هدر موبایل
1396/04/27 11:23:31
سرویس صحن
موافقان لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی؛

نباید اجازه داد افراد سودجویان با کپی برداری آثار علمی را مخدوش کنند

موافقان لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی نظرات خود را در این خصوص بیان کردند.
نباید اجازه داد افراد سودجویان با کپی برداری آثار علمی را مخدوش کنند موافقان لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی نظرات خود را در این خصوص بیان کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612103265121449.jpg نباید,اجازه,داد,افراد,سودجویان,با,کپی,برداری,آثار,علمی,را,مخدوش,کنند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید کاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (سه شنبه، 27 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی گفت: آبروی ما در گرو پژوهش، تحقیقات و مطالعات است، بنابراین نباید اجازه داد فرصت طلبان در این راستا سوءاستفاده کنند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید اجازه داد افراد سوءاستفاده کننده با کپی برداری و تقلب آثار علمی را مخدوش کنند و این در حالی است که این لایحه پیرو قوانین قبلی است.

وی افزود: در شرایط فعلی مراکز علمی ما در سطح دنیا حرف برای زدن دارد و ما نباید با کارهای کوچک توسط سودجویان این اجازه را بدهیم که آثار علمی، پژوهشی، کتاب و سایر آثار مکتوب یا ضبط شده اساتید ما دچار آسیب شوند.

همچنین علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی افزود: برخی ها تجارت با رساله فروشی می کنند و این در حالی است که روند تولید علم در کشور باید سالم باشد تا به تولید ثروت برسیم و اگر این روند صحیح نباشد نمی توان برای کشور تولید ثروت کرد.

وی ادامه داد: نظام آموزشی تامین کننده نیاز علمی کشور است، مهم ترین اساس و بنیان رشد کشور تامین نیازهای علمی است و اگر این مقوله حراست نشود به موتور پیشرفت کشور آسیب وارد می شود، بنابراین باید به مالکیت فکری احترام گذاشته شود.

سلیمی افزود: اگر فرد متقلبی در این عرصه ورود کند، خدشه به اعتبار علمی کشور وارد می شود، امروزه در بسیاری از مغازه ها و دکه ها تابلو زده اند و مقاله و پایان نامه دکتری را به فروش می رسانند و بدیهی است که این امر زیبنده کشور ما نیست.

محمود صادقی نیز به عنوان موافق لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه و آثار علمی گفت: این لایحه محصول همکاری وزارت علوم و 2 کمیسیون مجلس شورای اسلامی است و این لایحه که توسط وزارت علوم ارائه شده است، بیشتر نگاه مقابله ای داشته و ما نگاه پیشگیرانه را نیز اضافه کردیم و اینجا لازم است توضیح بدهیم که در وضعیت موجودی که ما داریم منجر به ایجاد معضلاتی شده است.

وی ادامه داد: اخیرا هم مطلع شدیم که اقدامات نشریاتی مثل نیچر موجب شد برخی از رسوایی های علمی که متاسفانه در دانشگاه ما وجود دارد برملا شود و از لحاظ بین المللی به وجه ایران زیان وارد شود.

صادقی افزود: به هر حال در این لایحه نگاه پیشگیرانه به موضوع اضافه شده و بحث ضرورت فرهنگ سازی و افزون واحدهای آموزشی برای آشنا شدن دانشگاهیان با این مقوله گنجانده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بند 2 تبصره 6 دانشگاه ها را ملزم کرده است که نظارت دقیق بر آثار علمی اعضای هیات علمی و پایان نامه ها و رساله های دانشجویی لحاظ کنند البته باید به طور طبیعی این نظارت انجام شود اما متاسفانه غفلت می شود.

وی ادامه داد: افزایش بی رویه و کمی ظرفیت دانشگاه نیازمند توجه است البته اخیرا شورای انقلاب فرهنگی طرح آمایش آموزش عالی را تصویب کردند./

پایان پیام

/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet