هدر موبایل
1396/04/27 16:24:58
سرویس سیاسی
جاسمی:

دوحه تسلیم زیاده خواهی سعودی ها نمی شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه عربستان سعودی با سیاست های خصمانه و خودخواهانه خود در منطقه به دنبال ایجاد آشوب و تنش است، گفت: دوحه با پاسخ به درخواست های غیر منطقی سعودی ها نشان داد که از مواضع خود عقب نشینی نخواهد کرد.
دوحه تسلیم زیاده خواهی سعودی ها نمی شود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه عربستان سعودی با سیاست های خصمانه و خودخواهانه خود در منطقه به دنبال ایجاد آشوب و تنش است، گفت: دوحه با پاسخ به درخواست های غیر منطقی سعودی ها نشان داد که از مواضع خود عقب نشینی نخواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608105967342727.jpg دوحه,تسلیم,زیاده,خواهی,سعودی,ها,نمی,شود Icana

سید قاسم جاسمی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص " نتیجه تحریم ها و فشارهای برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به قطر و اینکه این روند چه نتایج و عواقبی را برای منطق در پی خواهد داشت"، اظهار داشت: عربستان سعودی با سیاست های خصمانه و خودخواهانه خود در منطقه به دنبال ایجاد اشوب و تنش است و آتشی که این کشور به جان منطقه انداخته باعث ایجاد تنش و التهاب در بین کشورها و مردم منطقه شده است.

وی با بیان اینکه عامل بسیاری از مسائل و مشکلات سالهای اخیر منطقه سعودی ها بوده اند و آنها به دنبال ایجاد قدرت و یکه تاری برای خود هستند و به همین دلیل قطر را مورد تهدید و تحریم قرار داداند، گفت: آنها با ایجاد جنگ و التهاب خواهان حضور آمریکای ها در منطقه بود و تنش را دامن می زنند.

نماینده مردم کرمانشاه با تاکید بر اینکه قطعا بستر ساز بسیاری از مشکلات و مسائل منطقه سعودی ها هستند، فشار کشورهای حامی سعودی ها سختی های را به مردم قطر و این کشور وارد می کند،‌افزود: فشارها و تحریم های اعمال شده برخی کشورهای همسایه علیه دوحه به رغم وضع مناسب مالی و رایزنی های این کشور با دیگر کشورها مشکلاتی را برای آنها فراهم کرده که باید به سختی از این مرحله عبور کنند، ولی بدون شک باید برای مقابله با فشارهای سعودی ها آمادگی کامل را داشته باشند.

وی با بیان اینکه قطر به تنهایی و به دور از همکاری ها و تعاملات با دیگر کشورهای قدرتمند منطقه و جهان  توانایی ایستادگی در مقابل با کشورهای تحریم کننده این کشور را ندارد، تصریح کرد: دوحه طی سالهای گذشته به دلیل وابستگی بیش از اندازه به کشورهای دیگر نتوانست توان دفاعی خود را تقویت کند و همین امر نیز به وضعیت این کشور صدمه وارد کرده و حال در پی جبران شرایط موجود خود می باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اخباری مبنی بر انعقاد تفاهم همکاری بین قطر با آمریکا برای  قطع حمایت مالی از برخی گروه های تروریستی،‌ بیان داشت: آمریکای ها خود در شرایط مختلف گروه های تروریستی را راه اندازی می کنند و برای موقاع لزوم آنها جهت منافع خود استفاده می کنند،‌ در شرایط بحران بین ریاض و دوحه نیز آنها هم قرار داد چندین میلیارد دلاری با سعودی ها منعقد کردند و هم با تحت فشار قرار دادن قطر به دنبال کسب منافع بیشتر در منطقه می باشند.

وی با بیان اینکه قطر برای اینکه بتواند منافع خود را کسب کند به سمت تعامل با برخی کشورها در حال حرکت است، ادامه داد : با این شرایط باید مراقب بود که کشورهای همپیمان سعودی ها با فشار به این کشور اوضاع را بغرنج نکنند.

نماینده مردم کرمانشاه با تاکید بر اینکه باید سعودی ها از مواضع خصمانه خود علیه کشورهای منطقه دست کشیده تا آرامش به مردم و کشورهای حوزه خلیج فارس باز گردد، گفت: قطر تمام رایزنی ها و تلاش خود را برای کم کردن فشار ها و محاصره سعودی ها انجام داده و با پاسخی که به درخواست 13 ماده ای عربستان داد، نشان داد که بر مواضع خود تاکید داشته و از آنها عقب نشینی نخواهد کرد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از یک ماه قبل به بهانه حمایت قطر از تروریسم روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کرده و علاوه بر آن تمامی معاملات تجاری، بانکی و صادرات و واردات به دوحه را قطع و همه پرواز‌ها به قطر را متوقف کرده‌اند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet