ایام محرم 1398
1388/04/13 11:48:00
سرویس بین الملل
استانداردهای دوگانه اتحادیه اروپا -1

سروری: جامعه بین المللی با زیاده خواهی‌های اروپا مقابله کند

**"پرویز سروری" با اشاره به اقدام اتحادیه اروپا در فراخواندن سفرای ایران در کشورهای اروپایی گفت: این امر نشان می‌دهد که جامعه بین المللی باید برای مقابله با زیاده خواهی‌های اروپا فکری کند.

پرویز سروری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: برخی کشورهای اروپایی هنوز در قرن نوزدهم زندگی می‌کنند و تصور دارند که دیگر کشورها مستعمره آنها هستند و این از عجایب روزگار است.

وی با تاکید بر نقش انگلیس در اغتشاشات اخیر، گفت: تمام اقدامات بیگانگان در مدیریت ناآرامی‌های چند هفته گذشته ضبط شده است و مدارک بینه‌ای برای اثبات این دخالت‌ها وجود دارد.

نماینده تهران یادآور شد: بازداشت کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا که در هدایت این درگیری‌ها دارای نقش موثری بوده‌اند از نظر عرف دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی ایران منعی نداشته است.

وی وضع استانداردهای دوگانه در دنیا توسط قدرت‌های بزرگ را نگران کننده توصیف کرد و افزود: کشورهای اروپایی تاکنون این بازی را چندین بار تکرار کرده‌اند و هر بار با سرافکندگی پشیمان شده‌اند.

سروری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعا از مطالبه حقوق خود عقب نشینی نخواهد کرد و در چهارچوب قوانین و معاهدات بین المللی منافع ملی خود را دنبال می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر احضار سفرای ایران در کشورهای اروپایی را اقدامی سوال برانگیز دانست و گفت: این امر نشان می‌دهد که جامعه بین المللی باید برای مقابله با زیاده خواهی‌های اروپا فکری کند.

وی خاطرنشان کرد: ضروی است دستگاه دیپلماسی کشورمان نقش اقناعی برای دیگر کشورها داشته باشد و این توطئه‌ها را تبیین کند.

سروری همچنین نقش دیپلماسی پارلمانی در توجیه کشورهای مختلف دنیا را نقش تاثیرگذار ارزیابی کرد و اظهار داشت: امروز دیگر دنیا زیربار زورگویی‌ها نمی‌رود و روزگار قدرقدرتی به پایان رسیده است.

27 کشور عضو اتحادیه اروپا روز جمعه 12 تیرماه در واکنش به بازداشت کارمندان سفارت بریتانیا در تهران، سفرای ایران در کشورهایشان را احضار کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet