هدر موبایل
1396/05/13 09:28:03
سرویس اجتماعی
در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس؛

مصوبه برج-باغ تصمیمی که به سرانجام نرسید/ باغات پایتخت در انتظار یاری مدیران جدید شهری

نمایندگان مردم در خانه‌ملت در حالی بر بررسی و تعیین تکلیف مصوبه برج-باغ در شورای چهارم تاکید کردند که این موضوع علی رغم تذکرات بسیار در دوره چهارم شورای شهر تهران به سرانجام نرسید.
مصوبه برج-باغ تصمیمی که به سرانجام نرسید/ باغات پایتخت در انتظار یاری مدیران جدید شهری نمایندگان مردم در خانه‌ملت در حالی بر بررسی و تعیین تکلیف مصوبه برج-باغ در شورای چهارم تاکید کردند که این موضوع علی رغم تذکرات بسیار در دوره چهارم شورای شهر تهران به سرانجام نرسید. https://cdn.icana.ir/d/019/54423.jpg مصوبه,برج-باغ,تصمیمی,که,به,سرانجام,نرسید/,باغات,پایتخت,در,انتظار,یاری,مدیران,جدید,شهری Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی؛ سرکشی ساختمان‌های بلندمرتبه در باغ‌های پایتخت‌ از سال 82 با مجوز مدیریت شهری تحت عنوان «برج-‌باغ» آغاز و در سال‌های گذشته میزان آنها افزایش پیدا کرده است، این مصوبه به اعتقاد کارشناسان حوزه محیط‌زیست تبعات منفی به جا گذاشته که تخریب 4 هزار هکتار از باغات تهران مهم‌ترین آن است.

به موجب مصوبه «برج-‌باغ» همه مالکان اراضی باغی می‌توانند برای تغییرکاربری زمین‌ مشجر به مسکونی یا تجاری، پروانه قانونی از شهرداری دریافت کنند و به ساخت و ساز در 30 درصد مساحت باغ اقدام کنند این در حالی است که بنا به گفته رئیس کمیته باغات شورای چهارم شهر تهران، سودجویان و متخلفان سبب ساخت و ساز در 100 درصد مساحت باغات به جای 30 درصد شده‌اند.

در دوره چهارم شورای شهر نیز طرح دو فوریتی به تصویب رسید که به موجب آن شهرداری را ملزم کرد، تنها بعد از کاشت درخت در حداقل مساحت 70 درصد عرصه املاکی که باغ شناخته می‌شوند، پایان کار صادر شود، طراحان این اصلاحیه مصوبه جدید را ضامن حفظ درختان باغ می‌دانستند اما برخی دیگر از اعضای شورا معتقدند این مصوبه هم نمی‌تواند موجب صیانت از باغات باشد.

این طرح اصلاحی برای صیانت از باغات پایتخت در شورای چهارم شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت تا جایی که رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای چهارم در ماه‌های گذشته خبر داد که طرح صیانت از باغ‌ها به عنوان جایگزین مصوبه برج‌باغ‌ها همچنان در دست بررسی باقی مانده تا بر اساس پیشنهادی که در طرح صیانت از باغ‌ها عنوان شده باغ‌ها تهران بر اساس میزان وسعت به سه دسته تقسیم شوند که بر اساس آن حداکثر سطح اشغال ۴۰۰ متر و حداکثر طبقات مجاز نیز به چهار طبقه می‌رسد.

فعالیت شورای چهارم شهر تهران به پایان رسید و شورای پنجم در همین روزها بر سر کار خواهد آمد، متاسفانه این طرح علی رغم پیگیری‌های بسیار برخی از اعضای شورا به دلایل مختلف که لابی متولیان علت اصلی می‌تواند باشد، تعیین تکلیف نشد، با این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مدت ها پیش تاکید کردند که ترافیک و تراکم جمعیت به موجب این مصوبه است و توقف آن تنها راهکار است.

 

حناچی: رئیس شورایعالی شهرسازی و معماری گفت: بر اساس گزارشهای واصله، با اجرای مصوبه برج-باغ، متأسفانه ۴هزار هکتار از باغات تهران نابود شده است

پیروز حناچی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری در مدت اخیر مانع بلند مرتبه‌سازی به معنی 11 طبقه بیشتر در تهران شده است، متاسفانه مباحث مربوط به بلندمرتبه سازی مربوط به سال‌های قبل از 93 است که مصوبه بلندمرتبه سازی صادر شده بود.

حناچی 3406752/11/2017 9:12:24 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/02/201702102590232068_Thum.jpg
حناچی

رئیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری تصریح کرد: برخی پهنه ها نیز در طرح جامع پیش بینی شده اما در طرح تفصیلی نیامده است، در حقیقت ایراد اصلی شورای عالی شهرسازی و معماری به بلندمرتبه‌های واقع در پهنه‌هایی است که نه تنها در طرح تفصیلی پیش‌بینی نشده بلکه در طرح جامع هم نیامده است.

پایتخت در وضعیت نامناسبی از جهت بلندمرتبه ها قرار دارد

وی در ادامه ضوابط بلندمرتبه سازی را یادآور شد و گفت: ضوابط بلندمرتبه سازی باید به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری برسد، البته در سال‌های اخیر پیش نویسی تهیه شده، منتهی شورای‌عالی شهرسازی و معماری نیازمند اطلاعات است، اطلاعاتی هم به دست ما رسیده که  نشان از وضعیت نامناسب و آسیب پذیر دارد.

نظر شورایعالی شهرسازی و معماری نسبت به ضوابط بلندمرتبه‌سازی مساعد نیست/ پایتخت ظرفیت ندارد

حناچی با بیان اینکه متاسفانه بلندمرتبه سازی در  10 سال اخیر بیش از ظرفیت توسعه یافته است، افزود: کمیسیون ماده 5 شهر تهران پیش نویس ضوابط بلندمرتبه سازی را به شورای عالی شهرسازی و معماری پییشنهاد داده اما شورای عالی شهرسازی و معماری نظر مساعدی ندارد به خصوص به دلیل ظرفیتی که در سالهای اخیر استفاده شده است، زیرا مجددا بلندمرتبه سازی ترویج پیدا می‌کند.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ادامه داد: بعد از حادثه آتش سوزی پلاسکو مشخص شد که به اندازه‌ای که بلندمرتبه سازی توسعه یافته شهر برای مقابله با بحران تجهیز نشده است.

موافقت شورایعالی شهرسازی و معماری با لغو مصوبه برج- باغ/ گفته شده 4هزار هکتار باغات تهران به موجب این مصوبه نابود شده است

حناچی در واکنش به درخواست سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر لغو مصوبه برج – باغ، گفت: لغو این مصوبه در شورای شهر تهران مطرح شده و بعد از به نتیجه رسیدن، شورا این موضوع به شورای عالی شهرسازی و معماری اریه خواهد کرد البته شورای عالی قطعا موافق لغو مصوبه برج- باغ خواهد بود.

رئیس سورای عالی شهرسازی و معماری یادآور شد: متاسفانه بسیاری از باغات پایتخت به موجب مصوبه برج- باغ تخریب شده است، بنا به گفته رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم 4 هزار هکتار از باغات بعد از تصویب این مصوبه نابود شده، اما آمار واقعی پس از سنجش شهرداری تهران مشخص خواهد شد.

 

اولادقباد: ترافیک و تراکم جمعیت پیامد اجرای طرح برج-باغ در تهران/ توسعه فضاهای سبز باید جایگزین تخریب باغات شود

فریده اولاد قباد نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در همین خصوص، گفت: تهران از نظر آلودگی هوا با سایر شهرها از شرایط متفاوتی برخوردار است، متاسفانه این وضعیت سبب ورود آسیب‌هایی چون تعطیلی مدارس در هفته‌های مختلف تحصیلی شده است، متاسفانه اجرای مصوبه برج‌- باغات در پایتخت علاوه بر تشدید آلودگی موجب افزایش تراکم نیز شد.

فریده اولادقباد 3406757/11/2016 12:37:54 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106103131825_Thum.jpgفریده اولادقباد
فریده اولادقباد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای با بیان اینکه باغات پایتخت به منزله دستگاه تنفسی شهر محسوب می‌شوند، تصریح کرد: تخریب باغات در تهران و افزایش ساخت و سازها تا جایی پیش رفته که در سال‌های اخیر ساخت و ساز در پارک پردیسان را هم مطرح کرد اما خوشبختانه با ورود سازمان حفاظت محیط‌زیست از این تخلفات جلوگیری شد.

وی افزود: متاسفانه ساخت و سازهای بی‌رویه و تخریب باغاتی که هوای تازه به شهر تزریق می‌‌کردند، به شکل خلاف قانون سبب بروز معضلات فراوانی برای پایتخت شده، لذا با توجه به این اقدامات نامناسب؛ فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس با همراهی سازمان حفاظت محیط‌زیست موضوع را بررسی و پیگیری خواهد کرد.

اولادقباد گفت: ساخت و ساز حتی در 30 درصد از مساحت باغات تهران هم با توجه به شرایط آب و هوایی نامناسب است، زیرا این نوع ساخت و سازها تنها موجب افزایش تراکم جمعیت شهری و ترافیک‌های درون شهری می‌شود، ترافیک های بیش از حد معمول که بر آلودگی هوای تهران افزوده، بنابراین تعامل بین مجلس و سازمان حفاظت محیط‌زیست برای صیانت از باغات باقی مانده ضروری است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آلودگی هوا یکی از چالش‌های حوزه محیط‌زیست کشور است، گفت: آلودگی هوای پایتخت قطعا نتیجه ساخت و سازهای بی‌رویه و تخریب باغات است، علاوه بر این فروش تراکم‌های اضافی و ساخت بلندمرتبه‌ها در خیابان‌های کم عرض بر این مشکلات دامن زده است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تهران با توجه به تناسب جمعیتی که دارد بیش از سایر کلانشهرها نیازمند فضاهای سبز و صیانت از باغات باقی مانده است، بنابراین توسعه فضاهای سبز و باغات باید جایگزین چنین مصوباتی شود.

 

صادقی: مصوبه برج–باغ شکل قانونی به تخلفات باغ‌زدایی داده است/ایجاد شهری‌آهنی پیامد اجرای مصوبه برج–باغ

محمود صادقی عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص مصوبه برج‌-باغ شورای چهارم شهر تهران، گفت: مصوبه برج‌باغ‌ها موجبات تخریب باغات تهران را فراهم کرد، به ویژه با تغییر کاربری‌های صورت گرفته میزان نابودی باغات افزایش یافت، متاسفانه وسعت باغات پایتخت از سال 86 به بعد کاهش چشمگیری داشته است.

محمود صادقی 34067511/9/2016 5:39:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611108892517206_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
محمود صادقی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بعد از اجرای مصوبه برج – باغ میزان ساخت و سازها در باغات افزایش یافت به نوعی که فضای باغ‌ها و فضای شهری را از حالت طبیعی خارج ساخت و به نوعی شهری آهنی با سازه‌های فراوان شکل گرفته است.

وی افزود: پایتخت از حالت محیط‌زیست انسانی خارج شده است، از این رو شورای چهارم شهر باید تلاش کند قبل از پایان کار این شورا، مصوبه برج- باغ را ملغا کند تا از صدور مجوزات بی‌رویه ساخت و ساز جلوگیری شود.

صادقی با بیان اینکه مصوبه برج – باغ شکل قانونی به تخلفات داده است، گفت: با این حال شورایعالی شهرسازی و معماری نیز علاوه بر شورای شهر باید نسبت به ملغا این مصوبه ورود جدی پیدا کنند.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مصوبه برج – باغ منفعتی برای شهر و شهروندان به همراه نداشته و نخواهد داشت لذا لغو این مصوبه از ضروری ترین برنامه های شورای شهر باید باشد.

 

مافی: شورای چهارم شهر تهران در فرصت باقی باید مصوبه برج-باغ را متوقف کند/ تخریب باغات و افزایش آلودگی‌ نتیجه اجرای مصوبه

پروانه مافی عضو مجمع نمیاندگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مصوبه برج – باغ، گفت: توقف مصوبه برج- باغ شورای شهر جهت جلوگیری از تخریب باغات ضروری است، در واقع از نیمه راه ضرر بازگشت هم به نوعی منفعت است.

پروانه مافی 34067511/7/2016 5:08:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100023389966_Thum.jpg
پروانه مافی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شورای شهر پس از توقف این مصوبه باید نسبت به ارایه پیشنهادات جایگزین فعالیت خود را ادامه دهد، شورا باید مسائل مرتبط را از نظر فنی و تخصصی مورد بحث و بررسی قرار دهد تا بهترین جایگزین برای این مصوبه انتخاب شود.

وی با تاکید بر اینکه شورای چهارم شهر تهران پیش از پایان کار این دوره باید مصوبه برج-باغ را متوقف کند، گفت: تا نیمه مرداد ماه و روی کار آمدن شورای منتخب زمان بسیار است، لذا با توجه به ضرر و زیانی که این مصوبه داشته نباید یک روز را هم برای توقف این مصوبه از دست داد.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تخریب بخشی از باغات پایتخت به موجب اجرای مصوبه برج‌- باغ نه تنها سبب از بین رفتن و کاهش فضاهای سبز پایتخت شده بلکه در تشدید آلودگی‌های بصری و هوای شهر هم تاثیر داشته است.

 

نجفی: مصوبه برج-باغ نفس درختان پایتخت را گرفته است/ توقف تراکم‌فروشی و صیانت از باغات با لغو مصوبه شورا

محمدرضا نجفی عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص مصوبه برج- باغ، گفت: با توجه به تراز منفی گیرنده‌های آلودگی هوای تهران، فضای سبز و ضرورت حفظ حداقل شرایط زندگی مناسب برای مردم نباید پیش از آنکه تدابیر جایگزین اندیشیده شود، اجازه تغییر کاربری به نفع سایر کاربری‌ها داده شود.

محمدرضا نجفی 3406757/3/2016 10:34:37 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101093269830_Thum.jpgمحمدرضا نجفی
محمدرضا نجفی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لغو مصوبه برج-باغ، تصریح کرد: این مصوبه باید متوقف شود تا مطالعات لازم انجام شده و بر اساس آن تصمیم مناسبی اتخاذ شود، متاسفانه بعد از مصوبه برج- باغ نه تنها باغات تهران حفظ نشد بلکه این مصوبه به عنوان عاملی برای افزایش قیمت مسکن در مناطق شمال شهر تهران عمل کرد.

وی افزود: تراکم فروشی، نفس درختان پایتخت را گرفته و از زمانی که مصوبه برج باغ در شورای شهر تصویب شد سرانه فضای سبز تهران روز به روز کاهش یافته است.

نجفی یادآور شد: مصوبه باید لغو شود اما قرار نیست هزینه این اقدام که به رفع آلودگی کمک کند از جیب مالکین باغ‌ها هزینه شود، بنابراین حفظ این باغات توسط مالکان باید از سوی نهادهای دولتی جبران شود، البته شهرداری با کمک دولت هم می‌تواند نسبت به خریداری این باغات و حفظ و نگهداری از آن اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره علت تخطی سازندگان از سطح اشغال 30 درصد، گفت: ساخت‌و سازهای گسترده از تبعات غیرقانونی ارایه مجوز‌های قانونی است؛ در واقع حجم تراکم، پارکینگ، رمپ و سایر موارد که در برج -باغ‌ها سوار می‌شود با سطح اشغال تامین نمی‌شود، به همین دلیل در اکثر مواقع سازندگان از 30 درصد فراتر رفته و به 70 درصد باغ دست‌اندازی کرده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مصوبه برج-باغ زمینه ساز قلع و قمع باغات توسط سوداگران شده به نوعی که تمام باغات به برج و منازل مسکونی تبدیل کرده است، بنابراین  این مصوبه باید هر چه سریعتر متوقف شود تا شورای شهر نسبت به تصویب مصوبه جایگزین اقدام کند.

 

ذوالقدر: شناسنامه‌دار کردن باغات راهکار شناسایی ساخت‌وسازهای غیرقانونی پایتخت/ شورای پنجم تکلیف مصوبه برج- باغ را مشخص کند

سیده فاطمه ذولقدر عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص مصوبه برج- باغ، گفت: در جریان بررسی برنامه ششم توسعه نیز پیشنهاد ساخت و ساز در 30درصد از مساحت باغات ارایه شد اما خوشبختانه با مخالفت روبه‌رو شد، متاسفانه علی رغم آنکه در مصوبه برج – باغ بر ساخت و ساز در 30 درصد از مساحت باغ تاکید شده اما در عمل تخلف صورت گرفته و بیش از این میزان ساخت و سازها انجام شده است.

فاطمه ذوالقدر 3406758/8/2016 1:05:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103545118620_Thum.jpgسیده فاطمه ذوالقدر
فاطمه ذوالقدر

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: گزارش‌هایی از سطح شهر تهران نیز ارایه شده که به ساخت و ساز در فضاهای سبز و باغات اشاره دارد به نوعی که باغات تخریب و برج‌های چندین طبقه جایگزین آنها شده است.

وی با بیان اینکه ساخت ‌و سازهای بسیار و تخریب باغات به افزایش آلودگی هوای پایتخت کمک کرده است، افزود: فضاهای سبز و باغات از حقوق شهروندان تهرانی است که بدان تجاوز شده، از این رو شورای پنجم شهر تهران باید تعیین تکلیف مصوبه برج- باغ را در اولویت کاری خود قرار دهند.

ذوالقدر یادآور شد: شورای پنجم شهر تهران باید ضمن تعیین تکلفی مصوبه برج- باغ نسبت به شناسایی و شناسنامه‌دار کردن باغات باقی مانده پایتخت جهت صیانت اقدام کند، متاسفانه ذیل این مصوبه تخلفات گسترده‌ای در شهر تهران رقم خورده و گزارش شده است.

عضو مجمع نمیاندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: شناسنامه دار کردن درختان و باغات، تخلفات را نیز آشکار خواهد کرد، در این صورت از طریق مراجع قانونی به سرعت می توان سازه‌هایی غیرقانونی و دارای تخلف را شناسایی کرد.

 

دلخوش: اجرای مصوبه برج-باغ در تهران باید متوقف شود/ وزارت جهادکشاورزی باید باغات را به مناطق حفاظت‌شده تبدیل کند

سید کاظم دلخوش سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص مصوبه برج‌-باغ شورای چهارم شهر تهران، گفت: شهرسازی در کشور بر مبنای اصول قانونی نیست، متاسفانه این اقدامات غیر اصولی نه تنها موجب ساخت و ساز در باغات و تخریب گسترده باغات شده بلکه بر معضل حاشیه‌نشینی دامن زده است.

سید کاظم دلخوش اباتری 3406757/25/2017 10:45:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707100729044253_Thum.jpgسید کاظم دلخوش اباتری سیدکاظم دلخوش اباتری
سید کاظم دلخوش اباتری

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 8 میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، تصریح کرد: ساخت و ساز در باغات، مراتع و حتی جنگل‌ها اقدام اشتباهی است از این رو باید با تدوین و ارایه طرح جامعی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نقاط ممنوعه برای ساخت و ساز مشخص شود.

وی افزود: در حقیقت باغات نیز همانند مناطق حفاظت شده محیط‌زیست باید تلقی شوند تا ضمن شناسنامه‌ دار کردن باغ و حفاظت از آنها، از ساخت و ساز نیز جلوگیری شود.

سخنگوی فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مصوبه برج- باغ نیز که به موجب آن اجازه قطع درخت و ساخت و ساز در باغات داده شده باید متوقف شود زیرا آسیب جدی به محیط‌زیست وارد کرده است.

 

شاعری: اشغال ۱۰۰درصدی سطح باغ با اجرای مصوبه برج-باغ/شهرداری با کمک دولت اقدام به خریداری وصیانت از باغات پایتخت کند

علی‌محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص مصوبه برج-باغ، گفت: مصوبه برج- باغ سبب نابودی باغات به تدریج شده است، تفاوتی بین سطح اشغال 30 درصد، بیشتر یا حتی کمتر در باغ برای ساخت برج وجود ندارد؛ در حقیقت اجازه ساخت و ساز در باغات شرایط رشد و نمو گیاهان را مختل کرده و به تدریج سبب نابودی تمامی درختان می‌شود.

محمد علی شاعری 3406756/7/2016 3:29:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102404278484_Thum.jpg
محمد علی شاعری

شهرداری با کمک دولت اقدام به خریداری وصیانت از باغات کند

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای مصوبه برج-باغ سبب نابودی بخش عمده گیاهان و درختان تهران شده است، تصریح کرد: این مصوبه در شورای پنجم شهر تهران باید تجدید نظر شود و با کمک دولت باغات باقی مانده با حفظ مالکیت حفاظت کند.

وی افزود: در صورتی که امکان خرید باغات باقی مانده پایتخت وجود داشته باشد، شهرداری باید با قیمت مناسب آنها را خریداری و صیانت و نگهداری کند، در این زمینه دولت با اختصاص منابع نیز باید به شهرداری کمک کند تا بتوان برای صیانت از محیط‌زیست شهر تهران گام عملی برداشته شود.

نقش موثر باغات در کاهش ریزگردها، آلودگی هوا و دمای هوای پایتخت

شاعری یادآور شد: باغات نقش مهمی در کاهش ریزگردها، آلاینده‌ها و دمای شهر دارند ضمن آنکه از میزان ساخت ‌و سازهای بی رویه که باعث محدودیت رشد و نمو گیاهان شده هم جلوگیری می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ساخت و ساز در فضای باغات با داشتن پارکینگ به نوعی است که از زیر زمین اول و دوم به بعد سطح اشغال صد در صد محسوب می‌شود زیرا در شرایطی که ریشه درختان  به عمق 5 ،6 متر به بعد برسد، گیاهان و درختان اطراف سازه به تدریج نابود می‌شود.

مصوبه برج-باغ به نوعی اشغال 100درصدی باغ محسوب می‌شود

وی ادامه داد: ساخت و ساز حتی در مساحت 30 درصدی باغ در شرایطی که زیرزمین خالی و تبدیل به پارکینگ شده، امکان رشد ریشه گیاهان را محدود و در مواردی غیرممکن می‌سازد بنابراین سایر درختان هم به تدریج از بین می‌رود لذا این مصوبه به نوی اشغال 100 درصدی محسوب می‌شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: ساخت و ساز در باغات با زیر زمین اول و دوم و خاکبرداری باغات را به تدریج از بین می برد، کما اینکه ریختن مصالح ساختمانی در اطراف سازه در باغ، تردد وسایل نقلیه، حضور نیروهای کارگر و نصب کانکس در حاشیه باغ نیز موجب خسارت شدید به باغات می‌شود زیرا مزاحمت بسیاری برای گونه‌های گیاهی ایجاد می‌کند.

با توجه به روی کار آمدن شورای شهر پنجم و شهرداری جدید انتظار است، این مصوبه برای صیانت از باغات هر جه سریعتر در دستور کار قرار گیرد تا به موجب آن باغات حفظ و تراکم فروشی کاهش پیدا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet