ولادت امام موسی کاظم (ع)
1396/05/09 11:51:04
سرویس سیاسی
خانه ملت بررسی می کند؛

مستاجر بد برجام ؛ ایران یا آمریکا؟

آمریکایی ها ایران را مستاجر بد برجام می دانند اما کارنامه اعمال آنها در یک سال اخیر نشان می دهد که واشنگتن به قیمتی تلاش دارد بااعمال تحریم علیه ایران برجام را عملا بی اثر کند.
مستاجر بد برجام ؛ ایران یا آمریکا؟ آمریکایی ها ایران را مستاجر بد برجام می دانند اما کارنامه اعمال آنها در یک سال اخیر نشان می دهد که واشنگتن به قیمتی تلاش دارد بااعمال تحریم علیه ایران برجام را عملا بی اثر کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201707100888993242.jpg مستاجر,بد,برجام,؛,ایران,یا,آمریکا؟ Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی_ نسترن دقیقی؛ ساختمان شماره 12، هفت طبقه است، هر طبقه یک واحد دارد و همه واحدهای این آپارتمان به کسی اجاره داده شده است که قطعا برای همیشه دراین واحد ماندنی نخواهد بود. با این حال برخی مستاجران تصور می کنند از دیگری مستاجر تر هستند به همین جهت با قوانین خود ساخته حق و حقوق مستاجران دیگر را پایمال می کنند. به همین جهت جلسه ای با حضور همه اهالی ساختمان گذاشته شد و قانون با مفاد مشخصی تدوین کردند تا از آن به بعد همه طبق توافق صورت گرفته رفتار کنند، این مذاکرات و نشست های آپارتمان 12 روزها و سالها طول کشید، واحدهای مختلف برای این جلسه افراد متعددی را به نشست معرفی می کردند تا اینکه در نهایت همه به توافق رسیدند و آن را امضا کردند. برای آنکه بعد از مدت زمانی مستاجران توافق را زیر سوال نبرند، توافق را به نهاد قانونی دیگری بردند تا آنجا نیز تایید شود. اما دو سال از توافق گذشته است و مجدد مستاجری که خود را برتر می دانست به حق خود قانع نیست و می خواهد حقوق واحدهای دیگر را از بین ببرد و تا جایی پیش رفته است تا مستاجران دیگر بخواهند از آپارتمان و توافق صورت گرفته خارج شوند.

شرایط ساختمان شماره 12 بی شباهت با شرایط مذاکرات هسته ای کشورهای گروه 1+5 و برجام نیست، بعد از 12 سال مناقشه و مذاکره در نهایت 7 کشور به تفاهم رسیدند اما آمریکا از بعد از توافق با بدعهدی ها نشان داد هرگز نمی خواهد مستاجر خوب این ساختمان باشد و برخلاف مفاد 26، 28 و 29 برجام عمل می کند و در طول دو سال گذشته با اقدامات خصمانه تا جایی پیش رفته اند تا نقض برجام رخ  دهد و ایران با اعلام نقض برجام از توافق هسته ای خارج شود.

بعد ازتوافق برجام آمریکایی ها چه در دولت اوباما چه در دولت تازه تاسیس ترامپ با مصوباتی سعی کردند تحریم های غیر هسته ای را یا تمدید کنند یا تحریم هایی با شکل و شمایل متفاومت و به بهانه های واهی اعمال کنند.

از تمدید داماتوتا تبدیل به آیسا

شاید اولین مصوبه ای که در مسیر نقض برجام از آمریکایی ها سر زد تمدید قانون داماتو بود، بر اساس بندی که در متن قانون داماتو (ویرایش 2011) آمده است مفاد این قانون نهایتا تا 31 دسامبر 2016 ( 11 دی 1395)‌ موثر است و بعد از این تاریخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد. اما برخلاف این بند در آمریکا عمل شد و این قانون به اسم جدید ISA مجدد تمدید شد.

کنگره آمریکا 3406757/29/2017 10:44:23 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707102243885533_Thum.jpgکنگره آمریکا مجلس نمایندگان آمریکا
کنگره آمریکا

 

قانون داماتو ـ کندی، یا قانون مجازات های ایران و لیبی ۱۹۹۶، با حضور خانواده‌های قربانیان پرواز شماره ۱۰۳ پان امریکن که در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ بر فراز شهر لاکربی منفجر شده بود، بر ضد ایران و لیبی در ۱۵ اوت ۱۹۹۶ امضاء شده است.

هدف قانون داماتو ، که شرکت های اروپایی دارنده روابط تجاری زیاد با ایران ولیبی را مد نظردارد، محروم کردن این دودولت ازمنابع مالی است ؛ برای اینکه آنها را از ادامه سیاست فعلی شان باز دارد. البته مبانی توجیهی قانون داماتو-کندی کاملاً در موردهر دو کشور یکسان نیست. اتهامات وارده به ایران خرید تسلیحات با قدرت تخریب وسیع وحمایت ازتروریسم بین‌المللی است که «امنیت ملّی ومنافع سیاسی خارجی ایالات متحده رابا خطر مواجه می کند».

به موجب قانون داماتو ـ کندی « هرگونه سرمایه‌گذاری آتی بیش از 40 میلیون دلاردرسال برای توسعه بخش نفت وگاز در ایران توسط هر شرکتی در دنیا» ممنوع می شود . این ممنوعیت قابلیت تشدید هم داشته و در صورت ادامه آنچه سیاست های تروریستی از سوی ایران در طی یکسال خوانده می شود (یعنی تا پایان سال 1997) به سرمایه گذاری های بیش از20 میلیون دلار نیزگسترش می‌یابد. بنابراین در حال حاضر این قانون علیه شرکت هایی است که سرمایه گذاری های بالای 20 میلیون دلار در ایران داشته باشند.

فرمان مهاجرتی

با تغییر دولت باراک اوباما و روی کار آمدن دونالد ترامپ روی جدید از آمریکا به جهان نشان داده شد، ترامپ که با شعار پاره کردن برجام روی کار آمده بود وقتی فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه برجام را پاره کنند آن را آتش می زنیم باعث شد رئیس جمهور آمریکا عقب نشینی کند و مسیر دیگری برای برهم زدن برجام طی کند.

فرمان مهاجرتی ترامپ از جمله اولین اقداماتی بود که از دولت جدید واشنگتن سر زد و بر اساس آن مهاجرت اتباع ایران و 6 کشور دیگر به آمریکا ممنوع شد. این فرمان با اعتراض مردم آمریکا مواجه شد تا حدی که یکی از دادگاه های آمریکا آن را دو بار به مدت سه ماه لغو کرد اما درنهاست با کمی تعدیل فرمان مهاجرتی ترامپ اجرایی شد.

بهانه تراشی آمریکایی و اعمال تحریم جدید

آمریکا در بهانه تراشی مهارت خاصی دارد، با وجود اینکه آنها تنش زا در منطقه خاورمیانه هستند و شرایط کشورهای عراق، سوریه، یمن و افغانستان شاهد این امر است اما تلاش دارند ایران را به عنوان عامل ثبات زدا در منطقه نشان دهند و به همین جهت بخواهند ما را تحریم کنند. در گام اول سناتورهای آمریکا تلاش داشتند ایران و روسیه را به بهانه تنش زایی در منطقه تحریم کنند اما از آنجایی که تحریم معروف S722 ایراد شکلی و مالی داشت، در مجلسین آمریکا نهایی نشد اما در با کمی اصلاح و افزودن کره شمالی به این مصوبه تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان و مجلس سنا آمریکا تصویب شد تا با امضای ترامپ اجرایی شود. از کاخ سفید این پیام مخابره می شود که تحریم های جدید اعمال خواهد شد اما عراقچی تاکید دارد که مصوبات اخیر مجلس نمایندگان و مجلس سنا برخلاف مفاد 26، 28 و 29 برجام است که این مغایرت ها به کمیسیون مشترک برجام ارائه شده است.

در این بین و با وجود بدعهدی ها آمریکا، مقامات این کشور تلاش دارند نشان دهند این ایران است که به اجرای درست برجام تمایلی ندارد، تا جایی که "مایک پمپئو" رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در نشست مجمع امنیتی موسسه "اسپن " در کلرادو آمریکا از سیاست روسیه و ایران در خاورمیانه به شدت انتقاد کرد و در سخنان خود با اشاره به اذعان وزارت امور خارجه آمریکا به پای بندی ایران به توافق هسته ای، گفت این پای بندی از سر انزجار و موقت است و رفتار ایران پردردسر و همانند رفتار یک مستاجر بد است.

او مدعی شد:" آنها مثل مستاجری هستند که اجاره نمی دهند و وقتی به آنها تلفن می کنی و درخواست اجاره می کنی یک چک می فرستند که مخدوش است و سپس چک دیگری می دهند. .. روز بعد میایی و می بینی یک مبل کهنه در حیاط جلویی خانه گذاشته اند وقتی به آنها می گویی مبل را از اینجا بردارید می دانی که دوباره آن را بازخواهند گرداند. این وضعیت پای بندی ایران به توافق هسته ای (برجام) است: از سر انزجار و اکراه، حداقلی و به صورت موقت.

ترامپ 34067512/3/2016 11:25:16 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612102744308137_Thum.jpg
ترامپ
حتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با روزنامه «وال استریت ژورنال» مدعی شد ۳ ماه دیگر که نوبت به ارائه گزارش میزان وفاداری ایران به توافق هسته ای برسد، تعجب خواهد کرد اگر پایبندی این کشور مورد تایید باشد.

وی که تازه هفته پیش دومین گزارش پایبندی ایران به برجام را تایید کرد، در این باره مدعی شد: ما ظرف ۹۰ روز آینده درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد اما مایه شگفتی من خواهد بود اگر آنها (ایران) پایبند بوده باشند.

رئیس جمهوری آمریکا باید در ادامه تداوم اجرای برجام، هر ۳ ماه یک بار پایبندی ایران را به توافق هسته ای تایید کند که از زمان ورود به کاخ سفید در ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۷)، ترامپ ۲ بار این کار را انجام داده است.

این درحالی است که برخی روایات از تردید وی برای ارائه تاییده دوم خبر دادند و گفته می شود ترامپ تحت فشار «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا و شماری دیگر از سیاستگذارانی که نگران وجهه بین المللی واشنگتن در عرصه جهان هستند، رضایت داد تا برای بار دوم پایبندی ایران به برجام را تایید کرد.  در عین حال، برخی کارشناسان اعمال فشارهای دولت واشنگتن مبنی بر بهانه جویی برای اعمال تحریم های موشکی، تهدید برای آزادی جاسوس های آمریکایی-ایرانی و مواردی از این قبیل را در راستای تلاش وی برای برهم زدن برجام تفسیر می کنند. برخی اظهارنظرها حاکی از آن است که وی فعلا قصد دارد از تایید پایبندی ایران به برجام برای بار سوم، طفره برود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet