هدر موبایل
1396/05/15 07:50:50
سرویس اجتماعی
اولادقباد:

رشد 200برابری سکونت‌های حریم‌تهران طی20 سال /ایجاد کمربند 39هزارهکتاری سبز  برای پایتخت /چهار منطقه تهران نیازمند گسترش فضای سبز

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از اینکه سرانه فضای سبز پایتخت متناسب با جمعیت این شهر نیست، گفت: مساحت  کمربند سبز پایتخت به بیش از ۳۹ هزار هکتار رسیده است.
رشد 200برابری سکونت‌های حریم‌تهران طی20 سال /ایجاد کمربند 39هزارهکتاری سبز  برای پایتخت /چهار منطقه تهران نیازمند گسترش فضای سبز عضو مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از اینکه سرانه فضای سبز پایتخت متناسب با جمعیت این شهر نیست، گفت: مساحت  کمربند سبز پایتخت به بیش از 39 هزار هکتار رسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607106103131825.jpg رشد,200برابری,سکونت‌های,حریم‌تهران,طی20,سال,/ایجاد,کمربند,39هزارهکتاری,سبز, برای,پایتخت,/چهار,منطقه,تهران,نیازمند,گسترش,فضای,سبز Icana

فریده اولادقباد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملتبا بیان اینکه توسعه کمربند سبز راهکار موثری برای مقابله با گرد و غبار است، گفت: در اغلب کشورهای دنیا کمربند سبز تعریف شده و نتایج خوبی را نیز در بر داشته است هر چند این موضوع در قرن های گذشته قانونی نبود اما بسیار مورد توجه قرار می گرفت به گونه ای که برای نخستین بار در سال 1930 در کشور انگلستان به قانون تبدیل شد و اجرای طرح کمبربند سبز  به منظور کنترل رشد شهرها در دستور کار قرار گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید از گونه های گیاهی سازگار و ماندگار با شرایط اقلیمی پایتخت برای توسعه کمربند سبز  استفاده کرد، افزود: کمربند سبز مناطق حاشیه ای شهر را در بر گرفته و از رشد حاشیه نشینی جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر اینکه امکانات تفریحی، ورزشی وگردشگری باید در کمربند سبز لحاظ شود، تصریح کرد: افزایش و توسعه فضای سبز و پوشش گیاهی نه تنها موجب بهبود هوا و جلوگیری از ساخت وساز در اطراف شهر  می شود بلکه همچون فیلتری بر اقلیم کلان شهر تهران نیز تاثیرگذار است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه استان های غربی و جنوب غربی کشور به طور مداوم با معضل ریزگردها مواجه هستند، تصریح کرد: البته در برخی از ایام سال نیز  این گرد و غبارها به تهران می رسد و نیاز است نسبت به توسعه پوشش گیاهی سازگار مانند زبان گنجشک، افرا، زالزالک و سایر گونه های دیگر در پایتخت و همچنین پارک جنگلی اقدام کرد.

اولادقباد با بیان اینکه حاشیه مناطق یک، 4، 5، 20 و 21 نیازمند گسترش فضای سبز است، گفت: بر اساس اظهارات مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران، هزار هکتار فضای سبز در پایتخت ایجاد شده؛ البته نیاز است صحت و سقم  این موضوع مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با بیان اینکه شهرنشینی شتابان و گسترش نامتوازن پایتخت تخریب باغات و فضای سبز را به دنبال داشته است، ادامه داد:  رشد شتابان شهری موجب شد حریم کلانشهر تهران به طور دایم در معرض هجوم کاربری های عمده شهری قرار گیرد به عنوان مثال در سال 79  اطراف پارک چیتگر خالی از سکنه بود اما متاسفانه در حال حاضر در اطراف دریاچه و پارک چیتگر شاهد ساخت و سازهای بی رویه و قارچ گونه هستیم و به گونه ای  پارک چیتگر که جزو کمربند سبز به شمار می رفت در معرض تهدید قرار گرفت. 

نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران، با یادآوری اینکه جمعیت سکونت گاه های حریم پایتخت در فواصل سال های 65 تا 85 ، حدود 200 درصد افزایش یافت، افزود: این در حالی بود که جمعیت تهران در طول این سال ها افزایش 30 درصدی داشت و تحولات جمعیتی و کالبدی که در حریم پایتخت نسبت به بافت شهری اتفاق افتاد از شدت بیشتری برخوردار شد در حالی که این موضوع تهدیدی جدی برای پایتخت به شمار می رود و ضرورت دارد برنامه‌ریزی مناسبی برای محدوده حریم تهران مطرح ‌گردد.

وی ادامه داد:  بنابراین امکان‌سنجی ایجاد کمربند سبز به عنوان یکی از سیاست‌های محدود‌سازی رشد شهری در محدوده حریم شهر تهران باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برای محدود سازی رشد پایتخت و مهاجرت به پایتخت باید نحوه ایجاد کمربند سبز با رویکرد توسعه حفاظت محور مورد توجه قرار گیرد، گفت:  توسعه کمربند سبز در تمامی مناطق مختلف تهران باید با رویکردهای حفاظتی، کشاورزی و دیگر موارد انجام شود به عنوان مثال به هیچ وجه امکان احداث شهر آفتاب در شمال شرق یا شمال غرب وجود نداشت از این رو رویکرد جغرافیایی در کمربند سبز باید لحاظ و فاصله حریم تهران باید رعایت شود.

اولادقباد با بیان اینکه برای توسعه کمربند سبز تهران قوانین و اسناد بالادستی وجود دارد، تصریح کرد: طرح جامع شهری تهران مصوب 1384 مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن شهر و حریم شهر تعریف شده و نظارت و کنترل بر محدوده شهر امری ضروری و همچنین ساخت و ساز غیرمجاز در حریم پایتخت تخلف محسوب شده و باید با متخلفان طبق مقررات رفتار شود؛ به طور قطع اگر بر اساس این قانون عمل کنیم با رشد حاشیه و ساخت و سازهای قارچ گونه مواجه نخواهیم شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه توسعه کمربند سبز پایتخت راهکاری جدی در تلطیف هوای پایتخت، کنترل رشد حاشیه و جلوگیری از حاشیه نشینی، زمین خواری و رشد بی رویه ساخت و سازهای شهری است، ادامه داد: مساحت کمربند سبز تهران به بیش از 39 هزار هکتار یعنی 10 برابر افزایش یافته و همچنین حدود 1350 متر جنگل کاری در طرح کمربند سبز شمال غرب تهران ایجاد شده است.

نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران، یادآور شد: طرح 1350 هکتاری کمربند سبز شمال غربی شهر تهران با هدف جلوگیری از توسعه بی‌رویه شهر و ساخت و سازها در ارتفاعات 1800 تا 2400 متر پایتخت انجام شده اما متاسفانه این موضوع خیلی دیر تحقق یافت؛  هر چند میانگین سرانه فضای سبز در پایتخت پانزده و نیم متر است اما این سرانه در مناطق مختلف پایتخت متفاوت بوده به گونه ای که در برخی مناطق مانند منطقه 10 تراکم جمعیت متناسب با فضای سبز نبوده و تعادل و توازن در میزان فضای سبز وجود نداشته و باید افزایش یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet