هدر اصلی
1396/04/28 10:41:27
سرویس سیاسی
کریمی قدوسی مطرح کرد:

حیرانی ترکیه در چهارگانه اروپا،اخوان،جنگ سوریه و ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ترکیه برای خروج از حالت بلاتکلیفی باید تصمیم روشنی را در چهارراهی که قرار گرفته انتخاب کرند. ایران به دلیل منافع مشترک متعددی که با ترکیه دارد می خواهد به این کشور در خروج از بحران و تثبیت آرامش در آنکارا کمک کند.
حیرانی ترکیه در چهارگانه اروپا،اخوان،جنگ سوریه و ایران عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ترکیه برای خروج از حالت بلاتکلیفی باید تصمیم روشنی را در چهارراهی که قرار گرفته انتخاب کرند. ایران به دلیل منافع مشترک متعددی که با ترکیه دارد می خواهد به این کشور در خروج از بحران و تثبیت آرامش در آنکارا کمک کند. https://cdn.icana.ir/d/019/122556.jpg حیرانی,ترکیه,در,چهارگانه,اروپا،اخوان،جنگ,سوریه,و,ایران Icana

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، ضمن اشاره به سالگرد کودتای نافرجام ترکیه گفت: نظام ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان در چهارراهی قرار گرفته اند که سرنوشت آنکارا را تعیین خواهد کرد.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه اردوغان دچار نوعی سرگردانی و حیرانی شده است که همین موضوع دستمایه دشمنان ترکیه قرار گرفته است.

وی با بیان این که ترکیه دچار پارادوکس در منافع شده است ، گفت: مسئله امروز اردوغان این است توانایی تشخیص اولویت و منافع راهبردی را از دست داده است.

نقش اروپا در کودتا علیه آنکارا

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ترکیه در مرحله اول به اتحادیه اروپایی نگاه می کند و رویای پیوست به آنها را در سر می پروراند ولی اروپایی ها مواضع شفاف و محکمی در مقابل خواسته آنکارا بیان کرده اند.

وی تصریح کرد: اروپایی ها تا زمان استحاله کامل مذهبی ، سیاسی و اجتماعی ترکیه حاضر به پذیرش آنکارا در اتحادیه اروپایی نیستند مضافا این که بروکسل با پیوستن کشور مسلمان که وزن اسلام را در قاره سبز به شدت افزایش می دهد ، مخالف است.

کریمی قدوسی گفت: نظام حاکم بر اروپا بر بنیان اسلام هراسی و جنگ صلیبی شکل گرفته است و همین موضوع اجازه نمی دهد که ترکیه به آنها نزدیک شود. نکته قابل تامل اینجاست که آنکارا ظرف سالیان گذشته اقدامات متنوعی برای خوشامد اروپایی ها انجام داده است اما نه تنها به نتیجه مطلوب دست نیافته ، بلکه تحقیر هم شده است.

وی تاکید کرد: نقش پایگاه نظامی اینجرلیک در جریان کودتای نافرجام علیه اردوغان و پناهندگی برخی ژنرال های کودتا به کشورهای اروپایی نشان می دهد که آنها از کلیات طرح اطلاع داشته اند.

نگاه حیثیتی ترکیه به اخوان و مجادله با ریاض

این نماینده مجلس دهم گفت: در طرف دیگر چهارراهی که ترکیه ایستاده ، قطر و تفکر اخوانی است. تفکر حاکم بر ترکیه به موضوع اخوانی نگاه حیثیتی دارد تا جایی که درباره محمدمرسی ، رئیس جمهوری مخلوع مصر با قاهره ، ریاض و ابوظبی وارد تنش می شود.

وی با پیش کشیدن امکانات متعددی که قطر در اختیار اخوان المسلمین قرار داده است ، گفت: ترکیه در جریان تنش پیش آمده میان ریاض و دوحه اقدام به اعزام نیروهای نظامی به قطر کرد تا خط قرمز خود را به سعودی ها نشان دهد.

اردوغان اردوغان3406753/8/2015 11:51:12 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/03/97951_Thum.jpg
اردوغان

گاف ترکیه در جنگ سوریه

کریمی قدوسی گفت: در ضلع سوم چهارراهی که ترکیه ایستاده ، تروریسم تکفیری ، داعش و توسعه طلبی عثمانی در جنگ سوریه است. متاسفانه ترکیه بیشترین خدمات لجستیکی و سرویس امنیتی را در اختیار تروریست های تکفیری قرار داده تا جایی که استانبول به گذرگاه تروریست ها برای جنگ در سوریه تبدیل شده بود.

وی با اشاره به حملات تروریستی در خاک ترکیه گفت: اردوغان پس از مشاهده سرریز جنگ سوریه به خاک ترکیه در حوادثی مانند ترور سفیر روسیه وچند حمله انتحاری موجب تعدیل مواضع  اردوغان شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گاف محاسباتی ترکیه اینجا بود که گمان می کرد با حمایت از داعش می تواند به منافع بلند مدت در سوریه و خاورمیانه دست پیدا کند.

رفاقت ایران در تنهایی ترکیه و کودتا

کریمی قدوسی گفت: ضلع چهارم چهارراهی که ترکیه ایستاده ، جمهوری اسلامی ایران است. تهران براساس رویکرد واقع گرایانه و رئالیستی همواره خواهان آرامش و ثبات ترکیه بوده است.

وی تاکید کرد: ایران در تنهایی و روزهای سخت ترکیه همواره به یاری این کشور پرداخته است که آخرین نمونه آن سال گذشته در شب کودتای نافرجام مشاهده شد. تهران تا صبح شکست کودتا همراه با آنکارا بیدار ماند تا مبادا دموکراسی در ترکیه ساقط نشود.

هزینه های سنگین بلاتکلیفی اردوغان

این نماینده مجلس دهم گفت: بلاتکلیفی دولت ترکیه در فضایی که ترسیم شد برای شخص اردوغان و آنکارا هزینه های سنگینی در پی داشته است.

وی در ادامه افزود: ارقام نجومی بازداشت و عزل در دولت ترکیه پساکودتا را باید هزینه های کمرشکن برای اردوغان و حکومت این کشور قلمداد کرد. ترکیه هنوز نتوانسته بحران این کشور را مدیریت کند و ما شاهد بگیر و ببندهایی بودیم که ممکن است منجر به شکل گیری منازعات اجتماعی و سیاسی دامنه دار بشود.

کریمی فدوسی گفت: ترکیه برای خروج از حالت بلاتکلیفی باید تصمیم روشنی را در چهارراهی که قرار گرفته انتخاب کرند. ایران به دلیل منافع مشترک متعددی که با ترکیه دارد می خواهد به این کشور در خروج از بحران و تثبیت آرامش در آنکارا کمک کند.

وی با بیان این که ایران شرکای تجاری متعددی را همراه خود می بینید ، گفت: برخی در ترکیه گمان می کنند که تنها راه دسترسی ایران به بازارهای جهانی از این کشور می گذرد درحالی ما قدرت مانور بالایی در بازارهای جهانی منهای نظر آنها در اختیار داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در انتها گفت: منافع مشترک و تهدیداتی که اخیرا در شمال عراق و اقلیم کردستان در حال شکل گیری است ، ایجاب می کند که ترک ها بیش از گذشته به تهران اعتماد کنند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet