هدر اصلی
1396/05/02 15:02:46
سرویس اجتماعی
بیت اللهی در گفت وگو با خانه ملت:

تخریب 300 هزار ساختمان در اثر بروز زلزله تهران/ 40 درصد ساختمان‌های نوساز کشور فاقد استاندارد/200 هزار پلاک در بافت فرسوده قرار دارد

مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در اثر وقوع زلزله در تهران حدود ۳۰۰ هزار ساختمان تخریب شده و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
تخریب 300 هزار ساختمان در اثر بروز زلزله تهران/ 40 درصد ساختمان‌های نوساز کشور فاقد استاندارد/200 هزار پلاک در بافت فرسوده قرار دارد مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در اثر وقوع زلزله در تهران حدود 300 هزار ساختمان تخریب شده و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707102103802307.jpg تخریب,300,هزار,ساختمان,در,اثر,بروز,زلزله,تهران/,40,درصد,ساختمان‌های,نوساز,کشور,فاقد,استاندارد/200,هزار,پلاک,در,بافت,فرسوده,قرار,دارد Icana

علی بیت اللهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وجود گسل های بسیار فعال و بزرگ که گسیختگی هایی در حد 100 کیلومتر در تهران ایجاد کرده اند، گفت: وجود این علایم بسیار مشخصی است که تهران لرزه خیز بوده و سابقه تاریخی نیز این را نشان می دهد از این رو وجود خطر محرز است

دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از آسیب پذیری بالای ساختمان ها در کشور، افزود: از حدود یک میلیون و 100 هزار بلوک ساختمانی(پلاک) موجود در تهران 200 هزار پلاک در بافت فرسوده قرار دارد و در حدود 55 کیلومتر مربع آن در حریم گسل های اصلی ساخت و ساز انجام شده است.

وی ادامه داد: در یک زلزله قابل انتظار در تهران حدود 300 هزار ساختمان تخریب شده و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر تحت تاثیر قرار می گیرند.

بیت اللهی با بیان اینکه علاوه بر مخاطرات زلزله مخاطرات ثانوی آن نیز مشکلات بسیاری را منجر می شود، افزود: مخاطرات ثانوی زلزله مانند آتش سوزی هایی که در اثر گسیختگی لوله های نفت و گاز رخ می دهد می تواند جان بسیاری را بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه مجلس به ویژه کمیسیون عمران آن باید در وهله اول برای کل کشور برنامه عملیاتی پیشگیری و کاهش خطرپذیری را مصوب کند، گفت: سازمانی مشخص باید مسئول اولویت بندی ها در راستای تخصیص بودجه محدود در راستای کاهش خطرپذیری ها شود.

نظارت بر ساخت وسازها تنها با امضای نقشه سازه ها از سوی ناظران

دبیر کارگروه ملی زلزله با تاکید بر اینکه علاوه بر ساخت و ساز در بافت فرسوده، نبود نظارت جدی بر ساخت و سازهای جدید مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، تصریح کرد: بسیاری از سازه های جدید در نبود نظارت های کافی ساخته شده و به این ترتیب خود عاملی برای بروز خطرات فراوان در حین زلزله می شوند.

وی ادامه داد: بر اساس بازدیدهای میدانی حدود 40 درصد ساختمان های مهندسی ساز کشور از استاندارد های لازم بی بهره اند زیرا ناظران تنها به امضای نقشه سازه اقدام می کنند و در جریان روند ساخت قرار نمی گیرند.

دبیر کارگروه ملی زلزله یادآور شد:  تخریب ساختمان هایی نوساز در زلزله اخیر برخی شهرستان های کشور نشان از ضعف نظارت بر روند ساخت و ساز است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet