هدر اصلی
1396/05/01 16:11:01
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس در سالگرد حمله رژیم بعث به دالاهو:

بمب‌های شیمیایی صدام میهمانان ناخوانده مراسم آئینی روستای زرده دالاهو/ نقض قطعنامه 598 تنها 2 روز پس از پذیرش

نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس به بازخوانی خاطرات و مشکلات ناشی از حمله رژیم بعث به روستای زرده دالاهو پرداختند.
بمب‌های شیمیایی صدام میهمانان ناخوانده مراسم آئینی روستای زرده دالاهو/ نقض قطعنامه 598 تنها 2 روز پس از پذیرش نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس به بازخوانی خاطرات و مشکلات ناشی از حمله رژیم بعث به روستای زرده دالاهو پرداختند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707105189037459.jpg بمب‌های,شیمیایی,صدام,میهمانان,ناخوانده,مراسم,آئینی,روستای,زرده,دالاهو/,نقض,قطعنامه,598,تنها,2,روز,پس,از,پذیرش Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس سیاسی؛ احمد خزایی- ریجاب (ریژاو) نام یکی از شهرهای استان کرمانشاه می‌باشد، این شهر در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در مسیر دالاهو به سرپل ذهاب واقع است.

منطقه ریجاب با وسعت ۱۲۰ کیلومتر مربع در غرب استان کرمانشاه واقع شده است که از نظر تقسیمات سیاسی، جزء شهرستان دالاهو می‌باشد. ریژاو، مرکز دهستانی به همین نام است که مجموعه روستاهایی در فاصله چند کیلومتر در شهرستان دالاهو را در بر می‌گیرد. این منطقه در میان کوه های نزدیک به دالاهو محصور و در زیر درختان انبوه بلوط، انجیر، گردو و انگور پنهان شده است. روستای زرده در منتهای منطقه ریجاب و در دامنه ارتفاعات دالاهو قرار دارد.

بمباران شیمیایی روستای زرده دالاهو 3406757/23/2017 4:04:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707105065687190_Thum.jpgبمباران شیمیایی روستای زرده دالاهو
بمباران شیمیایی روستای زرده دالاهو

سی و یکم تیرماه سال 1367، چند روز پس از پذیرش قطعنامه 598  از سوی ایران، زمانی که همگان آماده روزگار بعد از جنگ می‌شدند، چند فروند بمب افکن بعثی، آرامش دالاهو نشینانی که مشغول انجام مراسمات آئینی خود بوند را شکست. هواپیماهای صدام، حامل بمب‌های شیمیایی بودند که زن و مرد و پیر و جوان برای آن ها فرقی نداشت و تمام میهمانان "روستای زرده" را به وحشتناک‌ترین شکل ممکن در شرایطی سخت قرار داد.

هنوز هم آثار این جنایت صدام باقی مانده و مردمی که در این حادثه جانباز شده‌اند با شرایط سخت ناشی از آن، هر روز در تقابل هستند و بعضی از افراد نیز حدود 9 نفر از اعضای خانواده خود را که به شهادت رسیده بودند را به خاک سپردند تا هرگز نفرت ایرانیان از صدام فراموش نشود.

توضیحات 2 تن از نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی پیرامون بمباران روستای زرده را می‌خوانید:

فلاحت پیشه: حمله صدام به روستای زرده دالاهو از جنایت‌بارترین جنایات جنگی قرن بیستم بود/ مردم در حین برگزاری مراسم آئینی مورد حمله قرار گرفتند

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد حمله شیمیایی رژیم بعثی عراق پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران به مردم بی دفاع در روستایی در منطقه دالاهو، اظهار داشت: رژیم صدام در طول 8 سال جنگ تحمیلی، بارها علیه رزمندگان ایرانی سلاح شیمیایی به کار برده بود ولی در ماه های پایانی جنگ این سلاح ها را علیه مردم عادی هم به کار برد تا با ایجاد رعب و وحشت، پشت جبهه جنگ را خالی کند.

نماینده مرم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمله شیمیایی عراق بعثی به سردشت ازجمله نمونه‌های وحشی‌گری صدام است، بیان کرد: در استان کرمانشاه 2 منطقه "نساردیره" و "زرده دالاهو" مورد حمله شیمیایی صدام قرار گرفتند و یکی از جنایت بار ترین جنایات جنگی قرن بیستم در این مناطق شکل گرفت.

وی افزود: مردم مظلوم و بی دفاعی این مناطق هیچ اطلاع، شناخت و تجهیزاتی برای مقابله با بمب شیمیایی نداشتند، ولی به یکباره مورد حمله قرار گرفتند و ده ها نفر مجروح و شهید شدند.

فلاحت پیشه متذکر شد: آثار این بمباران شیمیایی هنوز در این مناطق هست و یکی از مشکلاتی که به جا مانده این است که آمار مرگ و میر و آمار بیماری‌های سرطان و امثال آن در این مناطق بیش از میانگین مناطق دیگر است.

حشمت الله فلاحت پیشه 3406757/4/2016 11:53:59 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106383214608_Thum.jpgحشمت الله فلاحت پیشه
حشمت الله فلاحت پیشه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنوز حقوق جانبازی این مردم اعطا نشده و کسانی که جانباز هستند برای احراز جانبازی آن‌ها موانعی وجود دارد.

فلاحت پیشه اظهار داشت: من پیرو این موضوع در مجلس هشتم طرحی را با عنوان الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان جنگ شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران تهیه کردم که با رای بالای 202 نفر از نمایندگان به تصویب رسید، ولی متاسفانه این قانون مورد پیگیری قرار نگرفت.

وی افزود: در آن زمان بعنوان نماینده کمیسیون امنیت ملی در کمیسیون تلفیق سالانه یک میلیارد تومان را برای این موضوع اختصاص دادیم که متاسفانه این کار هنوز اجرا نشده و این موضوع یکی از ضعف‌های موجود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بمباران روستای زرده پس از قطعنامه 598 انجام شد، بیان کرد: مردم روستای زرده عمدتا از مردمان پیرو اهل حق هستند که در آن روز مشغول برگزاری یکی از مراسمات آئینی خاص خود بودند که مورد حمله بمباران شیمایی صدام قرار گرفتند و برخی از اماکن مقدسه این مردم مورد هجمه دشمن قرار گرفت و آمار بالای تلفات دلیل اجتماع آن‌ها بوده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی افراد به جا مانده از این حادثه تلخ، هستند که 9 نفر از اعضای خانواده‌شان را به خاک سپرده‌اند.

جاسمی: مردم بی‌دفاع روستای زرده قربانی خوی وحشی‌گری صدام شدند

سیدقاسم جاسمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد حمله شیمیایی رژیم بعثی عراق پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران به مردم بی دفاع در روستایی در منطقه دالاهو، اظهار داشت: صبح روز ۳۱ تیر ماه سال ۱۳۶۷، چندی پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران و پایان جنگی 8 ساله، 5 بمب افکن بعثی به مردم بی دفاع استان کرمانشاه حمله کردند.

نماینده مردم کرمانشاه با بیان اینکه در این حمله شیمیایی ناجوانمردانه بیش از 270 نفر از مردم بی گناه به شهادت رسیدند، بیان کرد:بیش از هزار نفر از مردم حاضر در این مناطق زخمی شده یا به عوارض ناشی از استنشاق گازهای سمی دچار شدند و همچنان آثار این مشکلات ادامه دارد.

قاسم جاسمی 3406758/17/2016 1:15:38 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105511200228_Thum.jpgقاسم جاسمی
قاسم جاسمی

وی افزود: در آن روز مراسم آئینی برقرار بوده است و به همین دلیل علاوه بر مردم روستا، از روستاهای دیگر نیز جمعیتی برای انجام این مراسم آئینی به روستای زرده دالاهو آمده بودند که تعداد حاضرین افزایش یافته بود و آمار شهدا و جانبازان بیش از جمعت این روستا است.

جاسمی با بیان اینکه در اواخر جنگ تحمیلی حمله به مردم بی دفاع در دستور کار رژیم بعثی قرار گرفته بود، گفت: مردم کشور و رزمندگان براساس عواطف انسان دوستانه پس از اطلاع از این موضوع کمک‌های بسیار زیادی به آسیب دیدگان کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مراجع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر بهتر است به موضوعات این چنینی توجه داشته باشند، زیرا مردم ایران حتی پس از پایان جنگ تحمیلی نیز از خوی وحشی گری صدام در امان نبودند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet