هدر موبایل
1396/05/01 12:59:12
سرویس سیاسی
صفاری نطنزی:

تنش ریاض با دوحه می تواند به مجادله عربستان با ترکیه تبدیل شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطر با سیاست های اخوانی به دردسری برای عربستان تبدیل شده بود اما باتوجه به اشتراکات دوحه با آنکارا ممکن است تنش ریاض با دوحه ممکن است به مجادله ریاض با آنکارا تبدیل شود.
تنش ریاض با دوحه می تواند به مجادله عربستان با ترکیه تبدیل شود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطر با سیاست های اخوانی به دردسری برای عربستان تبدیل شده بود اما باتوجه به اشتراکات دوحه با آنکارا ممکن است تنش ریاض با دوحه ممکن است به مجادله ریاض با آنکارا تبدیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201604107770934922.jpg تنش,ریاض,با,دوحه,می,تواند,به,مجادله,عربستان,با,ترکیه,تبدیل,شود Icana

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل آغاز سفر اردوغان به عربستان ، قطر و کویت گفت: ترکیه به دلیل پیوندهای اخوانی که با قطری ها دارد از ابتدای شکل گیری تنش میان ریاض و دوحه به شکلی ناملموس طرف قطری ها را گرفت.

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نظامیان ترکیه در خاک قطر که این روزها به چشم می آید اقدامی بود در سال 2014 طراحی و تدوین شد اما می بینیم که روی تنش قطر با عربستان سنگینی می کند و بعضا پای آنکارا هم وسط کشیده می شود.

وی با اشاره به شروط 13گانه سعودی برای قطر،گفت : عربستان علی رقم همکاری های مشترک با ترکیه در جنگ سوریه به دلیل اختلاف در موضوع اخوان المسلمین با رویکرد عرب و عجم مخالف حضور 11هزار نظامی ترک در قطر بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطر در کنار ترکیه با تکیه بر درآمدهای کلان گازی ، استفاده از قدرت رسانه ای الجزیره و حمایت های سیاسی از اخوان المسلمین توانسته بود در تحولات منطقه نقشی مهم ایفا کند اما پس از عزل محمد مرسی در مصر با هدایت عربستان و کاهش تاثیرگذاری اخوان در منطقه چالش هایی شکل گرفت که امروز به تنش ریاض با دوحه منجر شد و ممکن است فردا به مجادله ریاض با آنکارا تبدیل شود.

وی تصریح کرد: اردوغان با چانه زنی تلاش می کند از تشدید تنش ها جلوگیری کند زیرا معتقد است درگیری قطر و عربستان منجر به تهدید منافع میان مدت آنکارا خواهد شد ، البته آنها از وضع موجود سود اقتصادی ویژه ای را کسب کردند.

این نماینده مجلس دهم گفت: ترکیه باتوجه به تنش هایی که با آلمان دارد و چالشی که در تعامل با آمریکا دارد با دغدغه هایی دست به گریبان است که منجر به تحت الشعاع قرار دادن جایگاه این کشور شده است مضافا این که راهبرد آنها در جنگ سوریه عملا شکست خورده است.

صفاری نطنزی با بیان این که نتیجه وساطت ترکیه کاملا مبهم است ، گفت: روابط عربستان با ترکیه موضوعی است که فی نفسه دچار چالش است و ممکن است تحت الشعاع بحران قطر قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: اردوغان اگر به دنبال تثبیت جایگاه و موقعیت باشد تلاشی در جهت دفاع از قطر انجام نخواهد داد اما چنانچه آنها بخواهند حوزه منافع تعریف کنند با عربستان وارد چالش خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه امروز (یکشنبه) به جده سفر می‌کند و بعد از آن نیز به کویت و قطر خواهد رفت. اردوغان در این سفر با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دیدار خواهد کرد تا با وی درباره مهم‌ترین تحولات خاورمیانه به ویژه بحران قطر گفتگو کند. رسانه های سی ان ان، آناتولی، رویترز، بی بی سی، بلومبرگ، رسانه های داخلی ترکیه با پرداختن به این سفر، آن را تلاش ترکیه برای کمک به حل بحران در خلیج فارس دانستند و بر اهمیت این سفر دیپلماتیک تاکید کردند.
عربستان، امارات، مصر و بحرین پیشتر قطر را به حمایت از تروریسم متهم و روابطشان را با این کشور قطع کردند. این کشورها شروطی را برای آشتی با قطر اعلام کردند که از جمله آن بستن شبکه الجزیره و قطع روابط با اخوان المسلمین و بستن پایگاه ترکیه بود که البته قطر این خواسته‌ها را قبول نکرده است در نتیجه همچنان تحریم قطر از سوی این کشورها ادامه دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet