هفته دفاع مقدس
1388/04/12 14:53:00
سرویس بین الملل

گزارش کامل سفر لاریجانی به الجزایر

**علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به منظور حضور در بیست و یکمین نشست کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در الجزیره و همچنین دیدار و گفت و گو با مقامات بلند پایه الجزایر به این کشور سفر کرد.

عزیمت به الجزیره

رییس مجلس شورای اسلامی عصر روز شنبه 6 تیرماه در راس یک هیات پارلمانی تهران را به مقصد الجزیره ترک کرد.

وی پیش از ترک تهران در تشریح اهداف سفر هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران گفت: پارلمان الجزایر پیش از این دعوتی از ایران به عمل آورده بود و از سویی دیگر نشست شورای اجرایی بین المجالس کشورهای اسلامی نیز در این کشور برگزار می‌شود لذا ما از فرصت به دست آمده که به منظور شرکت در نشست شورای اجرایی بین المجالس فراهم شد به منظور دیدار و گفتگو با مقامات دولت الجزایر و از مجله رییس مجلس این کشور بهره گرفتیم.

لاریجانی با اشاره به نقش تعیین کننده الجزایر دربین کشورهای اسلامی اظهار داشت: الجزایر از کشورهای مهم شمال آفریقا می‌باشد و اجلاس شورای بین المجالس فرصت خوبی خواهد بود که با مقامات الجزایری در مورد روابط دوجانبه، موضوعات مهم منطقه‌ای و مسئله فلسطین گفتگوهای دوجانبه‌ای داشته باشیم.

رییس مجلس همچنین شورای بین المجالس کشورهای اسلامی را یکی از نهادهای موثر در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی عنوان کرد و اظهار داشت: بنیانگذار این نهاد جمهوری اسلامی ایران بود و ما شاهد هستیم این نهاد پس از شکل‌گیری خود توانسته در حوادث مهم و حساس نقش موثر و ارزنده‌ای ایفا کند.

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما سپردن ریاست شورای اجرایی بین‌المجالس به کشور الجزایر خواهد بود.

 

لاریجانی در فرودگاه الجزیره:
امروز شاهد بیداری جهان اسلام هستیم

"علی لاریجانی" در بدو ورود خود به الجزایر، در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش و جایگاه ایران و الجزایر در جهان اسلام گفت: اهتمام دو کشور برای گسترش روابط دو جانبه و کمک به حل و فصل مشکلات جهان اسلام ضروری است.

وی با نزدیک دانستن دیدگاه های ایران و الجزایر درباره موارد منطقه و سیاسی گفت: در این سفر فرصت خوبی برای تبادل نظر در زمینه های گوناگون وجود دارد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، امروز شاهد نوعی بیداری در دنیای اسلام هستیم خاطر نشان کرد: مبارزاتی که مردم الجزایر برای استقلال و مردم ایران برای انقلاب اسلامی داشته اند مسیر واحدی داشته است

وی تاکید کرد: امروز ظرفیت های بزرگی برای ملل اسلامی از جمله در زمینه فناوری های پیشرفته مانند فناوری های هسته ای، بایو و نانو تکنولوژی به وجود آمده است.

لاریجانی گفت: مدل سیاسی و دموکراتیک موجود در ایران و الجزایر که با فرهنگ اسلامی آمیخته است، مسیر ارزشمندی است که غربی ها باید به این اندیشه احترام بگذارند. چرا که این حرکت جمعی برای بشریت آثار مثبتی داشته است.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه دعوت گروه هشت از ایران در مورد مسئله افغانستان گفت: نگاه جمهوری اسلامی به مسائل منطقه با نگاه غربی ها متفاوت است؛ چرا که آنها به افغانستان به عنوان لقمه چربی نگاه می کنند؛ اما ما چنین نگاهی نداریم و معتقدیم سرنوشت مردم عراق و افغانستان باید به دست خودشان تعیین شود.

رییس مجلس شورای اسلامی روابط ایران والجزایر را رو به گسترش خواند و افزود: در این سفر برای گسترش روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر می کنیم

رییس مجلس مردمی الجزایر نیز با ابراز خرسندی از سفر لاریجانی خواستار گسترش روابط این دو کشور شد

 

در افتتاحیه اجلاس کمیته اجرایی بین مجالس اسلامی
لاریجانی: تروریسم و اشغال دو روی یک سکه هستند

"علی لاریجانی" در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزاری اجلاسیه بیست و یکم کمیته اجرایی اتحادیه در کشور الجزایر را با عنوان یکی از دروازه‌های اصلی تمدنی در شمال آفریقا و یکی از مراکز گسترش اسلام در این قاره بزرگ، باعث خوشبختی دانست.

وی همچنین از حسن استقبال و میزبانی کریمانه و برگزاری موفقیت‌آمیز این اجلاس از دولت، ملت و مجالس الجزایر خصوصا رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر دکتر "عبدالعزیز زیاری" تشکر و قدردانی نمود و برای ملت بزرگ الجزایر سربلندی و سعادت روزافزون تحت تدابیر رییس جمهوری این کشور "عبدالعزیز بوتفلیقه" آرزو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از اعضای کمیته اجرایی که جهت موفقیت اتحادیه تلاش‌های بسیاری دارند، تشکر و از کوشش‌های دبیرخانه اتحادیه به ویژه پروفسور "اورل قلیچ" دبیرکل و محمدی معاون دبیرکل به خاطر فعالیت‌های وسیع و جدید و ترسیم دورنمای اتحادیه قدردانی کرد.

لاریجانی در ادامه خطاب به رییس مجلس ملی ـ مردمی کشور الجزایر و اعضای کمیته اجرایی گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور در رایزنی نزدیک با همه تلاش کردیم در ماجرای غم‌انگیز سبعانه رژیم صهیونیستی به غزه کنفرانس فلسطین در تهران تشکیل شود و حضور چشمگیر اعضای مجالس کشورهای اسلامی در آن و سخنرانی هیات‌های فلسطینی و زیاری رییس مجلس ملی کشور الجزایر بر گیرایی کنفرانس افزود.

رییس شورای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی یادآور شد: اینک در شرایطی هستیم که هنوز ساختارهای بین‌المللی حتی قدم کوچکی برای رفع آلام مردم شجاع و مظلوم فلسطین برنداشتند و مردم غزه در عسرت زندگی می‌کنند و از بازسازی خبری نیست و رژیم صهیونیستی هم حتی اجازه ورود سیمان به غزه را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه از این همه حرف‌های زیبای قدرتمندان صحنه بین‌المللی هم نتیجه‌ای حاصل نشده است، اظهار داشت: ظاهرا ما در دوره الفاظ دهن پرکن روزگار می‌گذرانیم.

وی ادامه داد: سخن‌های نیکو درباره زمانه همگرایی دنیای غرب و آمریکا با دنیای اسلامی می‌شنویم اما برخی مناطق دنیای اسلام در آتشی که در دوران بوش برافروخته‌ شده قرار دارد که گامی در اصلاح عملی برداشته نمی‌شود.

رییس کمیته و شورای اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با تاکید بر اینکه ژست تغییر اگر حقوق ملت فلسطین را به رسمیت بشناسد، امیدی در مسلمانان ایجاد می‌کند، تصریح کرد: در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشیم مسلمانان آن‌قدر ناپخته و خام باشند که فریب الفاظ را بخورند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کدام اقدام عملی برای ملت فلسطین صورت گرفت؟ آیا محاصره مردم غزه تغییر کرد؟ آیا شهرک سازی‌های یهودی متوقف شد؟

وی تصریح کرد: آنچه امروز از سرزمین قدس عزیز می‌شنویم یا ادامه شهرک‌سازی است، یا تخریب اماکن اطراف مسجد‌الاقصی یا مانورهای نظامی است یا به بازیچه گرفتن کشورهایی است که تصور می‌کردند صلحی در میان است.

رییس کمیته و شورای اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی بابیان اینکه نمی‌خواهم مایوسانه سخن بگویم؛ تغییر نگاه در الفاظ اگر از سر حکمت باشد و قصد این باشد که استراتژی مخرب و جنگ‌طلبانه آمریکا به واقعیات صحنه تبدیل شود، گامی قابل قبول است، خاطرنشان کرد: اما بپذیرید که در عمل هنوز چیزی مشاهده نشده است.

لاریجانی متذکر شد: از افغانستان مظلوم جز قشون‌کشی مجدد خبری نمی‌رسد، آیا اقدامات نظامی ناتو در سال 2001 میلادی تا امروز در افغانستان امنیت به وجود آورد یا سرایندگان مبارزه با مواد مخدر در افغانستان جز 40 برابر کردن تولید مواد مخدر نوید دیگری دارند؟

وی با اشاره به آشنایی خود با سرزمین افغانستان، تاکید کرد: به صراحت اعلام می‌کنم ناتو و آمریکا در لشکرکشی به افغانستان جز محنت و خسارت و افزایش مواد مخدر و گسترش تروریسم کاری برای بازسازی کشور افغانستان نکردند و امروز شما شاهد اثرات مخرب این سیاست حتی در کشور دوست پاکستان هم هستید.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در این اجلاس با تاکید بر این‌که آنان باید بپذیرند که در مبارزه با تروریسم با ناشی گری طوری عمل کردند که عملا به گسترش آن مدد رساندند، گفت: راه امنیت افغانستان در این نیست که تلاش کنند دولت آن کشور را ضعیف نگه دارند و با فرمانده نظامی خود بخواهند امنیت را برقرار کنند. بلکه باید بدانند نمی‌توانند کشورها را با مستشاران خود که اطلاعات کمی از منطقه دارند، اداره کنند.

وی افزود: این امر همان اشتباهی است که در زمان اشغال عراق در تصور خود داشتند اما آیت الله سیستانی و احزاب با تدبیر و ملت شجاع عراق با تلاش حکیمانه خود به همگان آموختند که باید اصلاحات در عراق با نیروی مردم عراق صورت گیرد.

لاریجانی به دولت جدید آمریکا توصیه کرد که با احترام به حقوق ملت‌ها سیاست‌های مداخله‌جویانه گذشته را کنار بگذارد. این تغییر هم به نفع منطقه است و هم به نفع آمریکا و نیروهای نظامی خسته آنان.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که آنان اصرار نکنند که از طریق توافقنامه امنیتی در عراق فرصت‌هایی برای حضور بلاوجه خود دست و پا نمایند، گفت:‌ امروز ملت عراق از دولت و مجلس ملی برخوردار است که همه اقوام و احزاب در آن مشارکت دارند. باید به این ظرفیت ملی امکان تجربه داد نه با ترساندن آنان از خطر تروریسم هم‌چنان عراق را در بند خویش کشاند.

رییس کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس خطاب به نمایندگان مجالس اسلامی حاضر در این اجلاس گفت: تروریسم و اشغال دو روی یک سکه هستند. اگر می‌خواهید تروریسم خاتمه یابد باید تلاش کنیم تا اشغالگران دست از اشغال و سلطه بر کشورهای بردارند.

وی با ابراز تاسف از این‌که می‌بینیم در بیانات مقامات اروپایی و آمریکایی مکررا حزب الله و حماس را با عنوان تروریسم خطاب می‌کنند، یادآور شد: خجالت‌آور است که مقاومت مقدس لبنان که باعث افتخار جهان عرب و اسلام شد در منظر آنان تروریسم جلوه می‌کند و تاسف‌آور است که حماس قهرمان را که در مقابل سفاکی‌های رژیم صهیونیستی و نژاد پرست مقاومت کرده است، تروریست می‌نامند؛ بنابراین تصور نکنید کسی در جهان اسلام این تغییر صرفا در الفاظ را از شما می‌پذیرد. تنها فایده تکرار این بیانات سلب امید از آنان در بین ملل اسلامی است.

رییس مجلس شورای اسلامی مجددا خطاب به حضار در اجلاس خاطرنشان کرد: امروز دنیای اسلامی در بهترین شرایط بیداری قرار گرفته است و باید از این فضای معنوی و معرفتی امت اسلامی بهره جست و همگرایی ملل اسلامی را سامان داد.

وی ادامه داد: در صحنه بین‌الملل جایگاه قطب‌های بازیگر در حال جانمایی جدید است که دو راه پیش رو داریم، یا باید نظیر تاریخ گذشته در شطرنج دعواهای تصنعی شیعه و سنی و این کشور و آن کشور که دیگران طراحی کرده‌اند بازی کرد که نسخه آن تفرقه و جا دادن به حریف برای سلطه‌گری در میدان کشورهای اسلامی است یا اتحاد کشورهای اسلامی بر اساس تفکرات نوین ملت‌های مسلمان است که ید واحده شوند و به جای فرسایش نیروهای یکدیگر از خود قدرتی تاثیرگذار چه از بعد سیاسی و چه اقتصادی و فرهنگی بسازند. تا در صحنه بین‌المللی به عنوان یک بازیگر از حقوق خود دفاع کنند.

لاریجانی تصریح کرد: هم‌چنین در این شرایط کشورهای اسلامی از قدرت ملت‌های مسلمان و انرژی نفتی و گازی برجسته برخوردارند و تمدن ارزشمندی آنان را پشتیبانی می‌کند؛ به طوری که فرهنگی پرتحرک و باحیات دارند و به تکنولوژی‌های پیشرفته نظیر هسته‌یی، هوا و فضا، نانو تکنولوژی، بایوتکنولوژی دست یافته‌اند و نیروهای متخصص فراگیر دارند. بنابراین این‌ها ظرفیت‌های طلایی برای قطب اسلامی جدید صحنه بین‌المللی است که باید با فراست و دقت آن را شناخت و در مهندسی صحنه بین‌المللی از آن بهره جست.

رییس کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس با بیان این‌که ندای ایران اسلامی این است که ما با همه ملت‌های اسلامی برادریم و رفاقت داریم نه رقابت و اختلاف، تصریح کرد: مرزبندی در خارج از جغرافیای سیاسی اسلامی است نه در درون خانواده ملل اسلامی.

وی ابراز امیدواری کرد این نشست زمینه بحث‌های جدی برای یافتن یک استراتژی همگرایی برای پارلمان‌های اسلامی فراهم آورد.

لاریجانی در ادامه به چند نکته در مورد اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی اشاره کرد و در نکته اول خود گفت: ده سال از عمر اتحادیه ما می‌گذرد و موجب خشنودی است که امروز اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی به یک نهاد تاثیرگذار عرصه پارلمانی و بین‌المللی تبدیل شده است. البته باید همگان با در نظر گرفتن وضعیت مطلوب تلاش‌های گسترده‌تری برای بالا بردن کارآمدی اتحادیه انجام دهیم.

لاریجانی تصریح کرد: باید در این راه نقاط ضعف خود را بشناسیم و با وحدت و هماهنگی نسبت به رفع آن نقاط کوشش نماییم که بر این اساس با پیشنهاد دبیرکل برای برگزاری مراسمی به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس اتحادیه در کشور میزبان موافقت کردم.

وی ادامه داد:‌ ضرورتا همکاران من در مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه اتحادیه تلاش‌های خود را برای برگزاری هرچه سریع‌تر این اجلاس به کار خواهند گرفت تا این مناسبت فرصتی باشد که طی آن ضمن ارزیابی عملکرد اتحادیه در دهه گذشته، چشم‌انداز فعالیت‌های آن در دهه آتی نیز از سوی روسای محترم مجالس مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بیان نکته دیگر خود در مورد اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی یادآور شد: بی‌تردید در دنیای امروز نقش دیپلماسی پارلمانی به شکل روزافزونی در حال افزایش است و ما به عنوان کشورهای اسلامی می‌توانیم با هماهنگی بین پارلمان‌ها و با استفاده از ظرفیت اتحادیه، از دیپلماسی پارلمانی هرچه بیشتر بر تحولات منطقه‌ای و جهانی تاثیر گذار باشیم.

لاریجانی ادامه داد: بی‌شک نمایندگان مجالس با توجه به آزادی عمل و کمتر بودن قیود و محدودیت‌ها از امکان اثربخشی بیشتر برخوردارند و طبعا کمیته اجرایی اتحادیه به عنوان یکی از محوری‌ترین نهادهای اتحادیه می‌تواند نقشه عملیاتی چگونگی بهره‌مندی از دیپلماسی پارلمانی کشورهای اسلامی را طراحی و با تصویب شورا و کنفرانس به مرحله اجرا گذارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان به دکتر "عبدالعزیز الدویک" رییس مجلس فلسطین به خاطر مقاومت جانانه وی در بند رژیم صهیونیستی تبریک گفت و از این که سه سال این فرد منتخب مردم فلسطین در جایگاه رییس مجلس در زندان رژیم صهیونیست بوده است و هنوز جمع زیادی از نمایندگان مردم فلسطین هم در زندان رژیم غاصب گرفتارند، ابراز تاسف کرد.

 

رییس مجلس ملی مردمی الجزایر:
باید در برابر هجمه‌ها به فرهنگ اسلامی، مقابله کنیم

رییس مجلس ملی مردمی الجزایر با تاکید بر اینکه ما باید با هجمه‌هایی که به فرهنگ و تمدن اسلامی‌مان می‌شود، مقابله کنیم، تصریح کرد: در این وضعیت باید به گفت‌وگوی ادیان پرداخت.

"عبدالعزیز زیاری" در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که با حضور هیات‌های پارلمانی کشورهای ایران، الجزایر،‌ مصر، عربستان، ترکیه، اوگاندا و چاد در شهر الجزیره برگزار می‌شود، ضمن خوش‌آمد گویی به هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران افزود: در شرایط خاص بین‌المللی امروز و در دنیایی که مواجه با خطر است، تشکیل چنین اتحادیه‌ای ارزشمند است.

رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر تصریح کرد: بسیاری از دولت‌ها در جهان معتقدند که درگیری‌ها در خاورمیانه بزرگ‌ترین بحران تهدید کننده برای جهان است.

 وی افزود:‌ برخورد مسوولانه با این درگیری‌ها از سوی کشورها باعث می‌شود بالاترین اولویت‌ را در چارچوب شرایط بین‌المللی و حرکت همبستگی که در سطح جهانی رشد کرده در جهت حمایت از ملت فلسطین به ویژه غزه داشت.

عبدالعزیز زیاری خاطرنشان ساخت: توجه به آرای جهانی در قضیه فلسطین ایجاب می‌کند که توجه به مساله فلسطین داشته باشیم و لازم است که اداره فلسطین را جهت تقویت اتحاد و همبستگی بین آنان تشویق کنیم تا مشروعیت فلسطینیان بیشتر شود.

رییس مجلس ملی ـ مردمی کشور الجزایر خطاب به لاریجانی گفت: به بیان مجهولات و خطرات در کمین ملت اسلامی باید اهمیت داده شود و لازم می‌دانم یادآور شوم که ماموریت اول به عهده کنفرانس اسلامی برای حفظ موقعیت کشور عربی و اسلامی قدس شریف است.

وی یادآور شد: نظام صهیونیستی از ده‌ها سال پیش میراث عربی و فرهنگی قدس شریف را هدف گرفته است.

زیاری با بیان اینکه ما باید در مقابل تمدن اسلامی و در برابر مقابله با فرهنگ اسلامی‌مان قرار گیریم، تصریح کرد: در این وضعیت باید به گفت‌وگوی ادیان پرداخت.

وی گفت: من راغب هستم اظهار کنم که در برابر تحولاتی که در سومالی جاری است و حل این درگیر‌ی‌ها در این کشور مسلمان از طریق گفت‌وگو و به دور از خشونت و سلاح آمادگی داریم.

رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر در ادامه ضمن خوش‌آمد گویی به اعضای کمیته اجرایی بین‌المجالس کشورهای اسلامی ابراز امیدواری کرد که این تلاش‌ها منجر به موفقیت شود و آمادگی کامل پارلمان الجزایر را جهت هماهنگی و پیشروی به سمت رشد و رسیدن به هدف ارزشمند اتحادیه اعلام کرد.

وی در پایان با بیان این‌که دفاع از حقوق ملت‌های مسلمان،‌ آزادی، ‌ثبات و پیشرفت و شکوفایی یکی از اهداف مورد نظر اتحادیه است، ابراز امیدواری کرد که در این دوره و در این اجلاس شاهد شکوفایی و پیشرفت باشیم.

 

 

گروه دوستی مجلس الجزایر دخالت کشورهای بیگانه در امور داخلی ایران را محکوم کرد

اعضای گروه دوستی مجلس الجزایر در دیدار با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی بر برگزاری انتخابات سالم در ایران تاکید و دخالت بیگانگان در امور داخلی ایران را محکوم کردند.

نمایندگان الجزایری از گسترش روابط دو کشور در همه زمینه ها استقبال کردند و خواستار تقویت روابط اقتصادی با ایران شدند.

لاریجانی هم در این دیدار، از آمادگی ایران برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی و همچنین تاسیس شعبه بانکی و همکاری بانکی خبر داد، تا از این طریق زمینه مناسب برای شرکت های ایرانی که مایل به حضور در بازار الجزایر هستند و می خواهند امکانات خود را وارد الجزایر کنند فراهم شود.

 

لاریجانی در دیدار با ایرانیان مقیم الجزایر:
انتخابات ریاست جمهوری، ظرفیت جدید نظام

"علی لاریجانی" در جمع ایرانیان مقیم الجزایر ضمن تسلیت سالروز شهادت دکتر بهشتی و یاران ایشان گفت: برای شما که سن و سال شما حوادث مختلف ایران را دریافت کرده است تحلیل حوادث خیلی سخت نیست.

وی افزود: اگر به تاریخ انقلاب اسلامی توجه کنیم ما در سال‌های اولیه انقلاب حوادث بسیار شدیدی را پشت سر گذاشتیم. این حوادث از جنگ، ترور، تجاوز به سرزمین و جریان‌های تجزیه طلب بودند که حوادث سختی را برای ایران بوجود آورده بودند.

لاریجانی ادامه داد: همه اینها در یک ظرف زمانی دوساله در اوائل انقلاب یعنی بعد از پیروزی انقلاب تا اواخر سال60 رخ داد روزی است که رهبر معظم انقلاب ترور شد.

وی یادآور شد: اگر به قبل و بعد این حوادث نگاه کنیم (می‌بینیم) که چه فضا سازی‌های شدیدی برای یاران انقلاب نسبت به شهید بهشتی و دیگر یاران بوجود آورده بودند که این فشار مظلومیت و مشکلات روانی که برای جامعه ایجاد کرده بودند با ترور همراه شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آن زمان دو موضوع مطرح بود یکی اینکه دوستانی که می‌توانند در کنار رهبری انقلاب را یاری کنند از بین ببرند و بعد اگر نتوانستند ترور کنند. این در شرایطی بود که ما درگیر جنگ هم بودیم با آن فضاحت‌هایی که بنی‌صدر به وجود آورده بود.

وی افزود: در طول دورانی که بنی صدر بر سر کار بود توفیقی در جبهه ها بوجود نیامده بود و بعد از حوادث تلخی که او در جبهه‌ها ایجاد کرده بود، نشاطی می‌خواست بوجود بیاید.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش گفت: انقلاب ما پایه‌های عمیقی از نظر معنوی و معرفتی دارد و یک راه مستقیمی را دنبال می‌کند که البته ممکن است عده زیادی از دول خارجی یا مسائل داخلی بخواهند به آن لطمه بزنند.

وی خاطرنشان کرد: اما چون این راه بر اساس مبانی صحیح و با پیروی درست از فرهنگ اهل بیت سپری می‌شود الحمدالله به یاری خدا این حوادث بسیار سهمگین از سر ملت ایران عبور می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه ممکن است مسائل امروز ایران ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد اظهار داشت: البته طبیعی است وقتی شما از طریق رسانه‌های مختلف خارجی اخبار ایران را مشاهده می‌کنید اضطرابی در شما ایجاد کند.

لاریجانی با اشاره به باکس خبری مربوط به حوادث ایران در سی ان ان و توزیع سیم کارت‌هایی در ایران جهت ارسال خبر لحظه به لحظه توسط مردم به این رسانه افزود: چند روز پیش تعداد اندکی از مردم در اطراف مجلس تجمع کرده بودند. در حالی این خبر از سی ان ان پخش می‌شد که من از نزدیک این افراد را در صحنه می دیدم.

وی ادامه داد: خانمی که خبر تجمع را از این شبکه پخش می‌کرد چنان ضجه می‌زد و گریه می‌کرد که اینجا چه فضایی است و چه مشکلاتی وجود دارد و چه فشاری به مردم تحمیل می‌شود، درحالیکه هر چه به اطراف نگاه می‌ کردم و از دوستان نیز می‌پرسیدم هیچ خبری نبود.

لاریجانی اظهار داشت: چند نفری آنجا حاضر بودند اما صحنه آنطور نبود که او ترسیم می‌کرد. ظاهرا این شبکه علاوه بر توزیع موبایل وجهی نیز به آنها پرداخت کرده بودند که موقع ارسال گزارش گریه کنند. زیرا وقتی صحنه گزارش را می‌دیدید و بعد توضیح مجری برنامه را با حالت غمناکی می‌شنیدید واقعا باعث نگرانی می‌شد درحالیکه به هیچ وجه اینطور نبود.

وی گفت: از این جهت شما حق دارید که نگرانی‌هایی داشته باشید زیرا اخبار را از این طریق می‌شنوید لاکن شما دسترسی‌های دیگری هم دارید که این‌ها را با سوابق تاریخی که نسبت به حرکت انقلاب دارید تصحیح کنید.

رئیس مجلس ادامه داد: این مسئله بطور کلی موضوع مهمی نیست و به نظر من این تجربه‌ای است که جمهوری اسلامی در مسیر راه خود آن را طی می‌کند و حتما به راحتی از آن عبور خواهد کرد‌.

وی خاطر نشان کرد: اما حادثه از نظر تحلیلی اینگونه است که انتخابات ایران انتخابات جدی است و مثل بعضی از این کشور‌ها نیست که به گونه‌ای صورت ظاهری از انتخابات دارند و تکلیف آن از قبل هم مشخص است.

رییس مجلس تاکید کرد: واقعا انتخابات و دموکراسی در کشور ما جدی است و رقابت‌ها هم به این دلیل بسیار جدی است.

نماینده مردم قم افزود: بعد از انقلاب در کشور 4 رئیس جمهور با دوره‌های طولانی در این سمت بودند یعنی قدرت در چرخش است و این یک نقطه بسیار مهمی برای کشورمان است که افراد در جایی اقامت طولانی ندارند.

وی تاکید کرد: این زیر بنای مردم سالاری دینی در ایران بسیار ارزشمند است به همین دلیل رقابت هم جدی است. افراد آرای مختلفی دارند و آن را مطرح می‌کنند و نتیجه انتخابات هم خیلی قابل پیش‌بینی نیست.

لاریجانی ادامه داد: زمانی که آقای خاتمی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند آن موقع هم نتیجه انتخابات روشن نبود. سال 84 نیز همینطور بود و در پروسه انتخابات مردم با رای خود نتیجه را مشخص کردند.

لاریجانی این امر را دستاورد بزرگی خواند و گفت: دموکراسی حتما ظرایف و هزینه‌هایی دارد. وقتی ما بنا را بر دموکراسی می‌گذاریم و رقابت را جدی می‌گیریم، طبعا هزینه‌هایی هم دارد.

وی خاطرنشان کرد: این تلاطم‌ها و بگو مگوها را گاه بعنوان هزینه سنگین یک کشور می‌دانند و گاه هم بعنوان یک ظرفیت برای یک کشور.

وی تصریح کرد: اینکه در کشور ما آزادی بیان است و افراد همه چیز را راحت می‌توانند بگویند - البته در چارچوب قانون باید این حرف‌ها زده شود - ممکن است سایش‌هایی ایجاد کنند اما ظرفیت نظام ما را افزایش می‌دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه آرامش به دو گونه است گفت: یکی اینکه آرامش در طول یک حرکت که در آن کثراتی وجود داشته باشد و ما به یک وحدت برسیم و دیگر آرامش میرا و مرگ آور است که هیچگونه تفاوت رای در آن نیست.

وی یادآور شد: در ایران اینکه افکار مختلف مطرح می شود که از یک وحدتی هم برخوردار است بسیار ارزشمند می باشد. لذا این نکته نخست است که نظام ما این مسیر را در درون بحث‌های جدی انتخاباتی انتخاب کرده است که سرنوشت کشور مشخص شود و نباید انتظار داشت که تفاوت رای‌هایی وجود نداشته باشد. این تفاوت رای‌ها همیشه هست و باید بعنوان ظرفیت سازی نظام به آن توجه کرد.

لاریجانی گفت: نکته دوم اینکه در این انتخابات البته این بحث کمی شدیدتر بود و بحث‌ها و رقابت‌های انتخاباتی اوج جدی داشت که البته در گذشته به این شدت وجود نداشت.

وی افزود: هم در طول مناظرات و هم در بحث‌هایی که قبل از انتخابات و از ماه‌ها پیش صورت گرفته بود، معلوم بود که صف کشی‌های سیاسی وجود دارد و طرف‌ها در موضوعات مختلف افکار متفاوتی دارند.

رییس مجلس گفت: گاهی نیز چارچوب‌های قانونی هم خیلی رعایت نمی‌شد و این هم یک مسئله‌ای بود که آن موقع هم گفته می‌شد اما ثقلش نشان دهنده تفاوت آرا در بحث‌های مختلف بود.

وی تصریح کرد: مناظرات نیز ابتکار این دوره انتخابات بود و جنس مذاکرات و نوع مباحثی که در آن مطرح شد کمی بازتر از ظرفیت قابل تصور بود و این یک هیجاناتی را از نظر احساسات مردمی در انتخابات بوجود آورده بود که البته اگر به همه انتخابات نگاه کنیم ماهیتش با یک نوع عقلانیت همراه با احساسات و هیجانات همراه هست اما در این دوره هیجانات سیاسیب سیار زیاد بود و حتی به بعد از انتخابات نیز کشیده شد و این نیز تا حدی طبیعی بود.

نماینده قم ادامه داد: وقتی اوج کار انتخابات به نحوی مردم را به صحنه آورد که 85 درصد مردم با امیدی در صحنه حاضر شده و در انتخابات شرکت کردند که این امر بسیار برای کشور ارزشمند است، تا حدی باید بپذیریم که این هیجانات هم تا چند روزی ادامه پیدا کند‌.

وی افزود: البته بعضی نیز به آن دمیدند. نمی‌خواهم بگویم که همه چیز مسیر طبیعی خود را طی کرد. این وضعیت تحلیلی موضوع است. البته عوامل مختلفی از جمله سیاسیون در داخل کشور و هم برخی افراد که بدنبال اغراض خود بودند و هم رسانه‌های بیرونی به آن دامن زدند. آنچه که بوجود آمده بود یک مسئله چند وجهی بود و هر کدام به نحوی در این قضیه سهمی داشتند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: آنچه که باید پس از انتخابات باید به آن توجه کنیم و آرام آرام این عقلانیت دارد در بستر سیاسی جامعه بوجود می‌آید این است که اگر افرادی در انتخابات مناقشاتی دارند اولا آن باید در مسیر قانونی خود حرکت کند.

وی با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری در نماز جمعه و در دیدار با نمایندگان مجلس و قوه قضاییه گفت: این تذکرات مبتنی بر همین نکته بود که آنچه که باعث عدالت در کشور می‌شود و نظم و آرامش در کشور ایجاد می‌کند، راه قانونی است.

رئیس مجلس ادامه داد: فکر نمی‌کنم کسی که اندکی تجربه سیاسی در کشور داشته باشد بتواند از این پدیده خود را جدا کند. ممکن است کسی به قانون ایراد بگیرد و قانون نیز وحی منزل نیست و با افکار عمومی جمعی نوشته می‌شود اما اجرای قانون یک بلوغ سیاسی برای یک جامعه است. لاریجانی تصریح کرد: اگر قانون بخواهد عوض شود باز طریق خودش را دارد بنابراین التزام همه به قوانین و اجرای قانون، هم باعث بالندگی کشور می‌شود و هم بلوغ سیاسی کشور را نشان می‌دهد و همچنین باعث ایجاد عدالت در کشور می‌شود.

وی افزود: تذکرات رهبر معظم انقلاب در این قضیه کاملا راهگشاست که همه افرادی که در این موضوع مناقشه دارند باید به این ریسمان تمسک کنند. یعنی قانون را اجراکنند.

وی خاطرنشان کرد: البته در اجرای قانون حتما روش‌هایی می‌شود انتخاب کرد که هم سهل و هم اقناع کننده باشد و این اقدام رهبر معظم انقلاب که زمان بررسی شورای نگهبان به شکایات برخی کاندیداها را 5 روز افزایش دادند از همین روش‌های قانونی است که می‌تواند ظرفیت ساماندهی ذهن‌های جامعه را بالا ببرد.

نماینده قم اظهار داشت: روش‌های دیگری هم که بتواند این موضوع را سامان بدهد امکان‌پذیر است اما باز باید چارچوب قانونی رعایت شود. این مسیر مسیری است که مشکلات کشور و بگومگوهایی که وجود دارد را رفع می‌کند.

وی ادامه داد: تحلیل من این است که از لایه تیز و تندی که مخصوصا رسانه‌های بیگانه خیلی به آن دامن زدند، عبور کردیم و یا در حال عبور هستیم اما بحث های سیاسی پیرامون آن باید به نحو عقلانی همچنان ادامه پیدا کند تا اقناع صورت گیرد و این اشکالی ندارد که در این مباحث بصورت عاقلانه گفتگوهایی وجود داشته باشد اما اینکه از چارچوب قانونی خارج شویم هیچکس در کشور آن را نمی‌تواند بپذیرد.

لاریجانی گفت: فکر می‌کنم شرایط کشور در حال حاضر وضعیت متعادلی دارد و آن بحث‌هایی که روز‌های اول بعد از انتخابات و قدری آمیخته با هیجانات بود و عده‌ای نیز می‌خواستند از آن سو استفاده کنند چون این ماجراجویی‌هایی که در بعضی از خیابان‌ها در تهران شد مربوط به متن و توده مردم نبود بلکه عده‌ای در کنار این قضیه دنبال کاسبی خود بودند لذا با آنان برخورد شد و گرنه مردم از هر طایفه‌ای و رای سیاسی که باشند برای کشور عزیزند و رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان خود آن را کاملا توضیح دادند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر نیز انتظار از سیاسیون و صاحبنظران سیاسی است که در شرایط فعلی کشور گام‌های درست در مسیر درست بردارند. یعنی تهییج احساسات و تحریک آن در شرایط فعلی برای جامعه ما مفید نیست. شرایط فعلی به عقلانیت نیاز دارد که کاملا سیطره پیدا کند و مباحث مختلف در آن بستر بررسی شود.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: من نمی‌خواهم وارد ریز بگومگوها شوم که هر کدام از رسانه‌ها لیست مطالبات آنها را مطرح می‌کنند اما کلیت موضوع این است که اگر ما سخن و ادعایی هم داریم این ادعا باید در یک بستر آرام و امنی صورت گیرد. من قبلا هم گفته بودم که مطالبات مردم اگر بخواهد تحقق پیدا کند در فضای غبارآلود امکان پذیر نیست بلکه بستر آرام و منطقی آن در جامعه وجود داشته باشد تا مطالبات مسیر قانونی خود را طی کند.

وی با بیان اینکه این اولین نکته‌ای است که انتظار می‌رود که صاحبنظران سیاسی به آن توجه کنند گفت: فکر می‌کنم این مسیر در حال تحقق است البته هنوز بحث‌های پیرامونی آن وجود دارد.

لاریجانی افزود: نکته دوم اینکه حد امور را هم باید در نظر گرفت. به هر حال انتخابات یک پدیده‌ای است که ارزشی برای انقلاب دارد و نتیجه آن هم برای ملت راهگشاست که مسیر اجرایی کشور را مشخص می‌کند. ولی مبدا تاریخ برای انقلاب نیست. این پدیده از نظر وزن سیاسی و ارزش و تاثیر گذاشتن آن حدی دارد و فهم این حق خیلی مهم است که اگر ما از آن تجاوز کنیم ممکن است به حدود دیگر انقلاب لطمه بخورد.

وی با اشاره به سخنان شهید مطهری مبنی بر اینکه یکی از مشکلاتی که در غرب است این است که در بعضی از حقوق افراط می‌کنند لذا حقوق دیگر خود و بشریت را در نظر نمی‌گیرند گفت: بسیاری از انحرافات از اینجاست که روی یک حق ما تصلب پیدا می‌کنیم.

رئیس مجلس گفت: انقلاب اسلامی و ملت ایران حقوق مختلف دارند که یکی از آن امنیت داخلی و حق دیگر منافع ملی کشور است. ما نباید در احقاق یک حقی که خود ادعا داریم به نحوی عمل کنیم که به سایر حقوق ملت آسیب وارد شود. داشتن حد و مرزها برای حقوق خیلی مهم است و این نشان می‌دهد که فکر سیاسی در جامعه ما یک سپهر وسیع‌تری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد اینکه انقلاب اسلامی بعد از سی سال یک ظرفیت بزرگ برای خود تدارک دید و امروز یک نقش استراتژیک در منطقه پیدا کرده است. اینکه در بعضی از آرای صاحبنظران غربی می‌بینیم که ایران را بعنوان یک کشور تاثیرگذار در صحنه بین المللی یاد می‌کنند یک افتخار برای ایرانیان است.

لاریجانی گفت: در گذشته اینطور نبود و ایران به حساب نمی‌آمد. در زمان شاه ایران یک کشور مفلوکی بود که همدست اسرائیل بود و نوکری امریکا را می‌کرد و کسی ایران را به حساب نمی‌آورد اما الان ایران اینگونه نیست.

وی افزود: اینکه در مهمترین و مشکل‌ترین معظلات در منطقه می‌گویند که ما نمی‌توانیم بدون ایران مسئله را حل کنیم این خیلی ارزش بزرگی است و وزن و اقتدار ایران را نشان می‌دهد و سرمایه‌هایی است که در پیروی از راه امام و آرمان‌های شهدا ما به این نتیجه رسیدیم و این امر دستاورد بزرگی است و همیشه باید از این دستاورد صیانت کرد.

نماینده قم گفت: خیلی از مسائل خرد و کلان وجود دارد که گاهی با مراعات این حیثیت باید به آن توجه کرد. اگر ببینیم یک اقدامی این حیثیت را مخدوش می‌کند باید از آن پرهیز کنیم. به هر حال ایران می‌تواند این ظرفیت را همچنان حفظ کند و بالنده باشد و البته این امر همراه با ملازماتی خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از این ملازمات این است افرادی که در صحنه سیاسی کشور موثر هستند دید بازی نسبت به جایگاه ایران داشته باشند و رفتارشان به نحوی باشد که این ظرفیت همچنان درخشندگی خود را داشته باشد.

لاریجانی ادامه داد: هرچند حوادث اخیر پس از انتخابات برخی را نگران کرد و بعنوان یک وضع تخریبی به آن نگاه کردند اما من آن را فرصت می‌دانم زیرا تجربه‌ای شد که بالندگی دموکراسی و مردم سالاری دینی در ایران با همه مجموعه پیرامونی خود مورد مداقه بیشتری قرار ‌گیرد و خود این ظرفیت عقلانی جامعه ما را از نظر سیاسی بالا می‌برد.

وی خاطر نشان کرد: حتما حاشیه‌های اشکال داری در آن وجود داشته است اما می‌توان به این پدیده با نگاه مثبت هم نگاه کنیم که این تجربه‌ای شد که به برخی از مسائل را با دید بازتری توجه کنیم.

نماینده قم تصریح کرد: یکی از مسائل این است که این موضوع در حال حاضر مطرح است که ایران اسلامی که در این دوران دارای قابلیت‌های تاثیرگذاری شده است ما چگونه رفتار پسندیده سیاسی را باید تعریف کنیم که به این ظرفیت بیفزاید.

وی گفت: خیلی از مباحث اجتماعی فرهنگی اقتصادی و سیاسی در جامعه ما هست که اگر از این منظر نگاه کنیم ممکن است به گونه‌ای دیگر آن را تعریف کنیم. جاهایی باید انسان چشم پوشی کند برای هدف والاتر.

رئیس مجلس با بیان اینکه اصولا معتقدم که عالم بر اساس خیر حرکت می‌کند و خداوند چنین تدبیری دارد گفت: این حوادث هم از این زاویه در آن خیراتی وجود دارد و یک نوع بالندگی در فکر و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایجاد می‌کند و اطمینان دارم که این مناقشات که سطح آن نیز خیلی نازل شده است با حضور رهبر معظم انقلاب و نگاه نافذ ایشان به حل مسائل انشاالله طریق بهبود را پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی و همه نمایندگان با دقت این رفتارها را زیر نظر دارند و در صحنه هستند. نگرانی مهمی در این زمینه وجود ندارد زیرا ظرفیت جمهوری اسلامی و انقلاب را در حل مسائل خیلی قوی می‌دانم و این موضوع در قبال فراز و فرودها‌ی شدیدی که پس از انقلاب داشتیم حدش را پایین می‌دانم لذا باید قرائت ما از موضوع متوازن و نگاه دقیق باشد و این نگاهی که رسانه‌ها به آن می‌دمند نباید به صرفا به این پدیده نگاه کرد بلکه باید متن واقعه را با نگاه عمیقتری دید.

لاریجانی گفت: البته در اینجا بعضی از سیاستمداران خارجی هم اظهاراتی کردند که از بررسی و واکاوی آنها چیزهایی عاید شما می‌شود چون نوع حرف زدن‌های آنها نشان می‌دهد که یک حرکت فرصت طلبانه را در صحنه سیاسی منطقه‌ای دنبال می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همه می‌دانند که این موضوع خیلی طبیعی در یک جامعه دمکراتیک است و مسئله‌ای داخلی است و ما خود بلد هستیم که آن را حل کنیم و احتیاج به ورود بعضی از افرادی که هیچوقت خیرخواه ملت نبودند نداریم. اما اروپایی‌ها و امریکایی‌ها در این زمینه شروع به لفاظی کردند و این هم از جهتی بد نیست که مقداری وضعیت آنها روشن‌تر شود و پرونده آنها دقیق‌تر مورد توجه ملت قرار گیرد.

نماینده قم گفت: ما از پشت صحنه آنها اطلاعاتی داشتیم و می‌دانستیم چه اهدافی را در پشت این الفاظ زیبایی که بیان می‌کنند دنبال می‌کنند اما نمی‌توانستیم همه این اطلاعات را به ملت بدهیم اما خود آنها با رفتارشان آن را نشان دادند که در شرایطی که ایران و مردم ایران احتیاج به آرامش دارند نه تحریک احساسات‌، چگونه به آن می‌دمند و شروع به رفتارهای قلابی سیاسی برای اینکه بتوانند نقشی برای خود تعریف کنند‌، می‌کنند.

وی ادامه داد: این چیزها خیلی مهم نیست. ما در مسائل گوناگون از این تجربیات سیاسی داشته‌ایم. هر وقت یک مناقشه در ایران بوجود می‌آمد از این حرف‌ها می زدند و تحریک می‌کردند و روی این شکاف‌های سیاسی خود را قرار می‌دادند. در مسائل هسته‌ای کرارا این وضع را دیدیم که آنها نه به این طرف علاقه داشتند و نه به آن طرف. در یک بستر غبار آلود شروع به لفاظی می‌کردند.

رئیس مجلس گفت: در مسائل جنگ نیز همینطور بود و مسائل مختلفی که راجع به بحث‌های سیاسی داخلی بود از این موضوعات داشتیم. در مسئله انتخابات هم آنها خیلی زود واکنش نشان دادند.

وی با اشاره اظهارات برخی از مقامات اروپایی و امریکایی از جمله بوش در خصوص وقایع 18 تیر گفت: آنها با این اظهارات کارنامه سیاهی از خود باقی می‌گذارند و باعث شناخت بهتر در کشور ما می‌شود تا کاملا کنه مسائل را دریابند‌. این اظهارات خیلی هم در ما تاثیر ندارد شاید ملت ما را هوشیارتر می‌کند و از این جهت یک بالندگی در کشور ایجاد می‌کند.

لاریجانی تاکید کرد: این مسیر اولا خیلی مطمئن است و پایگاه معرفتی آن دقبق است و حضور یک فقیه آگاه و با اقتدار در کشور ما همیشه صیانت کننده انقلاب هست و ولایت فقیه همیشه در این جریان‌های مختلف می‌تواند مسیر را کاملا روشن بیان کند و از دیکتاتوری و بی قانونی جلوگیری می‌کند. لذا با حضور ایشان تکالیف همه می‌تواند روشن باشد و نگرانی انشاالله نخواهد بود و مطمئن باشید این مرحله در حال عبور است و یک تجربه مفیدی برای آینده کشور به دست آمد که صحنه سیاسی از یک توانمندی بیشتری برای حل مسائل برخوردار باشد.

 

دیدار لاریجانی با نمایندگان مجلس اوگاندا

رییس مجلس شورای اسلامی ایران در حاشیه اجلاس بیست و یکمین اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با نمایندگان مجلس اوگاندا که به منظور شرکت در این اجلاس در الجزیره به سر می‌بردند، دیدار و گفت و گو کرد.

"علی لاریجانی"در این دیدار گفت: نشست بعدی اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در کشور شما برگزار می‌شود و این نشان دهنده این است که اوگاندا در مرکز ثقل جریانات سیاسی قرار دارد.

وی با بیان این که ایران علاقه‌مند توسعه روابط دو کشور است تاکید کرد: اگر روابط اقتصادی دو کشور در شرایط فعلی توسعه یابد گامی مهم برداشته‌ایم به همین دلیل مجلس شورای اسلامی با علاقه روابط دو کشور را از جنبه سیاسی و اقتصادی حمایت می‌کند.

نماینده اوگاندا نیز در این جلسه با اشاره به حوادث اخیر ایران گفت: روابط ما با ایران نه برای دیروز و امروز و فردا بلکه برای همیشه و دراز مدت خواهد بود.

وی افزود: می‌دانیم که حرکت ایران به سمت دموکراسی همراه با مسائل اسلامی و اقتصاد پیشرفته مسیر خوب و پرشتابی بوده است بنابراین دولت و مجلس اوگاندا کاملاً از ایران حمایت می‌کنند.

نماینده مجلس اوگاندا هدف از دیدار با لاریجانی را تاکید بر گسترش روابط دو کشور دانست و گفت: ما مایلیم از تجربه‌های شما در اداره دبیرخانه اتحادیه بین‌المجالس با توجه به ریاست کشورمان در اجلاس بعدی استفاده کنیم.

وی افزود: ما به شما نیازمندیم و آماده‌ایم از ایران دیدار کنیم و ازتلاش‌های ایران در زمینه پیشبرد اهداف اتحادیه قدردانی می‌کنیم.

لاریجانی نیز با اعلام قول همکاری با این کشور گفت: ما از هیچ گونه آموزش و کمکی دریغ نخواهیم کرد؛ زیرا برای ما مهم است که این کنفرانس در کشور شما موفق برگزار شود.

وی افزود: همان طور که شما گفتید باید مدلی را جستجو کرد که هم دموکراسی و هم مسائل اسلامی در آن مورد توجه باشد. ما همین راه را دنبال می‌کنیم و سر و صدای غربی‌ها در ما اثری ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که آنها همیشه در جایی که اسلام پیشرفت دارد سر و صدا راه می‌اندازند گفت: این رفتار در جهت تحقق حقوق بشر نیست؛ زیرا باوجود کشتار انسان‌های بیگناه زیادی در غزه هرگز اعتراضی نکردند.

وی افزود: غربی‌ها راجع به مسائل انتخاباتی ما دخالت‌های زیادی می‌کند که البته تلاش‌شان بی‌ارزش است و ما هم گوش نمی‌کنیم؛ زیرا این مسئله داخلی ماست و حل شده است.

لاریجانی ادامه داد: آنها دعوایشان سر چیز دیگری است.زیرا ما همواره در مقابل جنایات آنها در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین ایستاده‌ایم راه آنها غلط است و دنبال حواشی می‌گردند.

 

در دیدار لاریجانی با رییس جمهور الجزایر صورت گرفت:
بررسی راهکارهای افزایش مبادلات اقتصادی ایران و الجزایر

"علی لاریجانی" در حاشیه دیدار با بوتفلیقه، رییس جمهوری الجزایر، در جمع خبرنگاران گفت: در دیدار با رییس جمهوری الجزایر در خصوص راهکارهای افزایش مبادلات اقتصادی و مسائل مهم بین المللی گفت و گو کردیم. همچنین علاوه بر رایزنی برای افزایش روابط اقتصادی، در خصوص مسایل مختلف منطقه‌ای مانند عراق، فلسطین، لبنان، افغانستان و مسائلی همچون پرونده هسته‌ای و مباحث مهمی که در صحنه بین المللی مطرح است، بحث شد.

وی افزود: نگاه ما و رییس جمهور الجزایر در بسیاری از این امور مشابه است و لازم است از رییس جمهور و رییس مجلس مردمی الجزایر که در حاشیه کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی نهایت کرامت و مهمان نوازی را داشتند، تشکر کنم.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگارای مبنی بر اینکه آیا در این دیدار در خصوص تحولات اخیر ایران نیز گفت و گویی صورت پذیرفت، گفت: قاعدتا بین دو کشور دوست و بسیار صمیمی تحولات جاری دو کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، با توجه به ابراز تمایل طرفین مبنی بر گسترش روابط اقتصادی تاکنون چه زمینه ها و امکاناتی فراهم شده است، گفت: سطح همکاری های دو کشور ایران و الجزایر در موضوعات مختلف سیاسی و بین المللی را بسیار خوب ارزیابی می کنم.

لاریجانی ادامه داد: در زمینه مسائل اقتصادی هم رویکرد جناب بوتفلیقه بسیار مثبت بود و ایشان هم نگاهشان این است که با ایجاد زمینه های لازم در بخش های اجرایی، زمینه های گسترش همکاری های اقتصادی را فراهم کنیم.

وی افزود: در مذاکره با نخست وزیر و دیگر مسئولان الجزایر نیز این موضوع پیگیری خواهد شد.

این گزارش می افزاید: رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به الجزایر با نخست وزیر این کشور دیدار و سپس در مراسم اختتامیه بیست و یکمین نشست شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی شرکت می کند.

 

لاریجانی پس از دیدار با رییس مجلس مردمی الجزایر:
ما همچنان بر مسئله دموکراسی در ایران پافشاری می کنیم

علی لاریجانی در حاشیه دیدار با عبدالعزیز زیاری، رییس مجلس مردمی الجزایر، با بیان اینکه کمیته اجرایی کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو کنفرانس اسلامی به نیکی کار خود را سپری کرده است، افزود: لازم می دانم از مقامات الجزایری به ویژه رییس جمهور و رییس مجلس مردمی الجزایر تشکر کنم که نهایت تلاش خود را با کرامات انجام دادند.

وی افزود: سفر به الجزایر دو دستاورد مهم برای ما داشت. نخست آنکه در کمیته اجرایی مجالس کشورهای اسلامی شرکت کردیم و در مرحله بعد در خصوص مسائل مهم بین المللی با مقامات این کشور گفت و گو کردیم.

لاریجانی با بیان اینکه تاکنون مذاکرات سازنده ای با آقای عبدالعزیز زیاری و رییس جمهوری این کشور داشته ام، ادامه داد: ایران و الجزایر روابط بسیار نزدیکی در خصوص مسائل بین المللی و سیاسی دارند. به همین دلیل رایزنی های دو کشور در موضوعات مهم جهان اسلام بسیار تنگاتنگ است.

وی افزود: در مسئله فلسطین نگاه ما بسیار نزدیک است. در مورد غزه نیز الجزایر از اولین کشورهایی بود که درکنار ایران حاضر شد و این نشانه ای از تحرک فکری مردم این کشور با توجه به سوابق مبارزات ضد استعماری آنها است.

لاریجانی تصریح کرد: در دیدار با آقای زیاری در خصوص زمینه ها و موضوعات مختلف مسائل جهان اسلام و حوزه های فلسطین، عراق، افغانستان و لبنان مباحث دقیق داشتیم و امیداوریم تحرک دو جانبه دو کشور در مسائل مختلف همچنان پوینده باشد.

وی افزود: ایران و الجزایر در شرایط حساس امروز جهان اسلام می توانند پایه خوبی برای همگرایی بین کشورهای اسلامی باشند.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیا جریانات اخیر ایران ریشه در مسائل داخلی دارد یا ریشه در اختلاف غرب با شما دارد؟"، گفت: رسانه های گروهی غرب مسائل داخلی ایران را طور دیگری جلوه دادند.

لاریجانی با طرح این سوال که "مسئله اصلی چیست؟" تاکید کرد: در ایران مسئله دموکراسی یک موضوع جدی و پایه ای برای حکومت ماست. تمام مقامات جمهوری اسلامی ایران به نحوی از سوی مردم انتخاب می شوند. هیئتی هم که از مجلس ایران به الجزایر آمده است، همگی توسط مردم انتخاب شده اند.

وی با اشاره به اینکه، تمام مقامات ایرانی، از جمله رهبری و رییس جمهوری توسط مردم انتخاب می شوند، افزود: بنابراین دموکراسی پایه حکومت ماست.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دموکراسی در ایران مانند برخی کشورها تصنعی نیست. در برخی از این کشورها شکلی از دموکراسی وجود دارد اما بر پایه رای مردم نیست.

وی با اشاره به اینکه ما شاهد هستیم که در برخی از این کشورها یک نفر رییس جمهور می شود و تا سالها نیز رییس جمهور باقی می ماند، گفت: اما شرایط در ایران اینگونه نیست. گردش قدرت در ایران جدی است. همگان شاهد هستند که در طول 30 سال بعد از انقلاب 6 رییس جمهور عوض شده است و ما همچنان روی مسئله دموکراسی در ایران پافشاری می کنیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه رقابت ها در ایران جدی است، به تفاوت عقاید جریان های سیاسی اشاره کرد و گفت: در انتخابات اخیر نیز رقابت بسیار جدی بود، حتی مقداری جدی تر از گذشته؛ به طوری که 85 درصد از مرد پای صندوق های رای آمدند.

وی افزود: برخی از کشورهای غربی که دلسوزانه در مورد مسائل ایران حرف می زنند به ما اعلام کنند که تاکنون کدامیک از آنها 85 درصد از مردمشان در انتخابات شرکت کرده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این گفتگو های سیاسی در داخل کشور متعارف است و این موضوع داخلی و خانوادگی است و خودمان هم می توانیم آن را حل کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: نمی توان این مسئله را نقض کرد که برخی دسیسه های جریان هایی که می خواستند در ایران خرابکاری کنند، ارتباطی با برخی کشورها داشتند. البته این مشکل را نیز ما حل خواهیم کرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مواضع الجزایر در خصوص مسائل اخیر ایران چه بود، گفت: شما مواضع رییس جمهوری الجزایر را در ساعات اولیه پس از انتخابات مشاهده کردید. ایشان از این انتخابات با شکوه ایران استقبال کردند و ما همیشه الجزایر را در شرایط مختلف و مسائل مهم منطقه ای در کنار خود داشته ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مواضع ایران نسبت به اسراییل و فلسطین گفت: آیا شما از کره مریخ آمده اید؟! ما مرتب در مورد مسائل فلسطین بحث می کنیم و شما می دانید ما از ملت فلسطین به طور جد حمایت می کنیم و این را وظیفه اسلامی و انسانی خود نیز می دانیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: رژیم نژاد پرست صهیونیستی را محکوم می کنیم و از دولت قانونی حماس حمایت می کنیم به این دلیل که آنها از حقوق مردم خود دفاع می کنند.

 

در بیانیه پایانی نشست کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی تاکید شد
محکومیت دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی ایران

کشورهای شرکت کننده در بیست و یکمین نشست کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه پایانی این اجلاس دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی ایران را محکوم کردند.

در مراسم اختتامیه نشست الجزیره در بیانیه‌ای که توسط العیاشی نائب رئیس کمیته اجرایی بین‌المجالس اسلامی قرائت شد، شرکت کنندگان، ضمن تبریک انتخابات ریاست جمهوری به ملت ایران و محکومیت هرگونه دخالت کشورهای خارجی در امورداخلی کشورمان، از مردم ایران خواسته شد پشت سر دولت خود ایستاده و از آن حمایت کنند‌.

در بیانیه الجزایر همچنین مراتب نگرانی کمیته اجرایی نسبت به فشارهای ایجاد شده برای جمهوری اسلامی ایران اعلام و با تایید حق همه کشورها برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای، بر پیگیری و تلاش برای عدم گسترش سلاح‌های اتمی تاکید شد.

اعضا کمیته اجرایی دراین بیانیه هر گونه مجازات در خصوص کشورهای اسلامی به هر بهانه‌ای و همچنین تمام مواردی که وحدت و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی و برخوردهای دوگانه سیاسی با سلطه‌گری‌ها را محکوم کردند.

کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه پایانی نشست بیست و یکم خود همچنین به دولت‌های لبنان و کویت به مناسبت پیروزی‌های انتخاباتی و آرامش در برگزاری انتخابات تبریک گفته و از رفتار آگاهانه دولت الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تقدیر کردند.

همچنین به دولت عراق برای بازگرداندن حاکمیت ملی تبریک گفته و خواستار وحدت بین گروه‌های سیاسی در این کشور شدند.

در این بیانیه ضمن تاکید بر لزوم پیگیری آثار حمله و جنایات رژیم صهیونیستی به غزه، تلاش برای بازگشایی مرزها و پایان محاصره غزه، ملت فلسطین به وحدت صف‌هایشان برای برپایی دولت فلسطین دعوت شدند تا به این وسیله حق بازگشت مردم فلسطین به کشورشان به رسمیت شناخته شود.

همچنین اقدامات رژیم صهیونیستی در یهودی سازی بیت المقدس و نیز حضور آنها در منطقه جولان و هرگونه تروریسم فردی جمعی و دولتی که دولت اسرائیل در حق دولت فلسطین اعمال می‌کند محکوم شد.

در بیانیه الجزایر هرگونه قومی‌گری که باعث تفرقه میان ملل مسلمان می‌شود را محکوم و ملل مسلمان را به گفتگو بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها برای دوری کردن از تعصب گرایی دعوت شد.

اعضای کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اسلامی همچنین ضمن تاکید بر برقراری نظام همبستگی بین کشورهای دارای نفت خواستار ایجاد بازار مشترک اسلامی شدند.

اعضای کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی در بیانیه الجزایر ضمن محکوم کردن سیاست یک بام و دوهوای برخی کشورها و حتی مجامع بین المللی، از بابت نحوه پیگیری‌های دادگاه بین المللی لاهه نسبت به وضعیت "عمرالبشیر" رئیس جمهور سودان ابراز نگرانی و جامعه بین الملل را به پایان دادن به اختلافات در دارفور سودان دعوت کردند.

همچنین از کشورهای اسلامی در خواست کردند مسولیت‌هایشان را در برابر آوارگان گرسنه سودان انجام دهند.

کمیته اجرایی همچنین خواستار ادامه گفتگوها در شمال قبرس و پایان یافتن محاصره این بخش از قبرس شده و از نیروهای ارمنستان نیز خواستند حاکمیت ارضی کشور آذربایجان را برسمیت بشناسد.

در بیانیه الجزیره همچنین برتقویت استقلال سیاسی و گسترش حاکمیت دولت کومور تاکید شد.

 

دیدار لاریجانی با نخست وزیر الجزایر

"علی لاریجانی" در دیدار با "اوی یحیی" نخست وزیر الجزایر گفت: با توجه به ارتقاء سطح کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور می‌توان بسیاری از مسائل دو جانبه را در قالب این کمیسیون بررسی کرد.

گفتنی است که تاکنون کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و الجزایر در سطح وزرای دو کشور بوده و سومین جلسه این کمیسیون نیز تیر سال گذشته در تهران به میزبانی سعیدی کیا برگزار شد، ولی با ارتقاء سطح این کمیسیون به کمیسیون عالی، این کمیسیون با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر الجزایر تصمیم گیری خواهد کرد.

لاریجانی در دیدار با نخست وزیر الجزایر گفت: متاسفانه باوجود اینکه مناسبات دو کشور روند خوبی را در سطح عالی طی کرده است ولی مناسبات اقتصادی از رشد خوبی برخوردار نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های ایرانی آماده‌اند که در پروژه‌های الجزایر مشارکت کنند و این امر مستلزم رفع موانع از جمله مشکلات بانکی است.

وی افزود: همجنین بخش‌های خصوصی ایرانی آماده سرمایه گذاری در الجزایر هستند که دولت‌های دو کشور باید بسترهای این سرمایه گذاری را فراهم کنند‌.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: موضع ایران و الچزایر در قبال بسیاری از تحولات بین المللی و به ویژه مسئله فلسطین نزدیک است و این نزدیکی دیدگاه باعث خرسندی ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی بار دیگر تاکید کرد: ظرفیت‌های بسیار زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

در این دیدار "اوی یحیی"، نخنست وزیر الچزایر نیز با تبریک انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: دو کشور مایلند از فناوری‌های نوین بهره‌مند شوند‌.

وی افزود: ما و شما در مجامع بین المللی برای نیل به این اهداف تلاش می‌کنیم‌.

اوی یحیی در توضیح دوستی و برادری دو کشور ایران و الجزایر گفت‌: در زمان جنگ ایران و عراق باوجود اینکه الجزایر روابط دوستانه‌ای با صدام حسین داشت ولی اعتقادات اصولی الچزایری باعث شد که در کنار صدام نایستیم بلکه در کنار برادران ایرانیمان بمانیم.

نخست وزیر الجزایر در ادامه سخنانش با تایید اظهارات علی لاریجانی مبنی بر وجود ظرفیت‌های مناسب برای گسترش روابط اقتصادی دو جانبه میان دو کشور ابراز امیدواری کرد بسترها و زمینه‌های لازم برای تحقق این هدف فراهم شود.

لازم به ذکر است" علی لاریجانی" در این سفر از مجلس سنای الجزایر و موزه آثار جنگ و آرامگاه شهدای گمنام الجزایر و نیز شهر بندری تیبازه بازدید کرد.

 

ترک الجزیره و ورود به تهران

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر پنج روزه خود به الجزایر، بعد از ظهر روز چهارشنبه دهم تیرماه الجزیره پایتخت این کشور را به مقصد تهران ترک کرد و در شامگاه این روز از طریق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد.

 

تشریح دستاوردهای سفر

لاریجانی پس از سفر 5 روزه خود به الجزایر در تشریح دستاوردهای سفر به این کشور گفت: سفر ما به الجزایر به دلیل دو مسئله مهمه شرکت در کمیته اجرایی کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و نیز کمیته تغییر اساسنامه و همچنین بحث دو جانبه با کشور اسلامی الجزایر، صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، ایران در شرایط فعلی هم رییس کنفرانس بین المجالس اسلامی و هم رییس کمیته اجرایی آن است، تصریح کرد: در کمیته اجرایی که به مدت 2 روز طول کشید، دستور کار شورای اصلی بین المجالس کشورهای اسلامی تصویب شد.

لاریجانی افزود: همچنین در حاشیه آن، کمیته اصلاح اساسنامه هم تشکیل شد و مواردی که مدتها بحث تغییر آن مطرح بود، مورد بررسی قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این سفر زمینه کار و همه امور فراهم شد و برنامه ها و مواردی که برای اجلاس بعدی که بهمن ماه در اوگاندا برگزار می شود، نیازمند تصمیم گیری بود، در این کمیته مورد بررسی واقع شد.

وی افزود: در این کمیته پیشنهادات 9 کشور عضو مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد در اجلاس بعدی در مورد آنها تصمیم گیری شود.

لاریجانی با بیان اینکه بیانیه مهمی در کمیته اجرایی مصوب شد، گفت: این بیانیه از منظر مجالس کشورهای اسلامی و با توجه به حوادث مهمی که در شرایط فعلی در دنیای اسلام با آن مواجه هستیم، اعلام شد.

لاریجانی با اشاره به مسئله فلسطین و رشد شهرک سازی های یهودی نشین و تخریب اطراف مسجد بیت المقدس، گفت: این یک حادثه اسفبار است و قبلا هم طی نامه ای این مسئله را به روسای مجالس اسلامی منعکس کرده بودیم که در نشست الجزایر نیز این موضوع مطرح و بررسی شد و در بیانیه پایانی هم مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد این موضوع در یونسکو و سازمان ملل نیز منعکس شود.

وی به عراق و تحولات اخیر آن اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز در بیانیه قید کردیم، که امریکایی ها هرچه زودتر، اداره عراق را در اختیار دولت این کشور قرار دهند و به دنبال این نباشند که زمینه هایی برای ثبات بیشتر و اینکه نوع تسلط خود را از حالت نظامی به شکل دیگری تبدیل کنند فراهم کنند.

رییس مجلس ادامه داد: در مورد مسائل مربوط به لبنان نیز، همگرایی گروه های مختلف درآن مورد توجه همه اعضای این اتحادیه قرار گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: کشورهای عضو اتحادیه، در این بیانیه نتیجه انتخابات ایران را تبریک گفته و دخالت سایر کشورها را در امور داخلی ایران محکوم کردند؛ که این امر نشانگر اراده کشورهای اسلامی و اهمیتی است که برای انتخابات ایران قائل بودند.

لاریجانی در مورد همکاری های دو جانبه با کشور الجزایر، گفت: الجزایر هم از نظر ساختار کشوری و اداره آن و هم نوع تعامل فرهنگی و سیاسی که با ملت و دولت ایران داشته، یک کشور تاثیر گذار در عالم اسلام است و از یک عقبه استوار برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه، همگرایی ما در مسایل بین المللی و سیاسی بسیار خوب و مطلوب است، گفت: نگاه دو کشور در مسئله هسته ای و موضوعات مهم دیگری چون حقوق بشر بسیار به هم نزدیک است. رایزنی های خوبی هم در خصوص مسائل مهم جهان اسلام به ویژه در مورد افغانستان، فلسطین، لبنان و عراق صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیگر مباحثی که در دیدار با رییس جمهوری و رییس مجلس ملی و مردمی و سنا و نخست وزیر الجزایر مورد بررسی قرار گرفت، پیوندهای اقتصادی میان این دو کشور بود، اظهار داشت: سطح روابط اقتصادی ایران و الجزایر همپای رشد و گسترش همکاری های سیاسی و دیپلمایتک پیشرفت نکرده و اشکالاتی داشت که باید رفع می شد.

وی ادامه داد: در این خصوص نهایتا قرار شد، کمیسیون عالی مشترکی میان دو کشور تشکیل شود. البته قبل از آن هم مسئولان دو کشور، در زمینه اقتصادی باید با هم مرتبط باشند تا این اشکالات به زودی رفع شود.

لاریجانی گفت: امیدوارم با توجه به بحث هایی که صورت گرفت، بخش خصوصی در ایران در زمینه های گوناگون بتواند میدان فعالیت گسترده ای در الجزایر پیدا کند. در الجزایر پروژه های زیادی در زمینه صنعت، مسکن و راه سازی وجود دارد، که بسیاری از پیمانکاران کشور ما می توانند در اجرای این پروژه ها سهیم شوند.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته میان دو کشور در امور بانکی، افزود: همچنین در مورد سیسم های بانکی نیز بنا شد دو کشور ایران و الجزایر شرایطی را فراهم کنند تا همکاری های خدمات مهندسی ایران در حوزه الجزایر تسهیل شود.

رییس مجلس تاکید کرد: آنها علاقه مند هستند که از فناوری های کشور ما استفاده کنند. روابط تجاری دو کشور می تواند در لاین زمینه گسترش قابل توجهی پیدا کند.

لاریجانی با اشاره به مباحث مطرح شده با رییس جمهور، رییس مجلس مردمی و ملی و همچنین نخست وزیر الجزایر، ابراز امیدواری کرد که این تفاهمات به تقویت بنیه های دو کشور منجر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet