالیات آن باید به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

مالیات اخذ شده از سیگار بر مبنای قیمت درب کارخانه است اما در دنیا قیمت خرده فروشی ملاک قرار می گیرد

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در ایران مالیات اخذ شده از سیگار بر مبنای قیمت درب کارخانه است در حالی که در دنیا قیمت خرده فروشی ملاک قرار می گیرد به صورت جدی نیاز است این موضوع مورد توجه مجلس قرار گرفته و در قانون بودجه سال آینده قیمت خرده فروشی را ملاک قرار دهد؛ در واقع میزان مالیات فعلی بین 10 تا 20 درصد است در حالی که بر اساس میانگین جهانی باید 40 درصد باشد زیرا افزایش مالیات بر سیگار کاهش مصرف سیگار را به دنبال دارد.

برای مقابله با قاچاق سیگار خلاء قانونی نداریم

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با یادآوری اینکه برای مقابله با قاچاق سیگار خلاء قانونی نداریم، گفت: بر اساس ماده 14 قانون مبارزه با دخانیات عرضه‌، فروش‌، حمل و نگهداری فرآورده‌های دخانی قاچاق توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ممنوع و مشمول مقررات راجع به قاچاق کالا است‌ از این رو در این رابطه خلاء قانونی نداریم بلکه خلاء های نظارتی وجود دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش مصرف سیگار در افزایش قاچاق این کالا موثر است، ادامه داد: باید تمهیدات لازم برای کاهش مصرف سیگار در کشور انجام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet