خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1396/04/30 12:25:50
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می دهد؛

پزشکان زیر منگنه پرداخت مالیات/ شفاف سازی مالی جامعه پزشکی ضروری است

نمایندگان مردم در خانه ملت معتقدند تا پزشکان مالیات خود را پرداخت می کنند و اگر هم تخلف جزئی رخ می دهد نباید آن را به کل جامعه پزشکی تعمیم داد.
پزشکان زیر منگنه پرداخت مالیات/ شفاف سازی مالی جامعه پزشکی ضروری است نمایندگان مردم در خانه ملت معتقدند تا پزشکان مالیات خود را پرداخت می کنند و اگر هم تخلف جزئی رخ می دهد نباید آن را به کل جامعه پزشکی تعمیم داد. https://cdn.icana.ir/d/019/113521.jpg پزشکان,زیر,منگنه,پرداخت,مالیات/,شفاف,سازی,مالی,جامعه,پزشکی,ضروری,است Icana

خانه ملت – گروه اجتماعی، امروزه یکی از راه های اداره کشور بدون وابستگی به نفت، اخذ مالیات است که میزان اخذ آن برای صنوف مختلف متفاوت است که در این میان پزشکان نیز از قائده اخذ مالیات مستثنی نیستند.

اما آنچه که امروز تبدیل به موضوع مهمی شده پرداخت یا عدم پرداخت این مالیات از سوی ارایه دهنگان خدمت است که همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

طی سال های قبل بحث سرکشی به حساب های پزشکان برای تعیین مالیات مطرح شد که واکنش های زیادی را در بر داشت این درحالی است که بسیاری از این گروه بر این باورند که به راحتی می توان میزان درآمد پزشکان را محاسبه کرد و دیگر نیازی به سرکشی حساب های انها نیست.

از سویی دیگر آنچه که امروزه در حوزه اخذ مالیات از پزشکان مطرح می شود نارضایتی این قشر نسبت به عدم تناسب مالیات ها با تعرفه ها وتورم است که همین امر یکی از علت های عدم پرداخت مالیات از سوی پزشکان قلمداد شده است.

نمایندگان مردم در خانه ملت، دیدگاه متفاوت تری را مطرح می کنند و معتقدند تا پزشکان مالیات خود را پرداخت می کنند و اگر هم مورد جزئی تخلفی پیش می آید نباید آن را به کل جامعه پزشکی تعمیم داد.

 

دریافت ۱۰ درصدی مالیات از درآمدهای پزشکان دولتی/ فرار پزشکان از پرداخت مالیات محدود است

محمد نعیم امینی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره وضعیت پرداخت مالیات پزشکان، افزود: واقعیت آن است که با فرار مالیاتی پزشکان به نحوی که امروزه در جامعه مطرح شده موافق نیستم زیرا معتقد به پرداخت مالیات از سوی قشرهای مختلف پرشکی هستم و تنها بخش اندکی از این افراد مالیات را پرداخت نمی کنند.

محمدنعیم امینی فرد 3406751/28/2017 4:41:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701105419649536_Thum.jpgمحمدنعیم امینی فرد
محمدنعیم امینی فرد

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طبق برآوردی که صورت گرفته امروزه میزان مالیات پزشکان از بسیاری از مشاغل از جمله صنف جواهر فروشان بالاتر است که نشان می دهد پزشکان مالیات زیادی را پرداخت می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: البته ناگفته نماند که برخی از پزشکان نیز فرار مالیاتی دارند اما باید برای برون رفت از این مشکل سیستم های هوشمندی طراحی و از طریق آن بتوان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر ضرورت درنظر گرفتن مشوق های مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان، یادآور شد: امروزه مالیات هایی که از پرشکان در تهران یا نقاط برخوردار دریافت می شود هیچ تفاوتی با اخذ مالیات از پزشکان در نقاط محروم ندارد درحالی که می توان سیستم را عادلانه کرده و ارایه خدمت به مردم را ارتقا داد.

امینی فرد در ادامه توضیحات خود نسبت به فرارمالیاتی پزشکان، تاکید کرد: فرار مالیاتی پزشکان به نحوی که مطرح می شود وجود ندارد زیرا امروزه 9 ماه طول می کشد تا پزشکان دریافتی خود را از مراکز درمانی بگیرند که در زمان پرداخت نیز ابتدا  مالیات کسر می شود سپس این مبالغ به پزشک پرداخت خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از سویی دیگر در مراکز خصوصی که سیستم بیمه حاکم است، پزشکان مالیات خود را تمام و کمال پرداخت می کند؛ همچنین باید این واقعیت را نیز مدنظر قرار داد که بسیاری از بیماران تحت پوشش بیمه سلامت هستند لذا پزشکان مالیات خود را از طریق بیمه پرداخت می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره میزان مالیات پزشکان، گفت: در سیستم دولتی ضریب مشخصی است و بین 5 تا 10 درصد درآمد پزشکان شامل مالیات می شود که نسبت به بسیاری از حرفه ها بالا است، در سیستم های خصوصی نیز نُرم های خاصی نسبت به رشته ها وجود دارد که بین 10 تا 25 درصد درآمد پزشکان به مالیات اختصاص می یابد.

 

پزشکان از پرداخت مالیات فرار نمی کنند/ دادوستد در حوزه پزشکی شفاف است

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره فرار مالیاتی پزشکان، افزود: گروه پزشکان مرجع خدمت هستند و در طول تاریخ، همواره خدمات خوبی به بیماران ارایه کرده تا جایی که قسمت عمده ای از خدمات که مربوط به روان و جسم مردم است از سوی پزشکان مدیریت می شود.

همایون هاشمی 3406757/3/2016 9:11:25 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101045291601_Thum.jpgهمایون هاشمی
همایون هاشمی

 

نماینده مردم شاهین دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر در کشور فرایند فرار مالیاتی وجود دارد  نباید به گروه های خدمت گذار حمله شود بلکه لازم است فرآیندها مورد اصلاح قرار گیرد زیرا امروزه در همه صنوف این مشکل کم و بیش وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: امروزه مشکلات فرار مالیاتی در حوزه ها و صنوف مختلف که تجارت های میلیاردی انجام می دهند وجود دارد و نباید نگاه ها را به سمت پزشکان معطوف کرد در حالی که قسمت عمده ای از فعالیت های مالیاتی متکی به فرد است و فرآیند محور نیست.

وی یادآور شد: فعالیت و دادوسند پزشکان شفاف است و به جرات می توان گفت که شفاف تر از حوزه پزشکی، هیچ صنفی نیست که می توان از میزان فعالیت های انجام شده با خبر بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر هم تخلفی در حوزه مالیات پزشکی صورت می گیرد نباید گروه های هدف نقد شود زیرا سه نهاد در این حوزه نظارت می کند و می طلبد برای جلوگیری از تخلفات کوچک متولیان مالیاتی کشور، سازوکار مناسبی را درنظر بگیرند

 

تهران شهری امن برای فرار مالیاتی پزشکان/ دریافت مالیات پزشکان در شهرهای کوچک

بهروز بنیادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره فرار مالیاتی پزشکان در چند سال اخیر، افزود: با توجه به اینکه بیش از 90 درصد مردم بیمه هستند لذا میزان مراجعه به هر پزشکی بر حسب برگ بیمه مشخص است و به همین جهت پزشک نمی تواند نسبت به پرداخت مالیات کم کاری کند.

بهروز بنیادی 34067511/9/2016 3:39:06 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611106633562598_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
بهروز بنیادی

 

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور معمول میزان مراجعه به پزشک را می توان مورد بررسی قرار داد که چند بیمار به صورت آزاد از خدمات پزشک بهره مند شده اند و چند بیمار از خدمات بیمه بهره مند بوده است لذا به نظر می رسد فرار مالیاتی پزشکان به نحوی که عنوان می شود صحیح نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عمدتا فرار مالیاتی پزشکان در شهرهای بزرگ مانند تهران رخ می دهد، تاکید کرد: فرار مالیاتی در شهرهای کوچک کمتر اتفاق می افتد و اغلب در شهرهای بزرگ شاهد برخی فرارهای مالیاتی از سوی پزشکان هستیم.

وی یادآور شد: برای رفع فرار مالیاتی پزشکان باید نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی همکاری کرده و مانع فرار مالیاتی پزشکان شوند از سویی دیگر وزارت بهداشت نیز باید نظارت های خود را نسبت به این موضوع افزایش دهد.

بنیادی تاکید کرد: گاهی مشاهده می شود که در شهرهای بزرگ برخی پزشکان بدون اخذ پروانه مطب به ارایه خدمت می پردازند که این مهم نقش نظارت ها را پررنگ تر کرده و اگرچه وزارت بهداشت برای کنترل و نظارت های خود از کمبود نیرو برخوردار است اما می طلبد با مدیریتی استراتژیک نظارت همه جانبه بر نحوه فعالیت ها داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره علت فرار مالیاتی پزشکان، گفت: واقعیت آن است که دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد اما یکی از علت ها آن است که عمدتا پزشکان از تبعیض بین سایر صنوف در پرداخت مالیات ناراضی بوده و معتقد به اصلاح این روند هستند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet