هدر اصلی
1396/04/31 12:28:41
سرویس اجتماعی
خضری اعلام کرد:

کاهش آمار قاچاق دارو به کشور نسبت به سال گذشته/ ورود کانتینرهای قاچاق از اسکله شهید رجایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید برکاهش میزان قاچاق دارو به کشور، گفت: مبادی ورود دارو به کشور تحت نظارت و کنترل شدید سازمان غذا و دارو و سازمان بازرسی کل کشور است.
کاهش آمار قاچاق دارو به کشور نسبت به سال گذشته/ ورود کانتینرهای قاچاق از اسکله شهید رجایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید برکاهش میزان قاچاق دارو به کشور، گفت: مبادی ورود دارو به کشور تحت نظارت و کنترل شدید سازمان غذا و دارو و سازمان بازرسی کل کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/57783.jpg کاهش,آمار,قاچاق,دارو,به,کشور,نسبت,به,سال,گذشته/,ورود,کانتینرهای,قاچاق,از,اسکله,شهید,رجایی Icana

رسول خضری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص اظهارات دبیر انجمن علمی داروسازان ایران مبنی براینکه قاچاق دارو به کشور نگران کننده است،گفت: خوشبختانه شرایط دارویی درکشور و حتی درحوزه قاچاق نسبت به سالیان گذشته بسیار بهتر شده است، در سال 91 کمبود 330 قلم دارو در کشور وجود داشت، این درحالی است که هم اکنون کمبود دارویی به کمتر از 30 قلم رسیده و 300 دارو در کشور تامین شده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه نظارت برتامین اقلام دارویی و ورود برخی داروها به کشور در شرایط قابل قبولی انجام می شود، افزود: درشرایط این چنینی دلیلی بر ورود دارو به شکل قاچاق به کشور وجود ندارد، البته قاچاق دارو به دو صورت صورت می گیرد؛ یا عرضه پایین بوده یا اینکه تقاضا بسیار بالا است، یعنی تفاوت قیمت به عبارتی در کشور ایجاد شود، بنابراین در شرایطی که قیمت دارو درداخل ارزان تر از خارج است، هیچ دلیلی برقاچاق وجود ندارد.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول بیشترین خدمات در حوزه دارو برای بیماران انجام شد، تصریح کرد: به نظرموضوع قاچاق دارو در حال حاضرمحلی از اعراب ندارد، البته ممکن است خارج ازمبادی رسمی کشور قاچاق به کشور درهرحوزه ای انجام شود؛  بنابراین باید عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد بررسی قرار داد، اما در بحث مبارزه با قاچاق کالا باید تاکید کرد که قاچاق دارو از طریق مبادی رسمی به کشور وجود ندارد؛ ولی درخصوص موارد دیگر درحال حاضر قاچاق به صورت کانتینری به کشور وارد می شود.

خضری با تاکید براینکه از برخی مناطق آزاد هزاران کانتینر قاچاق کالا به کشور وارد می شود،گفت: به عنوان مثال در اسکله شهید رجایی قاچاق عمده کشور با کانتینربه کشور وارد می شود، بنابراین موضوع فساد سیستمی در کشور وجود دارد که شامل حال بازار دارویی نمی شود؛ زیرا دارو یک کالای لوکس، استراتژیک و حساس است و دولت با حساسیت های خاص از برخی مبادی اقدام به واردات دارو می کند؛ بنابراین این مبادی ازطریق سازمان غذا و دارو،سازمان بازرسی و وزارت بهداشت تحت کنترل شدید است.

عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره به اینکه درحال حاضر قیمت دارو در کشورمان بسیار ارزان تر سایر نقاط دنیا است،افزود: دارو به راحتی در دسترس مردم است و دلیلی برقاچاق وجود ندارد، ضمن اینکه میزان قاچاق 80 تا 90 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دبیر انجمن علمی داروسازان ایران درباره قاچاق دارو با بیان اینکه ورود داروهای قاچاق به کشور نگران کننده است، گفت: متاسفانه اقدام جدی برای جلوگیری از ورود داروهای قاچاق به کشور نمی‌شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet