هدر اصلی
1396/05/03 14:33:25
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:

بی‌مهری به آموزش و فرهنگ در پروژه‌های مسکن مهر

نمایندگان مجلس معتقدند قانون در انبوه‌سازی نادیده گرفته شده درحالیکه وظیفه تمام دستگاه‌های اجرایی مربوطه است که فضاهای آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و ... را پیش‌بینی کنند.
بی‌مهری به آموزش و فرهنگ در پروژه‌های مسکن مهر نمایندگان مجلس معتقدند قانون در انبوه‌سازی نادیده گرفته شده درحالیکه وظیفه تمام دستگاه‌های اجرایی مربوطه است که فضاهای آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و ... را پیش‌بینی کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707107296697961.jpg بی‌مهری,به,آموزش,و,فرهنگ,در,پروژه‌های,مسکن,مهر Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس فرهنگی _ مریم ابوفاضلی ؛ کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی و ... در پروژه‌های مسکن مهر مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان این شهرک‌های اقماری بوجود می‌آورد و ورود جدی‌تری از سوی مسئولان برای حل مشکلات ناشی از کمبود این فضاها نیاز است.

این درحالی است که مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در مورد وضعیت فضاهای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر گفته است که فضاهای آموزشی در مسکن مهر، حال و روز خوشی ندارند و اعتبارات مربوط به ساخت فضاهای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر پاسخگو نیست و مدارس، شرایط خوبی ندارند.

ورناصری با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی مطابق قانون متولی ساخت فضاهای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر است، خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه هیأت دولت، ادارات راه و شهرسازی مکلف به ساخت رو بناها از جمله فضاهای آموزشی در مسکن مهر زیر نظر نوسازی مدارس هر استان هستند و ان‌شاءالله دولت در این خصوص تصمیم گیری کند.

در همین راستا، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اینکه مسکن مهر در دولت گذشته بدون برنامه‌ریزی کافی برای تامین زیرساخت‌ها به مرحله اجرا رسید، معتقد است: به درستی نمی‌توان گفت وظیفه تامین این زیرساخت‌ها بر عهده کدام دستگاه است.

در این باره رییس کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس  از نبود فضاهای آموزشی و فرهنگی در پروژه‌های مسکن مهر به بهانه بالا نرفتن قیمت تمام‌شده انتقاد کرد.

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس وظیفه دستگاه‌های مختلف می‌داند که برای فضاهای آموزشی، ورزشی و فرهنگی مسکن مهر خدمات مورد نیاز را پیش‌بینی کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از کمبود فضاهای آموزشی و فرهنگی در پروژه‌های مسکن مهر  نظرات خود را عنوان کردند که در ادامه می‌خوانید.

سرانه فضای آموزشی در مسکن مهر بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری/ سردرگمی دستگاه‌ها در تامین زیرساخت‌ها

فاطمه سعیدی 3406756/26/2016 11:41:21 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107773343760_Thum.jpg
فاطمه سعیدی

فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلات فضاهای آموزشی در مسکن مهر گفت: متاسفانه مسکن مهر در دولت گذشته بدون برنامه‌ریزی کافی برای تامین زیرساخت‌ها به مرحله اجرا رسید و اکنون بسیاری از شهرک‌های اقماری که به نام مسکن مهر ساخته شده است فاقد امکانات و زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی، بهداشت و آموزش است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در ادامه گفت: نداشتن برنامه‌ریزی کافی در این امور بزرگترین مشکلی است که از ابتدا توسط کارشناسان بارها عنوان می‌شد و امروز می‌بینیم یکی از بزرگترین چالش‌های میان وزارتخانه‌ای در حوزه تامین زیرساخت‌های مسکن مهر بروز کرده است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس افزود: هنوز کسی نمی‌تواند به درستی بگوید وظیفه تامین این زیرساخت‌ها و منابع لازم برای آن بر عهده کدام دستگاه است؟ آیا وزارت راه و شهرسازی که متولی مسکن مهر است می‌باید آب، برق، گاز، بیمارستان و البته مدرسه را تامین کند یا هر کدام از این زیرساخت‌ها باید توسط وزارتخانه مرتبط تامین شود؟

دبیر کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: به عنوان مثال برای تامین مدرسه نمی‌توان از وزارت آموزش و پرورش انتظار داشت که خود متولی ساخت مدرسه نیز باشد. به ویژه آنکه به بودجه محدود این وزارتخانه توجه نماییم.

سعیدی خاطر نشان کرد: آنچه می‌توان امروز به آن امیدوار بود انسجام و یکپارچگی دولت آقای روحانی است؛ بنابراین باید موضوع را در کمیسیون‌های مرتبط دولت از جمله کمیسیون زیربنایی طرح و برای آن راه حل یافت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: در بسیاری از مناطق شاهد آن هستیم که سرانه فضای آموزشی تخصیص یافته بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری است که باید برای آن تدبیر کرد.

نبود فضاهای آموزشی و فرهنگی در پروژه‌های مسکن مهر به بهانه بالا نرفتن قیمت تمام‌شده/ قانون در انبوه‌سازی نادیده گرفته شده است

محمدمهدی زاهدی 3406756/26/2016 10:32:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108003920432_Thum.jpgمحمد مهدی زاهدی
محمدمهدی زاهدی

محمد مهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کمبود فضای آموزشی و فرهنگی در پروژه‌های مسکن مهر گفت: در امور انبوه‌سازی که در چندسال اخیر رخ داده، توجه جدی به مسئله محیط آموزشی و بهداشتی و حتی فرهنگی کمتر شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: به عبارت دیگر طبق قوانین موجود قرار بوده در شرایطی که بحث انبوه‌سازی صورت گیرد، زمینی مختص مدرسه یا مجتمع آموزشی، زمینی برای درمانگاه، مسجد و زمینی برای واحد‌های فرهنگی و حتی اگر تعداد واحدها بسیار زیاد باشد، برایورزش درنظر گرفته شود؛ اما به این موضوع توجه نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان تصریح کرد: یکی از عواملی که موجب شده به فضاهای آموزشی، فرهنگی ، بهداشتی و ... توجه جدی نشود، این بوده که دولت می‌گوید این کار موجب خواهد شد که قیمت تمام‌شده آن‌ها بالاتر برود؛ درحالی که وظیفه دولت است که در این خصوص سرمایه‌گذاری و مشارکت کند تا فشاری به مردم نیاید.

وی با بیان اینکه انبوه‌سازی مثلا در منطقه‌ای مثل پردیس تهران یا جاهای مختلف دیگر نباید به این‌صورت باشد که به اندازه کافی مدرسه نداشته باشیم، خاطر نشان کرد: در یکی از سفر‌های استانی که به استان گیلان داشتیم، در حومه شهر که انبوه‌سازی بسیاری شده بود مشاهده کردیم، مدرسه پیش‌بینی و ساخته نشده بود و این بسیار بد است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: دولت باید در این زمینه یارانه دهد و دولت مشارکت کند که فضاهای مورد نیاز مکان‌هایی که در انبوه‌سازی است، ساخته شود.

دولت به بخش خصوصی برای ساخت فضاهای آموزشی و فرهنگی در مسکن مهر یارانه تخصیص دهد

مجید کیانپور 3406756/28/2016 12:43:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105043754319_Thum.jpgمجید کیان‌پور
مجید کیانپور

مجید کیان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کمبود فضای آموزشی و فرهنگی در پروژه‌های مسکن مهر گفت: مسکن یک مقوله فرابخشی است؛ صنعتی که به خودی خود کارکرد و کارایی ندارد و باید تمام خدمات آن اعم از خدمات زیربنایی و روبنایی فراهم شود و وظیفه دستگاه‌های مختلف است که برای فضاهای مختلف مسکن مهر خدمات مورد نیاز را پیش‌بینی کنند.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: آب، برق، گاز، تلفن و آماده‌سازی جدول و آسفالت و ... خدمات زیربنایی و خدمات آموزشی، ورزشی، بهداشتی، درمانی و ... که باید در انبوه‌سازی به آن توجه شود، خدمات روبنایی هستند و وظیفه تمام دستگاه‌های اجرایی مربوطه است که این فضاها را پیش‌بینی کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درست است که وزارت راه و شهرسازی برای مسکن سیاستگذاری می‌کند اما سیاستگذاری آن منطبق بر قانون بودجه و بر اهدافی است که در هیئت دولت مصوب می‌شود و براساس قانون ساماندهی حمایت از عرضه و تولید مسکن ایجاد و کارهای آن انجام می‌شود.

همه دستگاه‌ها باید برای فضاهای مختلف مسکن مهر خدمات مورد نیاز را پیش‌بینی کنند

وی خاطر نشان کرد: در دوره‌ها و دولت‌های مختلف به انواع متفاوتی سیاست‌های کلی مسکن انجام شده اما در کنار آن، وظایف سایر دستگاه‌ها است که منطبق بر فضاهایی که ساخته می‌شود، نیازسنجی کرده و امکانات و اعتبارات پیش‌بینی و منابع مالی تامین شود و در قالب آن باید تامین سازه‌ها وخدمات مورد نیاز پیش‌بینی و احداث شود که فضاهای آموزشی نیز یکی از آنها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه گفت: حتما باید سازمان برنامه و بودجه، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور، وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی و ... در قالب مصوبه هیئت وزیران و دستور سازمان برنامه و بودجه برنامه‌ریزی کنند تا کار انجام شود.

کیان‌پور همچنین پیشنهاد داد: باید به بخش خصوصی برای ساخت فضاهای آموزشی و فرهنگی در مسکن مهر یارانه تخصیص داده شود و زمین از طریقسازمان ملی زمین و مسکن تامین شود و سازمان نوسازی و تجهیز مدارس فضاهای مورد نیاز را با اولویتی که در قانون پیش‌بینی می‌شود، تامین کند تا خدمات مورد نیاز انجام شود.

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با بیان اینکه وظیفه یک دستگاه نیست که در مسکن مهر فضاهای آموزشی، بهداشتی، درمانی و ... را تامین کند، افزود: یک دستگاه فقط در زمینه کار خود می‌تواند فعالیت داشته باشد؛ فضاهای ورزشی را وزارت ورزش، فضاهای بهداشتی را وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و مساجد آن را سازمان اوقاف و امور خیریه ، فضاهای آموزشی و پژوهشی و آموزش‌عالی آن را وزارت  آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان نوسازی و تجهیز مدارس باید تولی‌گری کنند تا کار به سرانجام مناسبی برسد.

مسکن مهر یک مقوله فرابخشی است و متعلق به یک مجموعه خاص نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد بی‌توجهی مسکن مهر در ایجاد فضاهای کافی آموزشی، بهداشتی، درمانی و ... با تاکید بر اینکه مسکن مهر مقوله فرابخشی است و متعلق به یک مجموعه خاص نیست ادامه داد: پروژه مسکن مهر با هدف تامین مسکن اقشارمورد هدف اجرایی شد اما در کنار آن از سوی دستگاه‌های مختلف باید تلاش می‌شد که تمام فضاهای خدمات زیربنایی آن انجام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet