پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/06/04 07:47:09
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می دهد؛

افزایش جرایم اجتماعی در سایه مستدام ناجا/ تجهیزاتی که به تناسب جرایم افزایش پیدا نکرد/ کاهش حساسیت ناجا به دلیل افزایش گزارش‌های مردمی

نمایندگان مردم در خانه‌ملت معتقدند که حساسیت ناجا نسبت به جرایم به دلیل افزایش گزارش‌های مردمی کاهش پیدا کرده است.
افزایش جرایم اجتماعی در سایه مستدام ناجا/ تجهیزاتی که به تناسب جرایم افزایش پیدا نکرد/ کاهش حساسیت ناجا به دلیل افزایش گزارش‌های مردمی نمایندگان مردم در خانه‌ملت معتقدند که حساسیت ناجا نسبت به جرایم به دلیل افزایش گزارش‌های مردمی کاهش پیدا کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201708106654305159.jpg افزایش,جرایم,اجتماعی,در,سایه,مستدام,ناجا/,تجهیزاتی,که,به,تناسب,جرایم,افزایش,پیدا,نکرد/,کاهش,حساسیت,ناجا,به,دلیل,افزایش,گزارش‌های,مردمی Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی- فاطمه رضائی؛  سال 1370 خورشیدی بود که شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی ترکیب و مجموعه واحدی به نام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین امنیت اجتماعی تشکیل شد. البته قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال ۷۰ در مجلس تصویب و طی آن ۱ سال به دولت برای تشکیل نیروی انتظامی فرصت داده شد.

نیروی انتظامی قسمتی از ستاد نیروهای مسلح و زیر نظر وزارت کشور است که در ۳ بخش تقریباً مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی- سیاسی مشغول به کار است. یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی تامین امنیت شهر و شهروندان است، اما با توجه به آمارهای مختلف و شواهد موجود، با افزایش جرایم اجتماعی در دهه‌های اخیر انتظارات از نیروی انتظامی هم تغییر کرده است.

کودک‌آزاری پیشگام افزایش جرایم اجتماعی

جرایم اجتماعی انواع متعددی دارد اما آنچه در چند ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته کودک آزاری و کودک ربایی بوده به نوعی که هر چند روز یکبار حادثه‌ای اعلام شده است، بعد از آزار و اذیت و تجاوز و قتل ستایش، آتنا، پروانه، بنیتا موارد دیگری چون ربایش ملیکای یک و نیم ساله رسانه‌ای شد، کودکی که در مشهد دزدیده و در اصفهان پیدا شد.

تصادف ساختگی 3406757/31/2017 10:36:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707106573809187_Thum.jpgتصادف ساختگی
تصادف ساختگی

علت اصلی افزایش جرایم اجتماعی را افزایش آسیب‌ها و بحران‌های اقتصادی، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و غیره دانسته‌اند و راهکارهای مقابله و کاهش آن را هم ارتقا کیفی زندگی، رفع بیکاری، مبارزه با موادمخدر و غیره اعلام کردند، از این رو کارشناسان و آسیب‌شناسان حوزه اجتماعی بر این باورند که فرهنگ‌سازی و آموزش به عنوان عوامل پیشگیرانه باید در اولویت قرار گیرد اما در این میان نمی‌توان از تاثیر برخورد و مقابله نیروی انتظامی و قوه قضاییه در کاهش آسیب‌ها چشم‌پوشی کرد.

فعالیت‌‌های غیر امنیتی مورد نظر ناجا

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بر این باورند که ناجا در تامین امنیت نقش موثری می‌تواند داشته باشد اما برخی از نمایندگان چون فرهاد تجری نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس بر این باور است که مجموعه ناجا و زیر مجموعه آن در سال‌های اخیر به فعالیت‌های اقتصادی پرداختند لذا این امر در بروز مشکلات و تخلفات تاثیر داشته است، عده‌ای دیگر چون پروانه مافی نیز تاکید دارد که ناجا باید به انجام وظایف خود اهتمام داشته باشد و از دخالت در اجرای پروژه‌های شهری پرهیز جدی کند.

نیروی انتظامی 3406758/2/2017 2:49:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/08/201708105375268005_Thum.jpgنیروی انتظامی
نیروی انتظامی

ظرفیت پایین ناجا دلیل کم‌توجهی در حوزه تامین امنیت

یحیی کمالی پور عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی اما بر این باور است که در رابطه با کاهش برقراری امنیت و افزایش کودک ربایی انتقادات به مجموعه‌های دیگری نیز وارد است لذا نمی‌توان صرفا ناجا را مقصر اعلام کرد، زیرا دست ناجا مثلا در مورد کودکانی که از سوی خانواده مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند قطعا کوتاه است.

یحیی کمالی پور در میزگرد بررسی آسیب های اجتماعی مرتبط با کودکان 3406757/22/2017 4:16:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707106442369947_Thum.jpgمیزگرد بررسی آسیب های مرتبط با کودکان یحیی کمالی پور در میزگرد بررسی آسیب های اجتماعی مر
یحیی کمالی پور در میزگرد بررسی آسیب های اجتماعی مرتبط با کودکان

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: ناجا از ظرفیت‌ پایینی برخوردار است لذا در همه ابعاد تخصصی، امکانات پیشگیری باید تقویت شود. البته وی اذعان دارد که برخی تخلفات در نیروی انتظامی وجود دارد، از همین رو نظارت بر مجموعه نیروی انتظامی و پرسنل آن باید تقویت شود.

80 درصد اماکن ناجا در مناطق جنوبی استان کرمان استیجاری است

کمالی پور با بیان اینکه 80 درصد اماکن نیروی انتظامی در مناطق جنوبی استان کرمان استیجاری است، می گوید: نیروی انتظامی به عنوان حافظ منافع کشور باید از امکانات و شرایط بهتری برخوردار باشد در غیر این صورت با این وضعیت انتظاری بیشتری از آن نمی‌توان داشت بنابراین دولت، مجلس و قوه قضاییه باید کمک کنند تا این مجموعه رشد کند.

سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در همین خصوص به خبرنگار خانه‌ملت، می‌گوید: بروز و ظهور آسیب‌هایی چون کودک آزاری زنگ خطری است که در چند سال اخیر شاهد آن بوده‌ایم، رصد مسائل اجتماعی در کشورهای مختلف نیز نشان از بروز این مسائل دارد اما افزایش این آسیب‌ها در سال‌های اخیر به طوری پیش رفته که جامعه ما را به سمت خشونت و بی‌رحمی برده است. از این رو افزایش آسیب ها و نگرش مردم و برخورد ناجا و تغییر نوع جرایم در مرحله اول خطرساز است.

تجهیزات ناجا به تناسب جرایم ارتقا و افزایش پیدا نکرده است

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که همه پژوهشگران، فرهنگیان و نیروهای امنیتی و انتظامی موظف به مقابله با جرایم اجتماعی هستند اما متاسفانه به تناسب رشد جرایم، تجهیزات و آموزش پرسنل ناجا پیشرفت و افزایش نداشته از این رو پلیس نیازمند توجه و آموزش بیشتر و امکانت بیشتر از لحاظ کمی و کیفی است.

سلمان خدادادی 34067510/30/2016 3:37:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610108192811403_Thum.jpg
سلمان خدادادی

وی با تاکید بر اینکه تصمیم گیرنده‌های دولتی و تقنین باید نسبت به جبران کمبود پرسنل نیروی اتظامی اقدام کنند، تاکید می کند: جرایم اجتماعی و پیشرفت نوع جرم ها متناسب با پیشرفت و امکانات نیروی انتظامی نیست، از سوی دیگر ناجا به انجام برخی جرایم بی اهمیت و بی توجه است، به نوعی که گاها اتفاقات متعددی رخ می‌دهد که علی‌رغم اطلاع‌رسانی به پلیس، شاهد ورود به هنگام یا برخورد مناسب نیستیم.

کاهش حساسیت ناجا نسبت به پرونده‌ها به دلیل افزایش گزارش‌های مردمی

 خدادای با یادآوری حادثه‌ای که برای بنیتای 8 ماهه پیش آمد، می‌گوید: افزایش گزارش‌ها و مراجعات مکرر مردم به پلیس سبب کاهش حساسیت پلیس شده است، در حالیکه ناجا حتی اگر صدها گزارش بی‌اهمیت دریافت کند باید حسایت بالای خود نسبت به همه موراد را حفظ کند چراکه از میان صدها موضوع یک مورد وخیم پیش خواهد آمد. اشراف ناجا به موضوعات در برخورد به هنگام تاثیرگذار است.

این موراد نشان می‌دهد که کمبود امکانات و تجهیزات تا حدودی دست و پای ناجا را در برخوردهای به هنگام بسته است، اما این نمی تواند دلیل منطقی باشد زیرا تامین امینت مردم و صیانت از جان کودکانی که پاک‌ترین آفریده‌های خدا بر روی زمین هستند در هر حال باید اولویت ناجا باشد، با این حال انتظار می‌رود در دولت دوازدهم وزارت کشور نسبت به ارتقا تجهیزات نیروی انتظامی و افزایش پرسنل متخصص آن گام مثبتی بردارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet