هدر موبایل
1396/05/11 14:03:42
سرویس اجتماعی
نمایندگان مطرح کردند:

معلول های پنهان و بی توجهی های آشکار مسئولان/ معلولیت‌هایی که به محدودیت منجر می شود

نمایندگان مجلس با انتقاد از اینکه نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد است تاکید دارند که طرح سی. بی. آر باید در تمام شهرستان های محروم و کمتر توسعه یافته اجرایی شود.
معلول های پنهان و بی توجهی های آشکار مسئولان/ معلولیت‌هایی که به محدودیت منجر می شود نمایندگان مجلس با انتقاد از اینکه نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد است تاکید دارند که طرح سی. بی. آر باید در تمام شهرستان های محروم و کمتر توسعه یافته اجرایی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201708103957770574.jpg معلول,های,پنهان,و,بی,توجهی,های,آشکار,مسئولان/,معلولیت‌هایی,که,به,محدودیت,منجر,می,شود Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اجتماعیگل زری فرخنده بخش؛ طرح سی.  بی. آر (توانبخشی مبتنی بر جامعه) از سال 71 به صورت آزمایشی و پایلوت در روستاهای استان سمنان و پس از آن در سال 80 در تمام روستاهای کشور اجرا شد و طبق اظهارات مدیرکل توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی اکنون این طرح در روستاها پوشش 98 درصدی دارد.

در واقع هدف از اجرای این طرح توانمند سازی افراد دارای معلولیت است که بر اساس آن خدمات آموزشی به خانواده معلولان، ارجاع به سطوح بالاتر برای دریافت خدمات تخصصی، تامین وسایل کمک توانبخشی، اشتغال معلولان به کسب و کارهای خانگی ارایه می شود.

طی هفته های اخیر مدیرکل توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی از شناسایی 30 شهر محروم از سوی وزارت کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه ششم توسعه، طرح سی.  بی. آر در آنها اجرایی می شود.

وی افزود: طرح مورد نظر براساس تجربیات 16 ساله بهزیستی در روستاها به صورت بومی طراحی شده و در نظر است در مرحله بعد در مناطق حاشیه کلانشهرها اجرایی شود که اکنون این طرح در سه محله از حاشیه مشهد اجرا شده است و سال آینده مناطق تحت پوشش این طرح، گسترش می یابد.

بهارستان نشینان معتقدند مسئولان بهزیستی از اجرای این طرح در 30 منطقه محروم کشور خبر داده این در حالی است که در کشور بیش از 60 منطقه محروم وجود داشته و می طلبد در تمامی این مناطق اجرایی و عملیاتی شود.

برخی نمایندگان بر این باورند که تعداد زیادی  از معلولان در شهرهای محروم و حاشیه ها زندگی می کنند که دسترسی لازم به امکانات توانبخشی را ندارند از این رو نیاز است این طرح در مناطق محروم و حاشیه نشینی نیز عملیاتی و اجرایی شود تا شاهد بهبود وضعیت نامناسب معلولان باشیم.

نمایندگان مجلس با اشاره به روند افزایشی جمعیت معلولان در کشور با انتقاد از اینکه نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد است تاکید دارند رسیدگی به معلولان نباید شعارگونه باشد بلکه رفع نیازهای این قشر و خدمات رسانی به آنها باید مانند دیگر اقشار جامعه مورد توجه قرار گیرد.

بهارستان نشینان با یادآوری اینکه تمامی دستگاه در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند معتقدند تحقق این موضوع در دستگاه های دولتی از هیچ الزامی برخوردار نبوده و بر همین اساس مجلس به دنبال اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان و الزام دولت به اجرای موادی از آن است.

برخی نمایندگان یادآور می شوند درصد تعیین کردن برای استخدام معلولان اقدام درستی نیست زیرا ممکن است سه درصد تکافوی جامعه هدف را نداده و از سویی نیرو برای استخدام به اندازه کافی وجود نداشته باشد بنابراین باید در وهله اول آمار دقیقی از این قشر داشته باشیم و سپس متناسب با جمعیت آماری به سمت و سوی اشتغال زایی و خدمات رسانی به آنها اقدام کرد.

وجود بیش از ۱۱ میلیون معلول در کشور/ ۶۵ درصد معلولان را مردان تشکیل می دهند/ ضرورت اجرای طرح سی بی آر در شهرها و مناطق حاشیه نشین

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری اینکه 35 درصد از معلولان را زنان و 65 درصد را مردان تشکیل می دهند، گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، 15 درصد افراد هر جامعه معلول هستند که این آمار در ایران به بیش از 15 میلیون نفر می رسد که سه درصد از این افراد دارای معلولیت های بسیار شدید هستند.

مسعود رضایی 3406757/4/2016 3:04:35 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108336049787_Thum.jpgمسعود رضایی
مسعود رضایی

 

روند افزایشی معلولان در کشور

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند افزایشی جمعیت معلولان در کشور درباره طرح سی بی آر ( توانبخشی مبتنی بر جامعه ) و لزوم اجرای آن در شهرها و مناطق حاشیه نشین، افزود: رسیدگی به معلولان نباید شعارگونه باشد بلکه رفع نیازهای این قشر و خدمات رسانی به آنها باید مانند دیگر اقشار جامعه مورد توجه قرار گیرد؛ در واقع طرح مذکور زمینه بازگشت این قشر را به جامعه فراهم کرده و توانمندسازی، ساماندهی و از سویی حضور معلولان در جامعه را به عنوان یک فرد تاثیرگذار مورد توجه قرار می دهد.

انتقاد از نحوه خدمات رسانی به معلولان

وی با تاکید بر اینکه حقوق معلولان باید رعایت شود با انتقاد از نحوه خدمات رسانی به این قشر، تصریح کرد: به معلولان نباید با دیده ترحم نگاه کرد بلکه حق و حقوق آنها از سوی جامعه و دولت باید مورد نظر قرار گیرد تا عدالت اجتماعی برقرار شود در واقع این افراد هیچ تفاوتی با افراد جامعه ندارند و باید خدمات متناسب با آمار آنها ارائه شود تا با آرامش خاطر بتوانند همانند دیگر افراد جامعه به زندگی خود ادامه دهند.

رفع مشکلات معلولان وظیفه حاکمیت است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه رفع مشکلات معلولان وظیفه حاکمیت است، ادامه داد: باید به گونه ای گام برداشت که ارتباط فرد معلول با جامعه و خانواده قطع نشده و خودباوری در آنها افزایش یابد.

تمامی دستگاه ها در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند

رضایی با یادآوری اینکه تمامی دستگاه در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند، گفت: متاسفانه تحقق این موضوع در دستگاه های دولتی از هیچ الزامی برخوردار نبوده و بر همین اساس مجلس به دنبال اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان و الزام دولت به اجرای موادی از آن است، البته درصد تعیین کردن برای استخدام معلولان اقدام درستی نیست زیرا ممکن است سه درصد تکافوی جامعه هدف را نداده و از سویی نیرو برای استخدام به اندازه کافی وجود نداشته باشد بنابراین باید در وهله اول آمار دقیقی از این قشر داشته باشیم و سپس متناسب با جمعیت آماری به سمت و سوی اشتغال زایی آنها اقدام کرد.


نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مشاغل باید متناسب با وضعیت جسمی و حرکتی معلولان ایجاد شود، ادامه داد: همانطور که فاکتورها و شرایطی مانند معدل، سن، مدرک تحصیلی و دیگر موارد در مورد شرایط اشتغال افراد جامعه لحاظ می شود باید اشتغال معلولان نیز متناسب با شرایط آنها مورد توجه واقع شود. 

خدمات توانبخش باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه خدمات توانبخشی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، گفت: البته در لایحه حمایت از حقوق معلولان این خدمات مانند گفتار درمانی، کادردرمانی و مشاوره ای تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؛ انتظار می رود مجلس هر چه سریع تر بررسی این لایحه را به اتمام رساند تا با اجرای آن بخش عمده ای از مشکلات معلولان مرتفع شود.

ذوالقدر: نرخ بیکاری معلولان ۳ و نیم برابر بیشتر از سایر افراد/ بی توجهی دستگاه ها به جذب معلولان

سیده فاطمه ذوالقدر ، سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان هم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ارزیابی مثبت طرح سی بی آر ( توانبخشی مبتنی بر جامعه )، گفت: هدف از اجرای این طرح فاصله گرفتن افراد معلول از خانه نشینی و موسسه ها  و بازگشت آنها به آغوش خانواده‌ و اجتماع است.

فاطمه ذوالقدر 3406756/11/2016 12:36:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100019347281_Thum.jpg

فاطمه ذوالقدر

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی،  با تاکید بر ضرورت اجرای طرح " سی بی آر " در شهرهای محروم و مناطق حاشیه نشین، افزود: تعداد زیادی  از معلولان در شهرهای محروم و حاشیه ها زندگی می کنند که دسترسی لازم به امکانات توانبخشی را ندارند از این رو نیاز است این طرح در مناطق محروم و حاشیه نشینی نیز عملیاتی و اجرایی شود تا شاهد بهبود وضعیت نامناسب معلولان باشیم.

دیدگاه و نگرش جامعه به معلولان و موضوع معلولیت باید اصلاح شده و تغییر یابد

ذوالقدر با بیان اینکه دیدگاه و نگرش جامعه  به معلولان و موضوع معلولیت باید اصلاح شده و تغییر یابد، تصریح کرد: نگاه به معلولان نباید اقلیتی باشد بلکه این قشر جزیی از جامعه بوده و حقوق شهروندی آنها باید رعایت شده و در اولویت توجه قرار گیرد، بی شک معلولان دارای استعداد و توانمندی هایی هستند که باید با حمایت در جهت تبدیل استعدادهای بالقوه آنها به بالفعل اقدام کرد.

حضور معلولان در جامعه به عنوان فرد تاثیرگذار و موثر باید مورد توجه قرار گیرد / انتقاد از بی توجهی برخی دستگاه ها نسبت به اعمال سهم ۳ درصدی استخدام معلولان/ نرخ بیکاری معلولان 3 و نیم برابر بیشتر از سایر افراد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه حضور معلولان در جامعه به عنوان فرد تاثیرگذار و موثر باید مورد توجه قرار گیرد با انتقاد از بی توجهی برخی دستگاه ها نسبت به اعمال سهم ۳ درصدی استخدام معلولان، گفت: هر چند خودکفایی و استقلال فردی مهمترین اصل در زندگی معلولان است اما متاسفانه طبق اظهارات رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان، نرخ بیکاری در میان این قشر 3 و نیم برابر بیکاری سایر افراد عادی بوده و حتی برخی از آنها با مدرک دکتری نیز در استخدام‌ با مشکل مواجه هستند.

وی  ادامه داد: اشتغال معلولان نیازمند فرهنگ سازی، برنامه ریزی منسجم و مناسب و اقدام جدی دستگاه ها بوده و در حقیقت توجه به اشتغال پایدار گامی موثر در افزایش اعتماد به نفس، دوری از انزوا و تامین استقلال و رفاه آنها است.

لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در مجلس در حال بررسی است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با یادآوری اینکه لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان در مجلس در حال بررسی است، گفت: در این لایحه به افزایش سهمیه اشتغال معلولان توجه شده و نمایندگان در تلاش برای تحقق این امر هستند البته تحقق چنین قوانینی ضمانت اجرایی می طلبد.

در نشست های آتی فراکسیون تمامی مطالبات و مشکلات معلولان مانند مسکن، اشتغال، آموزش و .. را بررسی و پیگیری خواهیم کرد

سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با بیان اینکه این فراکسیون تمامی مشکلات مرتبط با معلولان را بررسی و پیگیری می کند، تصریح کرد: فراکسیون مذکور برای حمایت از حقوق معلولان تشکیل شده و در واقع تشکیل آن مطالبه معلولان بوده است بر این اساس به دنبال پیگیری مشکلات مربوط با اشتغال و معیشت این قشر خواهیم بود و در نشست های آتی که با حضور رییس سازمان بهزیستی و نماینده معلولان برگزار می شود تمامی مطالبات و مشکلات آنها مانند مسکن، اشتغال، آموزش و .. را بررسی و پیگیری خواهیم کرد.

لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای تعجیل در تامین مسکن معلولان

وی با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای تعجیل در تامین مسکن معلولان، گفت: در این زمینه باید تمهیدات لازم از سوی دستگاه های متولی و مسئول اتخاذ شود.

هزینه خدمات توانبخشی بالا بوده و معلولان توان پرداخت آن را ندارند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه هزینه خدمات توانبخشی بالا بوده و معلولان توان پرداخت آن را ندارند، گفت: گران بودن خدمات فیزیوتراپی معضلی است که معلولان با آن مواجه هستند این در حالی است که این موضوع در طرح تحول سلامت نیز مغفول مانده در این رابطه نیاز است بیمه ها خدمات توانبخشی را تحت پوشش قرار دهند.

تمامی مطالبات معلولان باید در لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دیده شود

سخنگوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات معلولان باید در لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دیده شود، تصریح کرد: طبق این قانون زمینه های لازم برای تامین حقوق معلولان باید فراهم و ضمانت اجرایی آن نیز مورد توجه قرار گیرد.

کیانپور: طرح سی بی آر در ۶۰ شهرستان محروم کشور باید اجرایی شود/ضمانت اجرایی لازمه عملیاتی شدن لایحه حمایت از حقوق معلولان

مجید کیان پور ، نایب رییس کمیسیون عمران مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه طرح سی بی آر ( توانبخشی مبتنی بر جامعه ) زمینه بازگشت معلولان به جامعه را فراهم می کند با تاکید بر لزوم اجرای آن در 60 شهرستان محروم و همچنین مناطق حاشیه نشین،گفت: این طرح اجتماع محور بوده و تسهیل در شرایط زندگی  و ارتباط بهتر معلولان را با جامعه را فراهم کرده  و به کاهش محدودیت ها منجر می شود.

 

مجید کیانپور 3406756/28/2016 12:43:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105043754319_Thum.jpgمجید کیان‌پور

مجید کیانپور

 

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سازمان بهزیستی بعد از اجرای موفق طرح " سی بی آر " در روستاها به دنبال اجرای این طرح در مناطق محروم و حاشیه شهرها است، تصریح کرد: مسئولان بهزیستی از اجرای این طرح در 30 منطقه محروم کشور خبر داده این در حالی است که در کشور بیش از 60 منطقه محروم وجود داشته و می طلبد این طرح در تمامی این مناطق اجرایی و عملیاتی شود.

وی افزود: از آنجایی که به توانمندسازی معلولان در حاشیه شهرها توجه کافی نشده و معلولان این مناطق نیاز به ارائه خدمات مناسب دارند بنابراین بهتر است اجرای این طرح در حاشیه شهرها نیز مورد توجه قرار گیرد؛ البته اجرای بهتر این طرح نیازمند برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بی توجهی نسبت به استخدام معلولان انتقاد کرد و گفت: معلولیت نباید منجر به محدودیت شود بلکه باید استخدام این قشر همانند سایر افراد جامعه مورد توجه قرار گرفته و در جهت اجرای قوانین مربوط به اشتغال آنها مانند حق جذب سه درصدی گام برداشت در این رابطه نیاز است ادارات و دستگاه ها حق جذب سه درصدی معلولان را جدی بگیرند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه تمامی مشکلات معلولان باید در لایحه حمایت از حقوق معلولان دیده شود و ضمانت اجرایی داشته باشد، تصریح کرد: در حالی نمایندگان در تلاش برای افزایش سهمیه استخدام معلولان در لایحه مذکور هستند که به استخدام سه درصدی معلولان بی توجهی می شود از این رو به نظر می رسد این لایحه باید از ضمانت اجرایی لازم برخوردار باشد تا دستگاه ها استخدام معلولان را در اولویت قرار دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet