هدر موبایل
1396/05/16 09:36:01
سرویس اقتصادی
/واکاوی رابطه منتقدان اقتصادی و دولت؛ مطالبه‌گری یا بهانه‌گیری/

بائوج لاهوتی: تیم اقتصادی دولت باید قوی تر از تیم سیاسی باشد/ دولت دوازدهم فرصت ریسک ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت باید قوی باشد گفت: دولت باید خود را ملزم به اجرای قانون برنامه ششم ببیند.
بائوج لاهوتی: تیم اقتصادی دولت باید قوی تر از تیم سیاسی باشد/ دولت دوازدهم فرصت ریسک ندارد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت باید قوی باشد گفت: دولت باید خود را ملزم به اجرای قانون برنامه ششم ببیند. https://cdn.icana.ir/d/019/59602.jpg بائوج,لاهوتی:,تیم,اقتصادی,دولت,باید,قوی,تر,از,تیم,سیاسی,باشد/,دولت,دوازدهم,فرصت,ریسک,ندارد Icana

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پاسخ به سئوالی در خصوص ویژگی های تیم اقتصادی دولت دوازدهم با توجه به معرفی کابینه گفت: تیم اقتصادی دولت باید در این دوره تیمی قوی باشد، چراکه دولت در دوره گذشته اعتقاد داشت که تیم سیاسی اش باید قوی باشد و تعامل اقتصادی را در گرو تعامل سیاسی می دانست که تا حدود زیادی این تیم موفق بود و اگر از بدعهدی طرف مقابل بگذریم، عصبانیت امروز آمریکایی ها نشان می دهد که دولت تا حدود زیادی در این مسیر موفق بوده است و اگر موفق نبود آن ها به دنبال برهم زدن برجام نبودند.

دولت دوازدهم فرصت ریسک کردن ندارد/ بعضی از گزینه های احتمالی وزارتخانه ضعیف تر از وزرای قبل

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: در این دوره تیم اقتصادی دولت باید قوی باشد، چراکه دولت دکتر روحانی دیگر فرصت ریسک کردن ندارد، اما بنده  با نگاه به گزینه هایی که برای تصدی وزارت مطرح هستند، نه تنها آن ها را  قوی تر از وزرای 4 سال گذشته نمی بینیم، بلکه شاید بتوان گفت بعضی از آن ها کمی ضعیف تر از وزرای گذشته در این پست هستند.

نعمت زاده صنعت کشور را به خوبی می شناسد

لاهوتی تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر چه عنوان می شد که سن مهندس نعمت زاده برای وزارت بالاست اما بنده معتقدم وی فردی است که صنعت کشور را به خوبی می شناسد و اگر بخواهیم در شناخت صنعت به وی نمره دهیم باید به او نمره ای بسیار قابل قبول و عالی داد.

طیب نیا بیشترین پاسخ گویی را به مجلس داشت

وی ادامه داد: همچنین در اقتصاد به نظر بنده آقای طیب نیا وزیر خوبی بوده و عملکرد خوبی داشته است ضمن آنکه وی وزیر جوان تری نسبت به سایر وزراست که با شعارهای این دوره دولت همخوانی دارد، همچنین وی بیشترین رای اعتماد را از مجلس نهم بدست آورده و در عین حال بیشترین پاسخ گویی را به مجلس داشته است.

رئیس جمهور است که اعضای کابینه را انتخاب کند

این نماینده مجلس تصریح کرد: البته این حق رئیس جمهور است که خود وی اعضای کابینه را انتخاب کند و نمی خواهم این حق را از رئیس جمهور سلب کنم اما نظر شخصی بنده این است که طیب نیا وزیر خوبی بوده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا عملکرد بانک مرکزی  بر عملکرد وزیر اقتصاد و نگاه نمایندگان تاثیر داشته است؟ گفت: دلیل اینکه در این مدت از سوی نمایندگان از وزیر اقتصاد در خصوص وضعیت بانکداری و عملکرد بانک مرکزی سئوال می شد این بود که طبق قانون، رئیس بانک مرکزی نمی توانست به طور مستقیم مورد سئوال قرارگیرد و از آنجایی که این امکان برای وزیر اقتصاد وجود داشت،وی پاسخگوی نمایندگان بود و حتی در مواردی با توضیحات و روشنگری خود نگاه نمایندگان را تغییر می داد.

دولت نباید برنامه بدهد، باید برنامه ششم را اجرا کند

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد:  نکته دیگر این است که ما نباید مدام بگوییم چه کاری باید انجام دهیم و  به نظر بنده این سئوال اشتباه است که بگوییم برنامه دولت در خصوص مسائل اقتصادی چیست، چراکه دولت نباید برنامه داشته باشد، بلکه برنامه را ما برای 5 ساله آینده کشور تصویب کرده و دولت باید تنها برنامه را اجرا کند.

شعار انتخاباتی پرداخت 250 هزار تومان به هر نفر خلاف قانون برنامه بود

وی افزود: متاسفانه برداشت اشتباهی که وجود دارد این است که حتی در انتخابات ریاست جمهوری، برخی کاندیداها بر اساس همین برداشت اعلام کردند که می خواهند 250 هزار تومان به هر نفر بدهند، در حالیکه قوانین بالادستی و برنامه توسعه کشور اجازه چنین کاری به ما نمی دهد و برنامه 5 ساله ای که برای آینده کشور در مجلس تصویب شده است،امکان تغییرندارد.

رئیس جمهور تنها باید بگوید چگونه می خواهد قانون برنامه را اجرا کند

این نماینده مجلس دهم تاکید کرد: در کشور قانون برنامه وجود دارد و رئیس جمهور تنها باید بگوید که چگونه می خواهد قانون برنامه را اجرا کند و حتی وزراء نیز باید بگویند برای اجرای برنامه از چه ابزاری استفاده می کنند تا به هدف برسند و اگر قرار باشد که هر وزیری راه جدایی برود، دیگر برنامه معنایی ندارد.

تیم اقتصادی دولت زمینه سرمایه گذاری در کشور را فراهم کند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راه مشخص است و ما سالیانه برای دولت مشخص کرده ایم که 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور صورت بگیرد، تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت باید همه همت خود را به خرج دهد تا زمینه این سرمایه گذاری در کشور انجام شود.

افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی از 11 میلیارد به 65 میلیارد دلار

وی ادامه داد: از این 770 هزار میلیارد تومان،  65 میلیارد سرمایه گذاری خارجی است و این در حالی است که در حال حاضر میزان جذب سرمایه گذاری خارجی ما حدود 11 میلیارد دلار است.

لاهوتی تاکید کرد: اگر تیم اقتصادی دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی و تزریق و منابع مالی از بودجه عمومی، صندوق توسعه ملی و منابع بانک ها به جامعه و هدایت نقدینگی به سمت نیازهای کشور تلاش کند و روی این مسائل متمرکز شود، بخش عمده ای از مسائل اقتصادی  کشور حل می شود.

نگاه به واردات در کشور باید اصلاح شود/ ورود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نگاه به واردات در کشور  باید اصلاح شود، تاکید کرد: تراز تجاری دولت واردات و صادرات در اواخر این دولت مثبت شده بود و بنده به عنوان طرفدار دولت آقای روحانی همیشه از این موضوع به عنوان نکته ای مثبت یاد می کردم اما از آن سو، علاوه بر ۴۵ میلیارد دلار واردات رسمی،حدود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده است.

چینی ها در ساخت مهر و تسبیح نیز با ما رقابت می کنند

لاهوتی با تاکید بر اینکه باید حجم واردات را در کشور کاهش و حجم صادرات را افزایش داد ، تصریح کرد:  هیچ راهی به جز این راه برای رونق اقتصاد کشور وجود ندارد که وقتی رئیس جمهور می گوید چینی ها در ساخت مهر و تسبیح نیز با ما رقابت می کنند، از ورود کالاهایی که امکان تولید در کشور دارد جلوگیری کنیم.

مهم ترین راه جلوگیری از واردات بی رویه بکارگیری ابزار تعرفه است

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین این راهها بکارگیری ابزار تعرفه است، خاطرنشان کرد: تولید کننده باید با کالای خارجی رقابت کند از این رو اگر قرار باشد به تولید کننده بگوییم وام با سود 25 درصد می دهیم، سازمان مالیات هم شمشیر دست بگیرد و مالیات سنگین و بعضا غیرقانونی از آن بگیرد، او در بازار توان رقابت خود را از دست می دهد.

نابسامانی های ارزی در دولت دهم را فراموش نمی کنیم

لاهوتی همچنین در پاسخ به این سئوال که نقد اقتصادی دولت را بیشتر ازجنس مطالبه گری می دانید یا بهانه گیری؟ گفت: نمی توانیم بگوییم که عملکرد دولت در مقایسه با دولت دهم در ثبات اقتصادی تاثیر گذار نبوده است، چراکه نباید نابسامانی های ارزی که در کشور وجود داشت را فراموش کنیم که در عرض یک شب خوابیدن و بیدار شدن به یکباره 2 هزار تومان قیمت ارز افزایش پیدا می کرد.

ماشین اقتصاد را باید حرکت داد اما مراقب بود تصادف نکند

وی افزود: در خصوص کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن نیز بعضی از کارشناسان می گویند مثل این است که ما اتومبیلی را در پارکینگ متوقف کرده و بگوییم که این ماشین تصادف نکرده است،در حالی که باید این ماشین حرکت کند اما مراقب باشیم تصادف نکند و اگر تصادف کرد خسارت کمتری داشته باشد؛ هر چند که در موضوع تورم می توان گفت که آرامش اقتصادی قابل قبول در جامعه محقق شده است.

مردم از دولت روحانی انتظار حل مشکلات اقتصادی کشور را دارند

 نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نگاه مردم این است که از دولت آقای روحانی انتظار دارند به دلیل شعارهای متفاوتی که نسبت به دولت گذشته داشته بتواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، از این رو می توان گفت در نگاه کلی، کارهایی در کشور برای حل مسائل اقتصادی انجام شده است، اما هنوز راه طولانی در پیش است و تیم اقتصادی دولت باید تمام همت خود را روی حل مشکلات اقتصادی معطوف کند.

عملکرد دولت در بخش مسکن قابل قبول نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در ادامه خاطرنشان کرد: دولت در خصوص مسکن عملکرد خوب و قابل قبولی نداشت؛ در حالیکه  14 درصد اشتغال کشور در بخش صنعت ساختمان است که معطل مانده است.

درآمد کشور از صنعت گردشگری کمتر از یک میلیارد دلار است

لاهوتی در ادامه افزود: صنعت گردشگری که رتبه سوم رشد اقتصادی در دنیا را به خود اختصاص داده است، از فرصت هایی است که با توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران می توان از آن بهره بردهرچند که عنوان می شود درآمد سالانه کشور از گردشگری 5 میلیارد دلار است، اما بنده این درآمد را کمتر از یک میلیارد دلار می دانم و در قانون برنامه ششم باید به 5 برابر برسد.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: مجموعه این موضوعات، از موضوعات مهمی است که تیم اقتصادی دولت اگر خوب شکل بگیرد و مجلس نیز به شکل گیری آن کمک کند، می توان امیدوار بود که نقایص  گذشته را جبران کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet