هدر موبایل
1396/05/15 13:42:22
سرویس اقتصادی
/واکاوی رابطه منتقدان اقتصادی و دولت؛ مطالبه‌گری یا بهانه‌گیری/

رحیمی جهان‌آبادی: برخی انتقادات دانشگاهیان به‌نفع مردم و دولت است/سیستم ناکارآمد بانک‌ها مردم و دولت را زمین‌گیر کرده است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت: برخی از انتقادها توسط افرادی انجام می‌شود که دانشگاهی، صاحب فکر و مراکز پژوهشی هستند که دولت باید دیدگاهای آنها را بشنود و از آن استفاده کند.
رحیمی جهان‌آبادی: برخی انتقادات دانشگاهیان به‌نفع مردم و دولت است/سیستم ناکارآمد بانک‌ها مردم و دولت را زمین‌گیر کرده است عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت: برخی از انتقادها توسط افرادی انجام می‌شود که دانشگاهی، صاحب فکر و مراکز پژوهشی هستند که دولت باید دیدگاهای آنها را بشنود و از آن استفاده کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701100040048161.jpg رحیمی,جهان‌آبادی:,برخی,انتقادات,دانشگاهیان,به‌نفع,مردم,و,دولت,است/سیستم,ناکارآمد,بانک‌ها,مردم,و,دولت,را,زمین‌گیر,کرده,است Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص اینکه منتقدان اقتصادی دولت یازدهم به دنبال مطالبه‌گری بوده‌اند یا بهانه‌گیری، اظهار داشت: هر دولتی منتقدان خاص خود را در ابعاد مختلف دارد و دولت یازدهم نیز منتقدان خود رادر حوزه‌های مختلف، سیاسی، امنیتی و اقتصادی داشته است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنچه که در حوزه اقتصاد منتقدان مطرح می‌کردند را باید به چند دسته تقسیم شود، گفت: بخشی از منتقدان افرادی بودند که نگاه جناحی و صرفا منفعت‌طلبانه نسبت به مسائل‌ کشور داشته‌اند و چون منافع خود و را در خطر می‌دیدند و جناح خود را در قدرت نمی‌دیدند عمدتا دولت را تخریب میکردند.

وی ادامه داد: این منتقدان بسیاری از فعالیت‌های صحیح و اصولی دولت را که همه افراد اهل منطق آن را تایید می‌کردند،مانند قراردادهای خرید هواپیما، نفتی و گسترش روبط اقتصادی با کشورهای جهان را مورد تخطئه قرار می‌دهند که معقول نبود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دسته دیگری از انتقادها توسط افرادی انجام می‌شد که دانشگاهی، صاحب فکر و مراکز پژوهشی هستند که دولت باید دیدگاهای آنها را بشنود و از آن استفاده کند، انتقادهای این افراد به‌نفع کشور، نظام و دولت است، افزود: به‌طور مثال انتقادهای کارشناسان در خصوص اصلاح نظام بانکی و رکود اقتصادی حاکم بر کشور سازنده است و دولت وظیفه دارد از آنها استفاده کند.

عدم استفاده مسئولان از اتاق فکر دانشگاها و دانشجویان

رحیمی جهان‌آبادی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه مشکلی که در کشور وجود دارد این است که دانشگاهای ما باید نقش اتاق فکر را برای بخش اجرایی کشور ایفا کنند اما به حاشیه رفته‌اند، تصریح کرد: افرادی که در مقام اجرایی قراردارند حاضر نیستند از دانشگاهیان و کانون فکر در دانشگاها استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در همه کشورهای پیشرفته جهان از اتاق فکر دانشگاهها در مراکز پژوهشی به‌خوبی استفاده می‌شود، اضافه کرد: باید نقش مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در رشد و بازسازی آلمان و ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم باید مورد توجه باید قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هزاران رساله و پایان‌نامه در دانشگاهای کشور در حال تهیه است که از آنها استفاده‌ای نمی‌شود، بیان کرد: این در صورتی است که دانشگاها به خوبی می‌توانند در تمامی ابعاد اتاق فکر بخش اجرایی کشور در حوز‌ه‌های مختلف باشند.

رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه مردم، دولت و ما به‌عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی به خوبی می‌دانیم آن دسته از انتقادات عمدتا جناحی است و پایه علمی ندارد، گفت: این افراد به‌دلیل اینکه جناح خود را در قدرت نمی‌بینند به‌دنبال تخریب هستند و کاری به کارنامه خود و دیگران ندارند.

سیستم ناکارآمد بانک‌ها مردم و دولت را زمین‌گیر کرده

وی درخصوص اینکه باید چه مسائلی اولویت تیم اقتصادی دولت دوازدهم باشد، اظهار داشت: چند اولویت را دولت باید در چهارسال آینده پیش‌رو بگیرد که شامل اصلاح ساختار نظام بانکی، سیستم ربوی، غیر تولیدی و ناکارآمد بانک‌های ما است که متاسفانه اقتصاد کشور و مردم را زمین‌گیر کرده، بسیاری از مشکلات موسسات مالی که برای مردم و کارخانه‌ها ایجاد شده به دلیل بهره‌های بالا و بروکراسی پیچیده و منفی سیستم بانکی است که به یک انقلاب نیاز دارد.

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اینکه اولویت بعدی باید بحث معیشت و اشتغال مردم باشد، تصریح کرد: باید یک نهضت همگانی برای اشتغال ایجاد کنیم در حال حاضر 300 تا200میلیارد دلار پول نیاز داریم تا حوزه اقتصاد کشور را در حد نیاز کشور فعال کنیم، تامین این میزان سرمایه باید با حفظ استقلال کشور و ارزش‌های موجود در کشور تامین شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نهادهای موازی بسیار زیادی در همه ابعاد در کشور وجود دارند که ایجاد بروکراسی زیادی کرده‌اند و در خیلی از موارد به وظایف خود عمل نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: به طور مثال در بحث مسکن روستایی دچار مشکل و سردرگمی هستیم، بنیاد مسکن به‌عنوان اصلی‌ترین متولی مسکن روستایی نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند هزینه‌های زیادی را از مردم روستاها دریافت می‌کند و هزینه زندگی در روستاها را افزایش داده که همین امر موجب کوچ روستاییان شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet