انتخابات ریاست جمهوری
1388/04/10 19:53:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در تشریح دستاوردهای سفر به الجزایر:

توافق های صورت گرفته به تقویت بنیه های اقتصادی 2 کشور منجر می شود

**علی لاریجانی پس از سفر ۵ روزه خود به الجزایر، در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران، گفت: سفر ما به الجزایر به دلیل دو مسئله مهمه شرکت در کمیته اجرایی کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و نیز کمیته تغییر اساسنامه و همچنین بحث دو جانبه با کشور اسلامی الجزایر، صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، ایران در شرایط فعلی هم رییس کنفرانس بین المجالس اسلامی و هم رییس کمیته اجرایی آن است، تصریح کرد: در کمیته اجرایی که به مدت 2 روز طول کشید، دستور کار شورای اصلی بین المجالس کشورهای اسلامی تصویب شد.

لاریجانی افزود: همچنین در حاشیه آن، کمیته اصلاح اساسنامه هم تشکیل شد و مواردی که مدتها بحث تغییر آن مطرح بود، مورد بررسی قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این سفر زمینه کار و همه امور فراهم شد و برنامه ها و مواردی که برای اجلاس بعدی که بهمن ماه در اوگاندا برگزار می شود، نیازمند تصمیم گیری بود، در این کمیته مورد بررسی واقع شد.

وی افزود: در این کمیته پیشنهادات 9 کشور عضو مورد بررسی قرار گرفت  و مقرر شد در اجلاس بعدی در مورد آنها تصمیم گیری شود.

لاریجانی با بیان اینکه بیانیه مهمی در کمیته اجرایی مصوب شد، گفت: این بیانیه از منظر مجالس کشورهای اسلامی و با توجه به حوادث مهمی که در شرایط فعلی در دنیای اسلام با آن مواجه هستیم، اعلام شد.

لاریجانی با اشاره به مسئله فلسطین و رشد شهرک سازی های یهودی نشین و تخریب اطراف مسجد بیت المقدس، گفت: این یک حادثه اسفبار است و قبلا هم طی نامه ای این مسئله را به روسای مجالس اسلامی منعکس کرده بودیم که در نشست الجزایر نیز این موضوع مطرح و بررسی شد و در بیانیه پایانی هم مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد این موضوع در یونسکو و سازمان ملل نیز منعکس شود.
وی به عراق و تحولات اخیر آن اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز در بیانیه قید کردیم، که امریکایی ها هرچه زودتر، اداره عراق را در اختیار دولت این کشور قرار دهند و به دنبال این نباشند که زمینه هایی برای ثبات بیشتر و اینکه نوع تسلط خود را از حالت نظامی به شکل دیگری تبدیل کنند فراهم کنند.

رییس مجلس ادامه داد: در مورد مسائل مربوط به لبنان نیز، همگرایی گروه های مختلف درآن مورد توجه همه اعضای این اتحادیه قرار گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: کشورهای عضو اتحادیه، در این بیانیه نتیجه انتخابات ایران را تبریک گفته و دخالت سایر کشورها را در امور داخلی ایران محکوم کردند؛ که این امر نشانگر اراده کشورهای اسلامی و اهمیتی است که برای انتخابات ایران قائل بودند.

لاریجانی در مورد همکاری های دو جانبه با کشور الجزایر، گفت: الجزایر هم از نظر ساختار کشوری و اداره آن و هم نوع تعامل فرهنگی و سیاسی که با ملت و دولت ایران داشته، یک کشور تاثیر گذار در عالم اسلام است و از یک عقبه استوار برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه، همگرایی ما در مسایل بین المللی و سیاسی بسیار خوب و مطلوب است، گفت: نگاه دو کشور در مسئله هسته ای و موضوعات مهم دیگری چون حقوق بشر بسیار به هم نزدیک است . رایزنی های خوبی هم در خصوص مسائل مهم جهان اسلام به ویژه در مورد افغانستان، فلسطین، لبنان و عراق صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیگر مباحثی که در دیدار با رییس جمهوری و رییس مجلس ملی و مردمی و سنا و نخست وزیر الجزایر مورد بررسی قرار گرفت، پیوندهای اقتصادی میان این دو کشور بود، اظهار داشت: سطح روابط اقتصادی ایران و الجزایر همپای رشد و گسترش همکاری های سیاسی و دیپلمایتک پیشرفت نکرده و اشکالاتی داشت که باید رفع می شد.

 وی ادامه داد: در این خصوص نهایتا قرار شد، کمیسیون عالی مشترکی میان دو کشور تشکیل شود. البته قبل از آن هم مسئولان دو کشور، در زمینه اقتصادی باید با هم مرتبط باشند تا این اشکالات به زودی رفع شود.

لاریجانی گفت: امیدوارم با توجه به بحث هایی که صورت گرفت، بخش خصوصی در ایران در زمینه های گوناگون بتواند میدان فعالیت گسترده ای در الجزایر پیدا کند. در الجزایر پروژه های زیادی در زمینه صنعت، مسکن و راه سازی وجود دارد، که بسیاری از پیمانکاران کشور ما می توانند در اجرای این پروژه ها سهیم شوند.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته میان دو کشور در امور بانکی، افزود: همچنین در مورد سیسم های بانکی نیز بنا شد دو کشور ایران و الجزایر شرایطی را فراهم کنند تا همکاری های خدمات مهندسی ایران در حوزه الجزایر تسهیل شود.

رییس مجلس تاکید کرد: آنها علاقه مند هستند که از فناوری های کشور ما استفاده کنند. روابط تجاری دو کشور می تواند در لاین زمینه گسترش قابل توجهی پیدا کند.

لاریجانی با اشاره به مباحث مطرح شده با رییس جمهور، رییس مجلس مردمی و ملی و همچنین نخست وزیر الجزایر، ابراز امیدواری کرد که این تفاهمات به تقویت بنیه های دو کشور منجر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet