هدر اصلی
1396/04/28 10:39:11
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

شکل گیری مثلث آنکارا و تهران و دوحه /نیروهای لائیک در ساختار قدرت ترکیه اردوغان را با چالش مواجه می کنند

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که ایران و ترکیه باید به سمت همکاری های راهبردی حرکت کنند ، گفت: چالش عربستان با قطر و مجادله درباره اخوان المسلمین موجب شکل گیری مثلث آنکارا – تهران – دوحه شده است.
شکل گیری مثلث آنکارا و تهران و دوحه /نیروهای لائیک در ساختار قدرت ترکیه اردوغان را با چالش مواجه می کنند رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان این که ایران و ترکیه باید به سمت همکاری های راهبردی حرکت کنند ، گفت: چالش عربستان با قطر و مجادله درباره اخوان المسلمین موجب شکل گیری مثلث آنکارا – تهران – دوحه شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201701102367357177.jpg شکل,گیری,مثلث,آنکارا,و,تهران,و,دوحه,/نیروهای,لائیک,در,ساختار,قدرت,ترکیه,اردوغان,را,با,چالش,مواجه,می,کنند Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تحولات بزرگی در حوزه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی در کشور ترکیه در حال وقوع است.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اسلام سیاسی در ترکیه ظرف چند دهه اخیر به شدت رشد کرده است واساس قدرت در آنکارا بر بنیان اسلام سیاسی است.

وی در ادامه افزود: نیروهای لائیک ، نیروهای ملی گرا و نیروهایی که اعتقادی به اسلام سیاسی ندارند در ساختار حکومت و جامعه ترکیه دارای قدرت و نفوذ بالایی هستند که برای اردوغان چالش های جدی ایجاد می کنند.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: کودتای سال گذشته در ترکیه را باید جنگ قدرت بین هواداران اسلام سیاسی با ملی گرایان و لائیک های ترکیه قلمداد کرد.

وی بابیان این که هواداران گولن همانند هواداران اردوغان دارای تفکرات اسلام سیاسی هستند ، تصریح کرد: علی رقم حضور جریان گولن در کودتا ، کودتای سال گذشته ریشه در جریانات لائیک جامعه ترکیه دارد.

رحیمی جهان آبادی گفت: باور به ایده های لائیسیته و میراث آتاترک منجر به شکل گیری مقاومت و حتی مجادله پنهان با اردوغان شده است.

وی تصریح کرد: در ارتش ترکیه و در میان برخی روشنفکران ترکیه این باور وجود دارد که اسلام سیاسی مانع توسعه و پیشرفت این کشور می شود.

تغییر نگاه اردوغان به تهران پس از کودتا

این نماینده مجلس دهم گفت: نگاه ترکیه در جریان وقوع کودتا نسبت به تهران تغییر کرد و آنها ایران را در دفاع از دموکراسی در کنار خود احساس کردند.

وی تاکید کرد: ایران هرگز خواهان شکل گیری چالش و دردسر برای ترکیه نبوده زیرا معتقد است که امنیت دوکشور دارای پیوندهای منسجمی است.

رحیمی جهان آبادی گفت: تهدیدات و منافع مشترک بین تهران و آنکارا موضوعی نیست که بتوان از کنار آن بی تفاوت عبور کرد.

وی با بیان این که ایران و ترکیه باید به سمت همکاری های راهبردی حرکت کنند ، گفت: چالش عربستان با قطر و مجادله درباره اخوان المسلمین موجب تثبیت همگرایی ترکیه با ایران و شکل گیری مثلث آنکارا – تهران – دوحه شده است.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: پیش از ترکیه ، ایران به دنبال اسلام سیاسی در خاورمیانه بوده است و اشتراک همین رویکرد با موضوع اخوان منجر به انسجام همکاری های مشترک خواهد شد.

وی در انتها گفت: کودتای نافرجام ترکیه اتفاقی بود که چشم اردوغان را به واقعیت رفتاری ایران گشود و حوادث قطر این موضوع را تثبیت کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet