شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1396/05/08 12:02:50
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس تحلیل و بررسی کردند:

حمله واشنگتن با تروریسم دیپلماتیک به مسکو / بخت سیاه رویاهای ترامپ برای معامله با پوتین

نمایندگان ملت ضمن تعبیر تحریم های خصمانه آمریکا علیه ایران و روسیه به «تروریسم دیپلماتیک» بیان داشتند که «واشنگتن نگران نفوذ کرملین در کاخ سفید» هستند اما در نهایت اختلاف اروپا با ایالات متحده به معضل برای جبهه غرب منجر خواهد شد.
حمله واشنگتن با تروریسم دیپلماتیک به مسکو / بخت سیاه رویاهای ترامپ برای معامله با پوتین نمایندگان ملت ضمن تعبیر تحریم های خصمانه آمریکا علیه ایران و روسیه به «تروریسم دیپلماتیک» بیان داشتند که «واشنگتن نگران نفوذ کرملین در کاخ سفید» هستند اما در نهایت اختلاف اروپا با ایالات متحده به معضل برای جبهه غرب منجر خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201707100811256457.jpg حمله,واشنگتن,با,تروریسم,دیپلماتیک,به,مسکو,/,بخت,سیاه,رویاهای,ترامپ,برای,معامله,با,پوتین Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: بحث تحریم های آمریکا علیه روسیه به اندازه تحریم های خصمانه علیه ایران در محافل دیپلماتیک جهان مورد توجه قرار گرفته است. لایحه قانون تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه روسیه شامل تمام ادعاهای واشنگتن نسبت به سیاست خارجی مسکو طی سال‌های اخیر است و هدف از آن انزوای کامل روسیه است.

روزنامه «گازیتا.رو» می نویسد، با وجود اینکه تحریم‌های مربوط به روسیه در چارچوب بسته اقدامات محدود کننده‌ای علیه ایران، کره شمالی و روسیه اعمال می شود، ولی واضح است که هدف اصلی این قانون علیه مسکو و سیاست 5 سال گذشته آن در نظر گرفته شده است. برای درک این مسئله کافی است به متن این لایحه قانونی در مورد به اصطلاح «اصلی ترین دشمنان آمریکا» نگاهی انداخت: در این سند 184 صفحه ای، تنها 25 صفحه در مورد ایران است، در حالی که 98 صفحه آن مربوط به روسیه می باشد. تامین مالی تروریسم هم شامل 16 صفحه و 40 صفحه نیز در رابطه با کره شمالی است. 

در این قانون تمامی ادعاهای آمریکا نسبت به سیاست خارجی مسکو، حداقل در مواردی که در غرب انعکاس می یابد، گنجانده شده است. از قانون ماگینسکی و استفاده از گاز طبیعی ارسالی به اروپا بعنوان اهرم فشار سیاسی گرفته تا مسئله شبه جزیره کریمه، آبخازیا، اوستیای جنوبی، حتی پریدنسترویه (منطقه خودمختاری در مولداوی)، نقش رسانه های دولتی در پیشبرد منافع مسکو در اروپا، اجرای توافقات مینسک در مور حل بحران اوکراین، اقدامات روسیه در سوریه و البته دخالت مسکو در امور داخلی آمریکا، در آن دیده می شود. یعنی در واقع سیاستمداران آمریکایی با این قانون، کاخ کرملین را بابت تمام اقدامات سالهای اخیر که مورد رضایت آنها قرار نداشته، تنبیه می کنند.   

با اجرای لایحه جدید تحریم های آمریکا ، دونالد ترامپ دیگر نخواهد توانست حتی تحریم‌های قبلی مصوبه دولت "باراک اوباما" علیه روسیه را بدون موافقت کمیته ویژه دو مجلس کنگره لغو کند. صحبت تنها بر سر لغو این قانون توسط "دونالد ترامپ" و یا دستورات تحریمی دولت سابق آمریکا نیست، بلکه مسئله در مورد تغییر فهرست شخصیتهای حقیقی و حقوقی مورد تحریم واقع شده و هر نوع تصمیمی در مورد تغییر سیاست خارجی دولت ایالات متحده در قبال روسیه است. 

مسئله اساسی برای کاخ سفید این است که ترامپ از لحاظ حقوقی دیگر حق لغو یا کاهش این تحریم ها، یا جهت گیری خاصی در سیاست خارجی در قبال روسیه، بدون موافقت کنگره آمریکا را نخواهد داشت. ضمن اینکه تحریم های اعمال شده از سوی دولت اوباما هم به همراه تحریم های جدید، از این به بعد دیگر در آمریکا بعنوان یک قانون بشمار می رود و هر نوع تغییری در آن باید بر اساس رای گیری قانونگذاران آمریکایی صورت بگیرد که خود یک روند درازمدت است. 

بدین ترتیب در صورت تصویب این قانون که احتمال آن دیگر تقریبا قطعی شده است، هر نوع تغییری در این تحریم‌ها تنها در صورت موافقت بیش از نیمی از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا مقدور خواهد بود و با توجه با افزایش تمایلات ضدروسی در میان آنها، هر نوع کاهش در این اقدامات محدود کننده در آینده نزدیک را باید به فراموشی سپرد. 

روسیه اگر واقعا بخواهد تغییری در مواضع مقامات آمریکایی ایجاد کند، مجبور خواهد بود امتیازات بسیار بزرگی به واشنگتن بدهد که چنین اقدامی با توجه به روحیه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، تقریبا غیرممکن است. بنابراین از این بعد، صفحه جدیدی در روابط روسیه و آمریکا گشوده خواهد شد که دورنمای روشنی ندارد.

دونالد ترامپ قدرت مانور زیادی برای برخورد با این سند ندارد. با توجه به قاطعیت قانونگذاران آمریکایی در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، او نمی تواند به خود اجازه دهد تا آشکارا با تصمیم آنها مخالفت کند. وتوی معمولی یا دستی هم او را در مقابل اتهامات تازه‌ای در رابطه با روسیه قرار خواهد داد. بدین ترتیب تصویب این قانون را باید یک شکست سیاسی برای رئیس جمهوری آمریکا تلقی کرد. ضمن اینکه عواقب منفی این قانون برای آینده روابط روسیه و آمریکا هم بحثی مفصل است که باید بطور جداگانه به آن پرداخته شود.

نمایندگان ملت ضمن تعبیر تحریم های خصمانه آمریکا علیه ایران و روسیه به «تروریسم دیپلماتیک» بیان داشتند که «واشنگتن نگران نفوذ کرملین در کاخ سفید» هستند اما در نهایت اختلاف اروپا با ایالات متحده به معضل برای جبهه غرب منجر خواهد شد.

 

فرهاد تجری 3406754/6/2016 4:10:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604105222037679_Thum.jpg
فرهاد تجری

تروریسم دیپلماتیک آمریکا با وضع تحریم های خصمانه

فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: رفتار ایالات متحده در وضع تحریم های خصمانه علیه ایران و روسیه که با رویکرد تهاجمی علیه چین همراه شده است ، نشان می دهد که آمریکا در عرصه بین الملل مستاصل شده است.

نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی گفت: معضل اساسی واشنگتن اینجاست که آنها در افکار عمومی جامعه جهانی به چالش کشیده شده اند و مواضع خصمانه آنها خریداری ندارد.

وی در ادامه افزود: رفتار امروز آمریکا در حقیقت چنگ اندازی به روابط بین الملل و قوانین بین الملل است اما این رویکرد راه به جایی نخواهد برد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: نگاه کشورهای جهان به آمریکا آنچنان منفی شده است که حتی اتحادیه اروپایی نیز از وضع تحریم های جدید علیه ایران و روسیه لب به اعتراض گشوده است.

وی تصریح کرد:  فقدان منطق در رفتار حاکمان آمریکا اتفاقی است که در عرصه دیپلماتیک و معادلات جهانی برای واشنگتن تبعات ناخوشایندی در پی داشته است.

رفتار خشن حامیان تروریسم تکفیری در عرصه دیپلماتیک

تجری گفت: سیستم آمریکایی که تروریست های تکفیری را ایجاد و تسلیح کرد قطعا در عرصه بین الملل رویکردی به مراتب خشن تر از خود نشان می دهد و ما نمونه آن را از نزدیک علیه جمهوری اسلامی لمس می کنیم.

وی تاکید کرد: اقدام آمریکا در وضع تحریم علیه ایران و روسیه در حقیقت تروریسم دیپلماتیک است که قوانین بین الملل و حق حاکمیت ملت ها را نشانه گرفته است ؛ واشنگتن امروز همانند دزدی با چراغ در حال دستبرد زدن به منافع کشورهای مختلف است.

لزوم گسترش همکاری های دیپلماتیک تهران و مسکو

این نماینده مجلس دهم گفت: موضع روسیه به نحوی که از دموکراسی در سوریه حمایت کرده است منجر به تشدید رویکرد خصمانه واشنگتن علیه مسکو شده است تا جایی که آنها را در کنار ایران به چالش جدی برای آمریکا تبدیل شده است.

وی بیان داشت: احساس می شود که باید بیش از آنچه که وجود دارد در عرصه دیپلماسی بین ایران و روسیه در تقابل با امریکا همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد.

تجری گفت: تهران ، مسکو و پکن این توانایی را دارند که در نهادهای بین المللی با آمریکا وارد چالش شده و واشنگتن را متنبه کنند. آمریکایی ها باید بفهمد که تافته جدا بافته  از نظام بین الملل نیستند که بتوانند برای کشورهای مختلف تعیین تکلیف کنند.

نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی 669100012/25/2016 5:41:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612104570756204_Thum.jpgنشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی
نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی

اختلاف جدی اتحادیه اروپا با تحریم های جدید آمریکا

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن به چالش کشیدن مصوبه کنگره و سنای آمریکا درباره تحریم های خصمانه ایالات متحده علیه ایران و روسیه گفت: نظام بین الملل براساس قوانینی فعالیت می کند که خواست و منافع همه کشورها در آن لحاظ شده است اما ایالات متحده به بهانه های گوناگون تلاش کرده است آن را تحت الشعاع قرار دهد.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: کنگره و سنای آمریکا دچار توهم شده اند که واشنگتن توانایی اداره نظام بین الملل را دارد.

وی در ادامه افزود: حکومت ایالات متحده می تواند نوع روابط خود را با کشورهای جهان تعیین کند اما حق ندارد خواسته های واشنگتن را به کشورهای دیگر دیکته کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در دنیای امروز روابط بین الملل و چندجانبه گرایی کشورهای مختلف موجب تضعیف یکجانبه گرایی آمریکا در معادلات کلان شده است.

وی تصریح کرد: اعمال فشار آمریکا علیه ایران یا روسیه اقدامی است که در نظام بین الملل مقبولیت ندارد و تنها چندکشور سرسپرده بر این اساس حرکت خواهند کرد.

دهقانی فیروزآبادی با پیش کشیدن ناخرسندی شدید اتحادیه اروپایی از وضع تحریم آمریکا علیه ایران و روسیه ، گفت: آمریکا به بزرگ ترین ناقض قوانین بین الملل و حق حاکمیت کشورهای مختلف تبدیل شده است که همین موضوع منجر به انزوای واشنگتن خواهد شد.

وی تاکید کرد: روسیه و ایران اجازه نمی دهند که آمریکا برای مسکو و تهران تعیین تکلیف کند. نکته حائز اهمیت در نوع رفتار ایالات متحده این است که کشورهایی مورد تخاصم واشنگتن به شکل منسجم تر از گذشته رفتار خواهند کرد.

این نماینده مجلس دهم ضمن اشاره به اخراج دیپلمات های آمریکایی از روسیه گفت: آمریکا هنوز باور نکرده است که امروز دوران چندقطبی است و هرکشوری به شکل متقابل نسبت به رفتار خصمانه ایالات متحده واکنش نشان می دهد.

وی بیان داشت: خصلت استکباری آمریکا با نوع رفتار کشورهای دیگر ادب می شود و آنها در نهایت منزوی خواهد شد.

علیرضا رحیمی 3406756/6/2016 2:32:46 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101489236209_Thum.jpg
علیرضا رحیمی

ترس واشنگتن از نفوذ کرملین در کاخ سفید

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل نوع تحریم های کنگره و سنای آمریکا علیه روسیه ، گفت: باتوجه به شائبه حمایت کرملین از دونالد ترامپ در جریان انتخابات الکترال ، این ابهام به یک دغدغه کشنده در فضای سیاسی ایالات متحده تبدیل شده است.

نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس گفت: گنجاندن نام روسیه در مصوبه ای که به تحریم ایران مربوط بود را باید اقدامی جدی در جهت مقابله با ترس از نفوذ کرملین در تصمیمات کاخ سفید باید قلمداد کرد.

وی در ادامه افزود: جمهوری خواهان و دموکرات ها منهای این که چه کسی رئیس جمهوری آمریکا باشد روی تقابل با روسیه اشتراک نظر دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مصوبه تحریم روسیه منجر به محدودیت اختیارات رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد که نشان دهنده نوعی جنگ داخلی بین کنگره و کاخ سفید است.

وی در تحلیل نوع واکنش روسیه گفت: ولادیمیرپوتین در چند مرحله اقدامات تقابلی تدارک دیده اند که مرحله نخست آن با اخراج دیپلمات های آمریکایی به نوع واکنش دیپلماتیک نشان داد.

این نماینده مجلس دهم گفت: رئیس جمهوری روسیه تاکید داشته است که پس از اقدامات دیپلماتیک واکنش های عملی نیز در دستور کار مسکو قرار خواهد گرفت.

وی در تحلیل چشم انداز تقابل آمریکا و روسیه ، گفت: باتوجه به تغییر هیات حاکمه آمریکا با حضور ترامپ ، روسیه گمان می کرد که در مناسبات مسکو – واشنگتن توانایی تعامل در موضوعات مورد اختلاف را به دست آورده است.

رحیمی گفت: به نظر می رسد که با مصوبات کنگره ، عملا حکومت ایالات متحده قصدی برای حل اختلافات و تنش ها با روسیه ندارد.

گفتنی است که سنای آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه، ایران و کره شمالی تصویب کرده است که این لایحه تحریم‌ها با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به قانون تبدیل می‌شود.

مسکو در واکنش به تحریم‌های جدیدی که از سوی آمریکا علیه این کشور مطرح شده، این تحریم‌ها را "غیرقانونی" دانست.

مسکو تحریم‌های آمریکا را بر خلاف اصول قوانین بین‌الملل دانست و تاکید کرد، روسیه نیز این حق را برای خود قائل است که بر اساس اصل مقابله به مثل، اقداماتی را علیه منافع آمریکا اتخاذ کند.

همچنین وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که جمعه منتشر کرد، از طرف آمریکایی خواست تعداد دیپلمات‌های خود در خاک روسیه را به ۴۵۵ تن کاهش دهد تا تعداد آنها با تعداد دیپلمات‌های روس حاضر در خاک آمریکا برابر شود.

وزارت خارجه روسیه هم‌چنین امکان دسترسی آمریکا به برخی تسهیلات و ساختمان‌هایش در مسکو را از اول اوت ممنوع کرده است.

حشمت الله فلاحت پیشه 3406756/8/2016 5:34:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101956336658_Thum.jpg
حشمت الله فلاحت پیشه

ممانعت ایالات متحده از معامله ترامپ با پوتین

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: حکومت ایالات متحده برداشتی که از روسیه و نوع رفتار کرملین دارد این است که روسیه بزرگ ترین تهدید برای منافع بلند مدت آمریکا است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: کنگره آمریکا با مجموعه تحریم هایی که وضع کرد عملا دست دونالد ترامپ را در تعامل با ولادیمیرپوتین بست.

وی در ادامه افزود: در متن مصوبه کنگره مشاهده می کنیم که قید شده است ، رئیس جمهوری آمریکا حق دخل و تصرف در نوع تحریم های روسیه را ندارد.البته این مصوبه در سایه نوع تخاصم با ایران به نوعی گم شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: دونالدترامپ در زمان تبلیغات انتخابات الکترال 2016 هم اعلام کرده بود که برنامه جدی برای بده و بستان با کرملین دارد که به مزاج سیاستمداران دموکرات و جمهوری خواه خوش نیامد.

وی با پیش کشیدن نوع واکنش تند ولادیمیرپوتین و کاهش تعداد دیپلمات های آمریکایی در روسیه ، گفت: روسیه توانایی ورود به تقابل راهبردی و انسجام نیروهای خود در گروه بریکس ، شانگهای و حتی اتحاد راهبردی با ایران را دارد.

فلاحت پیشه گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که روسیه هنوز به این نتیجه نرسیده است که به صورت راهبردی با آمریکا و شرکای غربی واشنگتن وارد تقابل شود.

وی تصریخ کرد: نوع واکنش روسیه فعلا تاکتیکی است تا گذشت زمان نشان دهد که آمریکایی ها چه برنامه هایی برای برخورد با مسکو تدارک دیده اند.

این نماینده مجلس دهم گفت: در یک جمع بندی می توان گفت که تضاد منافع آمریکایی ها و روس ها در موارد متعددی متناقض است اما آنها در حال محک زدن توانایی میزان تقابل بایکدیگر هستند.

جهانبخش محبی نیا 3406756/18/2016 11:44:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100402142188_Thum.jpg
جهانبخش محبی نیا

واکنش روسیه فراتر از جنگ دیپلماتیک

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تحریم های سخت گیرانه ایالات متحده علیه روسیه در سایه اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران نشان می دهد که میزان دشمنی واشنگتن با مسکو به سنگینی کینه آنها از تهران رسیده است.

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت: دهه نخست پساشوروی در برهه ای زمانی موجب شد آمریکایی ها در معادلات بین المللی گمان کنند که جهان تک قطبی رویایی را به چنگ آورده اند اما دنیای چندقطبی امروز آنها در عمل حرفی برای گفتن ندارند.

وی در ادامه افزود: روسیه در ماجرای سوریه نشان داد که نمی خواهد اجازه دهد آمریکایی ها به تنهایی ایفای نقش کنند.

محبی نیا گفت: روسیه در نخستین مرحله اقدام به اخراج دیپلمات هایی آمریکایی کرده است که نشان دهنده جنگ دیپلماتیک مسکو با واشنگتن است.

وی تصریح کرد: سخنان ولادیمیرپوتین نشان می دهد که واکشن خشمگینانه کرملین محدود به اخراج چند دیپلمات باقی نخواهد ماند و کرملین عزم جدی در استفاده از ابزارهای قدرتمند خود دارد و اقدامات تقابلی فراتر از جنگ دیپلماتیک می رود.

این نماینده مجلس دهم گفت: منافع راهبردی آمریکا در خاورمیانه باتوجه به پررنگ شدن حضور روسیه دچار چالش شده است ، مضافا این که روس ها در اروپایی شرقی نیز حضور فعالی دارند.

وی تاکید کرد: افزایش همگرایی روسیه با ایران و چین در عرصه های مختلف قطعا در دستور کار مسکو قرار خواهد گرفت زیرا باتوجه به رویکرد خصمانه واشنگتن منافع مشترک بیش از گذشته نمود یافته است.

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس گفت: ترامپ آرزو داشت با پوتین به تفاهم برسد و دست به یک معامله بزرگ بزند اما عملا رویاهای رئیس جمهوری آمریکا سیاه بخت شد.

وی همچنین بیان داشت: اگرچه رئیس جمهوری آمریکا عالی ترین مقام این کشور محسوب می شود اما می بینیم که حکومت ایالات متحده در پرونده روسیه مستقیما وارد عمل شد تا ترامپ بیش از این به کرملین نزدیک نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet