شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/04/24 11:15:00
سرویس سیاسی
حداد عادل در همایش ملی کوثر مهر:

حجاب زن مسلمان، نماداستقلال جهان اسلام است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ نمادی در جهان امروز به اندازه حجاب زن مسلمان نشانه استقلال جهان اسلام نیست و به همین دلیل غربی‌ها تا این اندازه از حجاب اسلامی وحشت دارند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در همایش ملی کوثر مهر که پیش از ظهر روز سه‌شنبه در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه غم‌انگیز سقوط هواپیمای ایرباس گفت: ننگ ابدی برای آن کسانی خواهد بود که به ملت ایران ظلم کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: حادثه 12 تیر ماه با هیچ یک از معیارهای انسانی قابل توجیه نبوده و لکه سیاهی بر پرونده مجرمانه آنان خواهد بود.
حداد عادل همچنین با تبریک زادروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، با بیان اینکه فاطمه زهرا(س) نقش محوری در اهل بیت پیامبر دارد و همه ائمه از دامان او برخاستند، افزود: فاطمه همان چشمه کوثری است که از او به تعبیر قرآن 12 چشمه جوشیده است.
وی خاطرنشان کرد: عجیب است که امام راحل(ره) نیز که به فاطمه زهرا ارادت داشت و عشق می‌ورزید در زادروز ولادت حضرت فاطمه به دنیا آمدند.
رئیس مجلس ادامه داد: مسلمانان و شیعیان جهان هم همه علاقه‌هایی که به پیامبر یکجا به حضرت فاطمه زهرا (س) تقدیم می‌کنند و رابطه‌ای میان مردم ما و ایشان وجود دارد و این نشان دهنده جایگاه و مقام و منزلت زن در جهان‌بینی اسلامی است که زن می‌تواند به چنین جایگاهی برسد.
وی گفت: در تفکر اسلامی هیچگونه تبعیضی میان زن و مرد نیست اگر چه ما تساوی حقوق زن و مرد را به معنای تشابه حقوق زن و مرد نمی‌دانیم.
وی با اشاره به آشنایی جهان اسلام و از جمله کشور ما با تمدن غرب اظهار داشت: در صد و پنجاه سال پیش که جهان اسلان با تمدن غرب آشنا شد و به اندیشه تجدید در ایران ورود پیدا کرد یک تحول گسترده در جهان اسلام در مواجه با دنیای غرب پدید آمد و اندیشه‌ها و ارزشهای تازه ایجاد شد و نوعی آگاهی و تکان‌های اجتماعی در آن دوران آغاز شد.
حداد عادل افزود: از همان ابتدا مسائل گوناگونی در دستور کار قرار گرفت و مفاهیم گوناگونی مطرح شد که یکی از این تفاوت‌ها این بود که جامعه غربی در علم پیشرفت کرده بود و جامعه ایرانی و سایر جوامع شرقی از نظر علمی عقب هستند.
وی آموزش و صنعت را جنبه دیگری از عقب ماندگی ایران در آن زمان خواند و گفت: در آن زمان ما از نظر فناوری و صنعت نسبت به دنیای غرب عقب بودیم و غرب با همین غلبه علم و صنعت با ما روبرو شده بود لذا تاریخ تجدد را باید بر حسب این فصول نوشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مباحثی که از آغاز تاریخ تجدد در دستور کار دو طرف بوده مسئله زن است، اظهار داشت: جایگاه، حقوق، منزلت، تعریف زن و مفهوم زن یکی از مسائل مطرح در این دوران بوده است و یکی از اموری بوده که همواره تمدن غربی، تمدن اسلامی را به چالش خوانده است.
حداد عادل اظهار داشت: در یکصد سال پیش در جامعه ایران کسانی که غرب‌گرا و غرب پسند و شیفته غرب بوده‌اند تصویر دیگری از وضع زن در ایران ترسیم می‌کردند و آن تصویر اسارت، بردگی، بندگی، بی‌سوادی، جهل، خرافات، محرومیت و مظلومیت، بود که چندان هم نادرست و غلط نبود.
وی افزود: در آن دوران تصویر زن غربی نیز آزادی، برابری، علم، دانش، حضور در عرصه‌های اجتماعی، رشد شخصیت و مدیریت بود و شاید در میان جاذبه‌های که برای جوامع شرقی به سوی غرب ایجاد شد کمتر تصویری به اندازه تصویر زن در جامعه غربی جاذبه داشت.
حدادعادل ادامه داد: این ماجرا همچنان ادامه دارد و از دستور کار جهان اسلام و دنیای غرب حذف نشده است. همه مصلحان، متفکران و کسانی که به احیای اسلام در کشورهای اسلامی می‌اندیشیده‌اند به موضوع زن توجه داشته‌اند.
وی با اشاره به تفکر شهید مطهری در مواجه با دنیای غرب، گفت: کاملا معلوم بود که ایشان توجه دارند که در این دوران یکی از مسایل مطرح در مواجه با دنیای غرب مساله زنان است. امام راحل نیز همینطور بودند و اصولا شهید مطهری در محضر استادی مانند امام تربیت شده بود.
حدادعادل خاطرنشان کرد: امروز با گذشت 30 سال می‌توانیم بگوییم در این مواجه با تمدن غربی در مساله زن ما حرف تازه داریم.
وی افزود: این دیگر جهان اسلام نیست که به چالش کشیده می‌شود. امروز برعکس ماییم که دنیای غرب را بر سر حقوق، ارزش‌ها، شخصیت زن به چالش دعوت می‌کنیم. یعنی آن دوران مبهوت بودن و خودباختگی و شیفتگی نسبت به تمدن غرب مربوط به یکصد سال پیش بود.
حدادعادل اضافه کرد: امروز جهان اسلام و خصوصا جامعه ایرانی استقلال خود را پیدا کرده و زن ایرانی با زندگی خود یک نمونه و الگوی تازه‌ای به جهان اسلام و دنیا معرفی کرده است. امروز ما در موضع تهاجم قرار داریم و این غرب است که باید به دفاع برخیزد که دفاعی هم نمی‌‌تواند بکند.
وی با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دولت و کارگزاران قوه مجریه گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که موضع ما در برابر غرب باید تهاجمی و طلبکارانه باشد. ما در قضیه زن چنین وضعیت باید داشته باشیم و داریم.
رئیس مجلس گفت: ولی نه تنها از حاکمیت ارزش‌های اسلامی پشیمان نیستیم و نه تنها عقب نشینی نمی‌کنیم بلکه آن را درست می‌دانیم معتقدیم راهی که غرب در پیش گرفته و رفتاری که با زنان در جامعه غربی می‌شود هم به تباهی جامعه غربی می‌‌انجامد و هم به تباهی همه جوامع غرب زده و ما با انقلاب اسلامی می‌خواهیم با غرب زدگی مقابله کنیم.
وی با بیان اینکه مساله مهم در باب زن خانواده است، اظهار داشت: ما امروز با طرح موضوع خانواده تمدن غرب را به چالش می‌کشیم. آنها هستند که باید جواب دهند که چرا خانواده‌ را از بین برده‌‌اند.
وی افزود: گفتنی است که در تفکر و جهان بینی و احکام اسلامی خانواده اصالت دارد. یکی از خصوصیات تفکر اجتماعی اسلام اصالت خانواده است. هر رفتاری که به سستی بنیان خانواده منتهی شود محکوم است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه یکی از جهاتی که اسلام این اندازه بر حجاب و عفت پافشاری می‌کند حفظ خانواده است، گفت: جامعه‌ای که بی‌عفتی و بی‌حجابی به معنای برهنگی در آن پذیرفته شده باشد جامعه‌ای است که خانواده در آن مضمحل خواهد شد. قوام جوامع به خانواده است.
وی افزود: خانواده سلول زندگی اجتماعی است همانطور که اگر یک سلول شروع به فساد کند، کل بدن متلاشی می‌شود زندگی اجتماعی هم وابسته به خانواده است.
حدادعادل در مورد کارکردهای گوناگون خانواده گفت: کارکرد عاطفی آن فضای دلپذیری است که خانواده برای انسان فراهم می‌کند.
وی با اشاره به اخلاق و تربیت بعنوان کارکرد دیگر گفت: خانواده بستر و مسیر انتقال فرهنگ است. اگر خانه را با مدرسه مقایسه کنیم مدرسه مرکز انتقال دانش به نسل آینده است و خانواده ابزار و ساز وکار انتقال فرهنگ می‌باشد.
رئیس مجلس ادامه داد: فرهنگ‌‌ها، آداب و رسوم، ارزشی‌های اخلاقی همه به طور طبیعی مانند یک رودخانه‌ای در مسیر خانواده‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. جامعه بی‌خانواده جامعه بی‌فرهنگ و بی سنت است.
وی با بیان اینکه جامعه بی‌خانواده جامعه بی رحم است گفت: جامعه‌ای است که مهربانی در آن تجربه نشده است و آن کسی که در دامان مادر طعم شیرین مهربانی را نچشیده باشد رحم و مهربانی ندارد.
حدادعادل با اشاره به اینکه جامعه غربی نیز دارد به این سمت می‌رود ادامه داد: مفهوم خانواده در این جوامع به یک مفهوم قدیمی و کهنه تبدیل شده است و کارکرد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خانواده فلج شده است.
وی افزود: یکی از کارکردهای دیگر خانواده روابط طبیعی جنسی است ولی متاسفانه در غرب تنها این مساله مورد توجه قرار گرفته و مسایل دیگر پایمال شده و فجایع زیادی به بار آمده و به نام آزادی چه اسارت‌ها که به زن تحمیل کرده‌اند.
وی تصریح کرد: زن را فقط برای هوسرانی به استخدام گرفتن و بر این ظلم نام آزادی نهادن، وضع جامعه غرب است که ما با انقلاب اسلامی در برابر این ظلم فاحش به زن و خانواده ایستاده‌ایم و بی توفیق نبوده‌ایم؛ البته تا رسیدن به قله رفیع فاصله داریم.
حدادعادل خاطرنشان کرد: هدف از جمهوری اسلامی برگشت به دوران قاجار و قبل از آن مخصوصا در مساله زنان نیست ما به همان اندازه که در مورد زنان به غرب انتقاد داریم از گذشته نیز انتقاد داریم.
وی الگوی زن مسلمان را حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) دانست و گفت: در زندگی فاطمه(س) اسارت، جهل و خرافات نیست. ایمان معنویت خداپرستی و مسئولیت شناسی موج می‌زند و ما با چنین ارزش‌هایی جامعه غرب را به نقد می‌کشانیم.
وی با بیان اینکه برای ما خانواده اصیل است، ادامه داد: تعریف ما از زن این است که زن با حفظ وظایف خود به عنوان زن در خانه و خانواده می‌تواند نقش اجتماعی نیز ایفا کند و افتخار می‌کنیم که با انقلاب اسلامی چنین جامعه‌ای ایجاد کرده‌ایم.
حدادعادل به حجاب زنان مسلمان نیز اشاره کرد و گفت: امروز حجاب نماد زندگی مسلمانی است. امروز هر زنی که در دنیا با حجاب ظاهر می‌شود این حجاب نشانه پرچم اسلام است و نشان می‌دهد که زن، زندگی غربی را رها کرده و برهنگی غربی را نپسندیده و استقلال خود را حفظ کرده است.
وی افزود: بنده معتقدم که هیچ نمادی در جهان امروز به اندازه حجاب زن مسلمان نشانه استقلال جهان اسلام نیست و به همین دلیل غربی‌ها تا این اندازه از حجاب اسلامی وحشت دارند.
حدادعادل ادامه داد: غربی‌ها از این که ایران روی پای خود بایستد نگرانند. آنها از این که مسلمانان بخواهند تمدن اسلامی براساس فکر و فرهنگ اسلامی ایجاد کنند، نگرانند و آنها تمدن و نماد استقلال را در حجاب می‌بینند و حجاب علاوه بر آنکه عمل به وظیفه شرعی است حفظ هویت زن و مرد در جهان اسلام است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet