هدر موبایل
1396/05/07 10:10:16
سرویس فرهنگی
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

آیت الله بروجردی ذهنیتی"برش دهنده" و "تاریخ فهم"  داشت

آیت الله مبلغی با بیان اینکه آیت الله بروجردی ذهنیتی  "برش دهنده" و "تاریخ فهم"  داشت، گفت: مرحوم آیت الله بروجردی توانست  در هر یک از سه علم فقه، حدیث و رجال، برش هایی تاریخی و نظم بخش، پدید آورد که این خود دستاوردهایی مهم  است.
آیت الله بروجردی ذهنیتی"برش دهنده" و "تاریخ فهم"  داشت آیت الله مبلغی با بیان اینکه آیت الله بروجردی ذهنیتی  "برش دهنده" و "تاریخ فهم"  داشت، گفت: مرحوم آیت الله بروجردی توانست  در هر یک از سه علم فقه، حدیث و رجال، برش هایی تاریخی و نظم بخش، پدید آورد که این خود دستاوردهایی مهم  است. https://cdn.icana.ir/d/019/57922.jpg آیت,الله,بروجردی,ذهنیتی"برش,دهنده",و,"تاریخ,فهم" ,داشت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله احمد مبلغی روز شنبه در دیدار با برخی از نخبگان حوزه علمیه قم یادآورشد: مکتب فقهی آیت الله بروجردی مکتبی تحلیلی و تاریخی است وایشان به عبور فقه از پاره ای از مقاطع تاریخی و رنگ و طعم هایی که در نتیجه  هر عبور به خود گرفته است، نگاه پرتامل می افکند.

وی ادامه داد: آیت الله بروجردی از این خاستگاه با ادبیاتی ساده ولی  منسجم،  تئوری هایی مبتنی بر نگاهی تحلیلی نسبت به تاریخ  فقه همچون نظریه اجماع  متلقاتی را ارائه کرد.

شاخصه های مکتب تاریخی آیت الله بروجردی

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: داشتن نگاه تقسیم ساز به تاریخ فقه، نگاه تمایز بخش به دوره قدما بر اساس برخورداری کتب و متون فقهی آنان از این امکان که رای معصوم(ع) را بازنمایی می کنند، دستیابی به معیارهایی کاربردی جهت طبقه بندی اصحاب و فقهاء، و برگرفتن این معیارها از واقعیت های تاریخ فقه و کوشش برای  اخراج پاره ای از اصول از حالت  انتزاعی و نظری  محض، از رهگذر بازتولید آن ها بر پایه تاریخ  فقه و معنابخشی به آن ها برخی از شاخصه های مکتب تاریخی آیت الله بروجردی است.

وی با اشاره به این که  " کاربردی اندیشی" از جمله خصلت های مکتب آبت الله بروجردی است، گفت: تئوری ها، طرح ها و سبک هایی که ایشان ابتکار کرده اند نوعا دارای حالت کاربرد ملموس در فقه هستتد/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet