هدر اصلی
1396/05/03 21:59:00
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه:

رویکرد ژله ای اردوغان با غرب در تعامل با عربستان شکست خورد

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گاف محاسباتی رجب طیب اردوغان این است که برخلاف کشورهای غربی با کشورهای عرب نمی توان به شکل ژله ای برخورد کرد.
رویکرد ژله ای اردوغان با غرب در تعامل با عربستان شکست خورد عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گاف محاسباتی رجب طیب اردوغان این است که برخلاف کشورهای غربی با کشورهای عرب نمی توان به شکل ژله ای برخورد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109815655818.jpg رویکرد,ژله,ای,اردوغان,با,غرب,در,تعامل,با,عربستان,شکست,خورد Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ترکیه به موازات اینکه  می خواهد بازیگر فعال خاورمیانه باشد و کشورهایی نظیر قطر را در چتر حمایتی خود قرار دهد ، تلاش می کند با کشورهایی نظیر عربستان دچار تنش یا مجادله نشود.

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که ترکیه همواره با اتخاذ مواضع  و روابط ژله ای در تعامل با کشورهای غربی به دنبال تامین منافع راهبردی آنکارا بوده است.

وی در ادامه افزود: گاف محاسباتی رجب طیب اردوغان این است که برخلاف کشورهای غربی با کشورهای عرب نمی توان به شکل ژله ای برخورد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کشورهای عربی به لحاظ ساختاری سنتی می اندیشند و در برخورد با موضوعات مختلف سیاه یا سفید واکنش نشان می دهند و برخورد می کنند.

وی تاکید کرد: نوع تعاملات کشورهای عرب به ویژه عربستان سعودی متاثر از مسائل قومی و قبیله ای است.

فلاحت پیشه گفت: رویکرد عربستان و ائتلاف سعودی به شدت انتحاری است که به ترکیه اجازه نمی دهد هم از قطر حمایت کند و هم با ریاض روابط سیاسی و اقتصادی داشته باشد.

وی تصریح کرد: اردوغان در نقطه ای ایستاده که ناگزیر به انتخاب میان عربستان و ائتلاف متحدین سعودی یا قطر است.

چشم آمریکا دنبال ذخایر ارزی عربستان و قطر

این نماینده مجلس دهم با پیش کشیدن خبر برنامه مانور قطر با آمریکا و ترکیه گفت: اعضای شورای همکاری های خلیج فارس به ویژه عربستان و قطر ، جز کشورهای «طرح مشارکت برای صلح ناتو» هستند که از سال 1994 در جهت همکاری با کشورهای غیر عضو ناتو آغاز شد.

وی در ادامه افزود: آمریکا به عنوان کشوری که در راس ناتو قرار دارد و ترکیه به عنوان بازیگر ناتو در دنیای اسلام ، در غالب «طرح مشارکت برای صلح ناتو» با قطر مانور نظامی برگزار می کنند.

فلاحت پیشه گفت: آمریکا در نگاه کلان به مجادله پیش آمده بین عربستان و قطر ، حساب ویژه ای روی ذخایر ارزی این دوکشور گشوده است./

پایان پیام

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet