خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/04/14 14:25:00
سرویس صحن
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی:

هدف برنامه پنجم محقق ساختن توسعه پایدار در کشور است

**عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهمترین موارد لازم در برنامه پنج ساله پنجم توسعه، حرکت به سمت توسعه پایدار در کشور است.

جهان‌بخش محبی‌نیا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: توسعه پایدار مفهومی است که در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌تواند نمود عینی و تاثیر مستقیم داشته باشد که حاصل‌ آن افزایش توانمندی‌ها خواهد بود.

وی توسعه پایدار را به معنای رفع نیازهای نسل فعلی و به چالش‌ نکشیدن نیازهای نسل آینده ذکر کرد.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: یکی از نگرانی‌های مهمی که در کشور در بحث توسعه اجتماعی وجود دارد، تحکیم بنیان‌های خانوادگی، مبارزه جدی با طلاق‌های زوج‌های جوان، مشکلات پیش روی ازدواج جوانان، تامین کار و سلامت روحی و روانی آحاد جامعه است.

عضو هیات رییسه مجلس یادآور شد: متاسفانه به رغم این که توسعه اجتماعی، دامنه وسیعی از مفاهیم ارزشمند را در بر می‌گیرد، اما در برنامه‌های توسعه گذشته، این مقوله مهم مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: باتوجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر پیشرفت و عدالت در کشور، لازم است حرکت به سمت اجرایی شدن قانون برنامه پنجم توسعه به صورت جدی‌تر دنبال و پیگیری شود.

محبی‌نیا در ارتباط با اولویت‌های اقتصادی در قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: مهار بیکاری، تورم، توجه به تولید، سرمایه‌گذاری، پیوند با اقتصاد منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اولویت‌های مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

عضو هیات رییسه مجلس، تصریح کرد: توجه به صنعت، انرژی، مهارآب‌های مرزی، توجه جدی به کشاورزی، تهیه اسناد بالادستی و پایین دستی و توجه به مزیت نسبی در اقتصاد، انرژی، صنعت، کشاورزی از دیگر مولفه‌های توانمند سازی در بخش‌های کلان ایران به شمار می‌آیند.

وی خاطر نشان کرد: در زمینه سیاست، ضمن رعایت مردم سالاری دینی، باید توجه به جابه‌جایی قدرت در زیر ساخت‌های سیاسی کشور نهادینه شود.

این نماینده مجلس در ارتباط با مقوله فرهنگ نیز گفت: توجه به فرهنگ دینی، بومی، ایرانی و نحوه تعامل فرهنگ‌های مثبت جهانی و نیز چگونگی مقابله با هجمه‌ فرهنگی از مقوله های مهم برنامه پنجم در مباحث فرهنگی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet