هدر موبایل
1396/05/03 12:24:31
سرویس اجتماعی
فتحی:

تغییر مصرف معتادان از مخدر صنعتی به سنتی نخستین ثمره توزیع دولتی/ مواد مخدر دولتی نباید مستمسک طنزپردازی شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از تمسخر و ایراد بر پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی، تصریح کرد: کنترل معتادان، کاهش مصرف و تغییر مصرف از موادمخدر صنعتی به سنتی نخستین نتیجه تامین موادمخدر توسط دولت خواهد بود.
تغییر مصرف معتادان از مخدر صنعتی به سنتی نخستین ثمره توزیع دولتی/ مواد مخدر دولتی نباید مستمسک طنزپردازی شود عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از تمسخر و ایراد بر پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی، تصریح کرد: کنترل معتادان، کاهش مصرف و تغییر مصرف از موادمخدر صنعتی به سنتی نخستین نتیجه تامین موادمخدر توسط دولت خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100547991395.jpg تغییر,مصرف,معتادان,از,مخدر,صنعتی,به,سنتی,نخستین,ثمره,توزیع,دولتی/,مواد,مخدر,دولتی,نباید,مستمسک,طنزپردازی,شود Icana

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح بند مصوب کمیسیون قضایی و حقوقی در رابطه با کاهش مصرف موادمخدر و درمان معتادان و تامین نیاز آنها به نحو صحیح، گفت: در جریان اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر که کمیسیون قضایی و حقوقی و مجلس سعی بر اختصاص مجازات اعدام به موارد خاصی داشت، این مجازات برای جرایم سازمان‌یافته، قاچاق همراه با به کارگیری سلاح و در موارد تکرار جرم در نظر گرفته شد زیرا این نوع مبارزه را "مبارزه با علت" ندانستند.

ناکارآمدی زرادخانه کیفری و مجازات اعدام / اعدام؛ مجازاتی که منجر به کاهش مصرف و قاچاق موادمخدر نشد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حقیقت استعمال موادمخدر و افزایش تعداد معتادان در جامعه معلول عوامل متعددی است که قانونگذار باید به مبارزه و مقابله با این عوامل بپردازد؛ در غیر این صورت مجازات آخر‌ین دواست و مشکلی را حل نخواهد کرد، در واقع اگر شدت مجازات می‌توانست مانع قاچاق موادمخدر شود در چند دهه اخیر که مجازات اعدام پیش‌بینی شده می‌بایست با کاهش قاچاق و استعلام موادمخدر مواجه می‌شدیم که نشدیم.

وی افزود: زرادخانه کیفری و استفاده از مجازات اعدام ناکار‌آمد بوده از همین رو مجلس درصدد تعدیل مجازات برآمد تا اعدام تنها به صورت‌های مشدد ارتکاب عمل مجرمانه تخصیص یابد. در حین بررسی طرح، برخی از اعضا با توجه به اصل مبارزه با عوامل ارتکاب به جرم قاچاق و استعمال موادمخدر، متنی تنظیم کردند که «به منظور کاهش مصرف موادمخدر و درمان معتادان و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از قاچاق موادمخدر، دولت موظف به شناسایی معتادان در مرحله نخست و تامین نیاز به نحو صحیح شد.»

آمار دقیقی از تعداد معتادان و نوع مواد مصرفی آنها در کشور وجود ندارد

فتحی یادآور شد: متاسفانه آمارهای مختلفی در مورد تعداد معتادان به موادمخدر و نوع مواد مصرفی معتادان وجود دارد. موادمخدر سنتی و صنعتی تنوع بسیار دارد که هیچ آمار دقیقی از آن وجود ندارد؛ از سوی دیگر وجود قابل توجه معتادان در کوچه، خیابان، اتوبان‌ها و تمام نقاط شهر واقعیتی است که ساماندهی آنها لازم است.

تمسخر و ایراد بر پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی به معنای مقابله با اصل مبارزه است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه برخی کشورهای اروپایی چون هلند که با عوامل ارتکاب جرم برخورد کردند، گفت: پاک کردن صورت مساله در کشور دردی را درمان نمی‌کند؛ متاسفانه تمسخر و زیر سوال بردن این پیشنهاد هم تنها به معنی مقابله و مبارزه با برخورد اساسی با عوامل اصلی است و به نوعی اصل مقابله را زیر سوال می‌برند زیرا معتادان نوع مصرف متعددی دارند و در شرایط فعلی هم امکان پیشگیری وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از قاچاق موادمخدر سنتی امکان‌پذیر است، ادامه داد: پیشگیری از از قاچاق موادمخدر سنتی به قیمت بستن مرزهای کشور و شهادت نیروهای انتظامی شاید شدنی باشد اما نمی‌توان مانع تهیه و تدارک مواد صنعتی که در آشپزخانه هر آپارتمانی امکان‌پذیر است، شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی وجود آمارهای ناقص در رابطه با معتادان را به دلیل گرایش معتادان از مصرف مواد سنتی به صنعتی دانست و گفت: مواد صنعتی مخدر آثار مخرب ‌و غیر قابل جبرانی دارد، بنابراین بهترین راهکار استفاده از تجاربت و تدابیر سایر کشورهاست.

کنترل و کاهش مصرف و تغییر مصرف معتادان از موادمخدر صنعتی به سنتی نتیجه تامین موادمخدر توسط دولت

فتحی با بیان اینکه طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر و اجرای بند مذکور به شناسایی معتادان و کاهش مصرف کمک شایانی خواهد کرد، گفت: با اجرای این طرح نوع مصرف، میزان مصرف و نوع معتادان را به طور هدایت شده می‌توان کنترل و نوع مصرفشان را از صنعتی به سنتی و از سنتی مخرب چون حشیش به سنتی کم خطرتر تریاک تغییر دهیم؛ از سوی دیگر برای پاک کردن بدن معتادان از این سم سیکل منطقی طی می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: جزییات پیشنهاد نمایندگان منوط به تدوین آیین‌نامه اجرایی شده؛ در حقیقت هدف کنترل معتادان، قرار دادن آنها در مسیر درمان و ترک اعتیاد و سوق دادن مصرف‌کننده‌های صنعتی به مصرف موادمخدر سنتی است.

موافقت همه دستگاه‌های متولی مبارزه با موادمخدر با هدفمندی مبارزه و درمان/ معتادان واقعیت جامعه هستند

وی افزود: متاسفانه با توجه به آثار مخرب موادمخدر صنعتی، امکان ترک آن وجود ندارد زیرا مغز معتاد دچار اخلال می‌شود، با این حال نمی‌توان این افراد را رها کرد تا به سمت مرگ پیش روند، تقریبا همه دستگاه‌های متولی اجرا نیز موافق هدفمند شدن درمان و مبارزه با موادمخدر هستند.

توزیع موادمخدر دولتی نباید مستمسکی برای طنزپردازی عده‌ای شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معتادان واقعیت جامعه‌اند، تصریح کرد: نگهداری این معتادان به جای رهایی در خیابان و مصرف موادمخدر در ملاءعام، در اردوگاه‌هایی مشخص متشکل از روانشناس و روانپزشک موجب کنترل مصرف موادمخدر مصرف و در نهایت درمان می‌شود؛ این موضوع نباید مستمسکی برای طنز‌پردازی عده‌ای شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet