ایام محرم 1398
1388/04/13 18:00:00
سرویس اقتصادی
ضرورت اصلاح بودجه 88 -5

فولادگر: دولت نباید همه پیشنهادهای مجلس را نادیده می گرفت

** رییس کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: مجلس انتظار نداشت که دولت همه پیشنهادهای نمایندگان را نادیده بگیرد و انگیزه ارائه دو فوریت طرح اصلاح قانون بودجه ۸۸ نیز به همین علت بود.

حمید رضا فولادگر، رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص ضرورت اصلاح بودجه سال 88 گفت: باتوجه به تصویب نشدن هدفمند کردن یارانه‌ها در زمان بررسی لایحه بودجه، این لایحه با کسری 8500 میلیارد تومانی مواجه شد.

وی در ادامه افزود: مجلس معتقد بود که مبلغ 8500 میلیارد تومان کسری بودجه به عهده دولت گذاشته شود.

وی با بیان این که از دولت انتظار می‌رفت که در بودجه‌های جاری همانند بودجه‌های عمرانی که به تناسب از تمام پروژه‌ها اعتبارات را کم کرده بود، عمل کند، گفت: به همین علت نیز کاهش هزینه‌های جاری به عهده دولت گذاشته شد.

رییس کمیسیون اصل 44 خاطر نشان کرد: متاسفانه دولت کسری‌ بودجه‌ها را به عهده دستگاه‌هایی گذاشت که از نظر حیطه نظارتی خارج از حیطه نظارت دولت بود و هزینه‌های جاری به دستگاه‌های دولتی اختصاص پیدا نکرد.

وی اظهار امیدواری کرد: دولت و مجلس در طی سه هفته تعطیلات به توافق برسند که هم نظر مجلس و هم نظر دولت تامین شود.

فولادگر همچنین در مورد نامه  معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی رییس جمهور به رییس مجلس، گفت: برخی از سخنان ایشان درست است اما نمی‌توان نقش قوه مقننه را نادیده گرفت.

وی با بیان این که در خصوص لایحه بودجه دو برداشت وجود دارد، گفت: برداشت اول این است که مجلس در ماهیت اعداد و ارقام وارد نشود و دست دولت را باز بگذارد و برداشت دوم این است که قانون اساسی، کمیسیون تلفیق، و بودجه و قانون‌گذار تمام نکات و اعداد و ارقام را بررسی کند.

فولادگر با تاکید بر این که نگرانی دولت را می پذیریم، اظهار داشت: اما مجلس نیز باید نظر خود را ارائه دهد.

رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی، در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حذف بند "هدفمند کردن یارانه‌ها"، هیچگونه قصد سیاسی و مقابله با دولت وجود نداشته است و مجلس و نمایندگان نگران تورم ایجاد شده در صورت تصویب هدفمند کردن یارانه‌ها بودند.

وی اظهار داشت: دولت در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، جبرانی را برای حذف این یارانه‌ها در نظر نگرفته بود و از سوی دیگر، در سال اول اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها شیب تندی در نظر گرفته شده بود و قیمت‌ها به صورت صعودی بالا می‌رفت، بدون آن که روش جبران آن را در نظر گرفته شود .

نماینده اصفهان در پایان افزود:  کسری بودجه با توافق مجلس و دولت می تواند حل شود و دولت باید کسری بودجه را به صورت مساوی بین دستگاهها تقسیم کند. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet