هدر موبایل
1396/05/03 08:57:00
سرویس سیاسی
فتحی:

همه اختیارات وزیر دادگستری معطوف به سازمان تعزیرات حکومتی است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود وزارت دادگستری بدون مسئولیت عبث است، عنوان کرد: اگر این وزارتخانه حذف و اختیارات به قوه قضاییه داده شد این قوه باید به مجلس پاسخگو شود.
همه اختیارات وزیر دادگستری معطوف به سازمان تعزیرات حکومتی است عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود وزارت دادگستری بدون مسئولیت عبث است، عنوان کرد: اگر این وزارتخانه حذف و اختیارات به قوه قضاییه داده شد این قوه باید به مجلس پاسخگو شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605106729307777.jpg همه,اختیارات,وزیر,دادگستری,معطوف,به,سازمان,تعزیرات,حکومتی,است Icana

محمدجواد فتحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گله وزیر دادگستری درباره میزان اختیارات این وزارتخانه اظهار داشت: وزارت دادگستری در همه دنیا کار اداره ستاد دستگاه قضایی کشور را بر عهده دارد، بعد از پیروزی انقلاب واضعان قانون اساسی قوه قضاییه را از دولت مستقل کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درآن زمان  وزارت دادگستری را به قوت خود باقی گذاشتند و اما اختیارات آن را به رئیس قوه قضاییه دادند، این کار عبثی است، وقتی اختیارات یک تشکیلات را کاملا می گیرید و به جای دیگر می دهید باید آن جایگاه که هیچ ضرورت برای باقی ماندش وجود ندارد را بر هم زد.

وی گفت: بعد از انقلاب، بعد از اینکه گفتیم قوه قضاییه متکلف امور مربوط دستگاه قضا می شود و کار را از دادگستری گرفتیم، وجود این وزارتخانه عبث و بی معنا شد که باید وزارت دادگستری منحل می شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزیر دادگستری هیچگونه اختیاری ندارد، عنوان کرد: همه اختیارات وزیر دادگستری معطوف به سازمان تعزیرات حکومتی است که این سازمان دستگاه خلاف قاعده ای است چرا که این دستگاه برای شرایط خاص و برای مقابله با جرایم اقتصادی در زمان جنگ ایجاد شده بود و به اعتقاد بنده ادامه حیات این سازمان مبتنی بر هیچ قاعده ای نیست و قابل دفاع نیست و جزیی از دستگاه قضا محسوب می شود.

فتحی با بیان اینکه وزیر دادگستری، سازمان تعزیرات حکومتی را اداره می کند، اظهار داشت: در حالی که سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان یکی از مراجع قضایی باید وابسته به دستگاه قضایی بشود  دراین شرایط وزیر دادگستری مقام بی مسئولیت و بی وظیفه ای خواهد شد.

وی عنوان کرد: اما نکته مهم تر از این بحث این است که ما متاسفانه در کشورمان برای دستگاه قضاییه استقلال ایجاد کردیم در حالی که حقوقدان های برجسته دنیا و کسانی که در حقوق عمومی کار کرده اند قائل به استقلال قاضی هستند نه استقلال قوه و دستگاه قضاییه، اتفاقا دستگاه قضایی تنها نقشی که باید داشته باشد یعنی اداره ستاد را بر عهده دارد و دادگاه ها و دادسراها را تامین کند.

 

قوه قضاییه نسبت به مجلس پاسخگو شود

 

نماینده مردم تهران با تاکید برا ینکه باید دستگاه قضایی  کوچک شود گفت: مسئولیت دستگاه قضایی تنها اداره دادگاه ها و دادسراها است و نباید بیشتر از این مسئولیت داشته باشد در ضمن در همین  حدود هم باید پاسخگو به قوه مقننه باشد که متاسفانه این امر صورت نمی گیرد که آفت دیگری است.فتحی گفت: با این حساب اگر سازمان تعزیرات حکومتی را  از وزارت دادگستری بگیرند، این وزارتخانه دیگر هیچ گونه وظیفه ای ندارد، حتی در حد دو مدیر کل مسئولیت ندارد که بخواهیم تشکیلاتی در حد وزارت در اختیار آن قرار دهیم.

وی برای حل موضوع راه حلی ارائه کرد و اظهار داشت: راه این است که مسئولیت قوه قضاییه را یا به دستگاه قضایی به همین شکل که وجود دارد، بدهیم یا مانند کشورهای پیشرفته دنیا از جمله انگلیس، آمریکا، فرانسه، بلژیک و مصر مسئولیت ها  به وزارت دادگستری داده شود.

این نماینده مجلس توضیح داد: تقریبا مدل  در تمام دنیا این است که وزیر دادگستری مسئولیت تداراک و حمایت ستادی از دادگاه ها و دادسراها را بر عهده داشته باشد، کشورهای پیشرفته دنیا جایگاهی به اسم دستگاه قضاییه عریض و طویل ما را ندارند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در چنین وضعیتی وجود وزارت دادگستری بدون مسئولیت به نظر عبث و بیهوده است بنابراین اگر وزارت دادگستری را منحل و اختیارات به قوه قضاییه داده شود حتما باید تحدید حدود اختیارات ستاد قوه قضاییه مشخص شود و این قوه باید حتما پاسخگوی مجلس باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet