هدر اصلی
1396/04/28 16:41:07
سرویس فرهنگی
در جلسه با فعالان زنان صورت گرفت:

ابراز گلایه رییس فراکسیون زنان مجلس از اتهام تقسیم زنان به شهروندان درجه یک و دو از سوی این فراکسیون

اعضای فراکسیون زنان مجلس با حضور جمعی از فعالان حقوق زنان از سازمان های مردم نهاد، موانع موجود در اشتغالزایی زنان را مورد بررسی قرار دادند.
ابراز گلایه رییس فراکسیون زنان مجلس از اتهام تقسیم زنان به شهروندان درجه یک و دو از سوی این فراکسیون اعضای فراکسیون زنان مجلس با حضور جمعی از فعالان حقوق زنان از سازمان های مردم نهاد، موانع موجود در اشتغالزایی زنان را مورد بررسی قرار دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707101316743794.jpg ابراز,گلایه,رییس,فراکسیون,زنان,مجلس,از,اتهام,تقسیم,زنان,به,شهروندان,درجه,یک,و,دو,از,سوی,این,فراکسیون Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جمعی از نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس امروز ( چهارشنبه 28 تیر) با برخی ازفعالان حوزه زنان  درخصوص عوامل قانونی موثر درایجاد و توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان در ایران دیدار و درخصوص پیشنهادات فعالان درحوزه زنان گفت وگو کردند.

درابتدای این جلسه پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه قوانین مربوط به بخش زنان باید دریک قالب و بسته مورد بررسی قرارگیرد،گفت: متاسفانه ورود زنان مجلس به بررسی برخی حوزه ها سبب شد که مخالفان از خارج مجلس فراکسیون زنان را متهم به تبعیض و درجه بندی شهروندان به یک و دو کنند؛ ضمن اینکه فعالیت درحوزه زنان بسیار چالش برانگیز است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه موانع کسب و کاردرحوزه زنان باید مرتفع شود، افزود: ورود به برخی مسائل درحوزه زنان به طورحتم با مخالفت هایی روبه رو خواهد شد که باید به این نکات توجه کرد، البته تاکنون به ویژه در این دوره از مجلس تلاش های بسیاری از سوی فراکسیون زنان مجلس برای رفع برخی مشکلات درحوزه زنان انجام داده است.

وی با بیان اینکه با استفاده از برخی قوانین مشوق می توان موانع برای کسب و کار را از میان برد، تصریح کرد: درحال حاضر برای ارایه مشوق های قانونی با هدف تشویق زنان به کارآفرینی و اشتغال، قانونی در کشور وجود ندارد، بنابراین برای در نظرگرفتن وام هایی بانرخ سود پایین برای کارآفرینی زنان،درنظرگرفتن تسهیلاتی برای سهولت راه اندازی کسب و کار زنان،همچنین درنظرگرفتن کمک هزینه فرزند برای مادران باید دولت به مجلس لایحه ارایه کند.

سلحشوری با تاکید براینکه پیگیری موارد این چنینی به صورت طرح گرفتار اصل 75 قانون اساسی و بارمالی می شود، گفت: به دلیل ایجاد بارمالی به طورحتم شورای نگهبان با این موارد مخالفت می کند.

رییس فراکسیون زنان مجلس،تاکید کرد: درخصوص مسائلی ازجمله تشویق برای حضور زنان درپست های مدیریتی بخش خصوصی و سیاست های اجرایی برای حضور زنان درپست های مدیریت دولتی باید ازنظرات حقوقدانان به ویژه درمرکزپژوهش های مجلس استفاده کرد.

در این جلسه فاطمه ذوالقدر عضو دیگر فراکسیون زنان مجلس نیز درخصوص اصلاح قوانین و مقررات محدودکننده اشتغال زنان دربرخی مشاغل خاص،گفت: درحال حاضر به دلیل برخی محدودیت ها و موانع، زنان به برخی مشاغل مانند بنگاه معاملات مالکی، رستوران ، کافی شاپ،آتش نشانی و قضاوت در محاکم قضایی نمی توانند ورود کنند، یا اینکه حضور آنها در برخی مشاغل منوط به مباشرت با آقایان است، این درحالی است که شاید بتوان با تصویب برخی قوانین در قالب لایحه این موانع را ازمیان برداشت.

همچنین دراین جلسه طیبه سیاوشی شاه عنایتی نیز، گفت: فراکسیون زنان مجلس در این دوره اهداف بسیاری در حوزه زنان دارد که به طورحتم به تمامی این موارد از جمله تسهیل حضور زنان در پست های بالای مدیریتی به طور ویژه رفع موانع اشتغال رسیدگی خواهد شد، زیرا در حال حاضر زنان بسیاری در کشورزندگی می کنند که ازظرفیت بالا برای حضور درپست های مدیریتی برخوردار هستند که متاسفانه بسترهای لازم برای حضور آنها وجود ندارد؛ البته در دیدارهای صورت گرفته با مسئولان دولتی این موارد بارها مطرح شده است.

همچنین  در این نشست فاطمه سعیدی نیز بر اصلاح برخی قوانین حوزه زنان تاکید کرد و گفت:در ادوار گذشته مجلس نمایندگان زن متاسفانه توجهی به اصلاح قوانین نداشتند اما در این دوره فراکسیون زنان جلسات متعددی را در راستای اصلاح قوانین حوزه زنان برگزار کرده است،بنابراین امیدواریم با تعامل دولت و مجلس قوانین به نحو قابل قبولی اصلاح شود.

گفتنی است دراین دیدار به بررسی مباحث حقوقی زنان درحوزه قوانین مدنی به دلیل مسائل فقهی و شرعی پرداخته نشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet