هدر موبایل
1396/05/16 11:06:36
سرویس اقتصادی
/واکاوی رابطه منتقدان اقتصادی و دولت؛مطالبه گری یا بهانه گیری/

اسماعیلی:تیم اقتصادی دولت یازدهم ناهماهنگ بود/ عملکرد بانک مرکزی به طیب نیا ضربه زد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت یازدهم مشهود بود.
اسماعیلی:تیم اقتصادی دولت یازدهم ناهماهنگ بود/ عملکرد بانک مرکزی به طیب نیا ضربه زد عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت یازدهم مشهود بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106159884832.jpg اسماعیلی:تیم,اقتصادی,دولت,یازدهم,ناهماهنگ,بود/,عملکرد,بانک,مرکزی,به,طیب,نیا,ضربه,زد Icana

علی اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره  در پاسخ به این سئوال که تیم اقتصادی دولت دوازدهم چه ویژگی هایی باید داشته باشد،گفت: یکی از مشکلات اساسی که ما در 4 سال گذشته در کشور داشتیم عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت بود به این معنا که وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی هر یک به صورت جداگانه فکر و عمل می کردند.

نماینده مردم نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: این عدم هماهنگی موجب بوجود آمدن بخشی از مشکلات اساسی در کشور شده بود که البته  به نظر می رسد در این دوره رئیس جمهور به دنبال این است که تیم اقتصادی اش، با یکدیگر هماهنگ باشند؛ چراکه اگر این هماهنگی وجود داشته باشد دولت می تواند موفق باشد و در غیر این صورت، شاهد مشکلات متعددی در بخش های مختلف صنعت، تجارت، تولید، بازار و بازرگانی هستیم.

بخشی از نقدهایی که به دولت می شود سیاسی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این سئوال که نقد اقتصادی به دولت یازدهم را چقدر از جنس مطالبه گری و چقدر از جنس بهانه گیری می دانید، خاطرنشان کرد: بخشی از نقدهایی که به دولت می شود، سیاسی بوده اما بخشی از آن ها واقعی است و دولت باید تدبیر کند که اقتصاد کشور را در مسیر عقلانی و علمی به پیش برده و از مشورت نخبگان اقتصادی بهره برد تا مشکلات کاهش پیدا کند.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران  تصریح کرد: بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه باید باهم هماهنگ باشندو تیم آن ها در یک سیستم کار کند و اگر پراکنده و به صورت جزیره ای عمل کنند، کار پیش نمی رود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این اتفاق در دولت یازدهم رخ داد؟ گفت: در دولت یازدهم تیم اقتصادی دولت به صورت جزیره ای کار می کردند و در تصمیم گیری های خود با یکدیگر اختلاف داشتند و اگر کابینه به همین شکل معرفی شود، دولت با مشکل مواجه خواهد شد.

اسماعیلی تصریح کرد: وزارت اقتصاد مسئول جمع آوری، سازمان مدیریت مسئول هزینه و بانک مرکزی نیز مسئول توزیع پول است اما  این سه بخش با یکدیگر هماهنگ نیستند؛ چراکه بخشی پول را در اختیار بخش دیگر قرار می دهد اما آن بخش هزینه ها را برمبنای سیاست ها انجام نمی دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه می توان گفت انتقاداتی که به رئیس بانک مرکزی بود، متوجه وزیر اقتصاد شد ؟ گفت: بخشی از ضربه ای که طیب نیا خورد به دلیل مشکلاتی  بود که برای بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مختلف در سطح کشور و در میان افکار عمومی بوجود آمد، هر چند که این موضوع محصول عملکرد گذشته بوده و اینگونه نیست که تنها طیب نیا مقصر باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سیستم اقتصاد کشور باید بر مبنای صدور مجوز از یک مرکز خاص باشد و بسیاری از موسسات مالی که در حال ورشکستگی هستند، مجوز خود را از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی دریافت کرده بودند و نه از بانک مرکزی که این  موارد را در طرح قانون بانکداری اسلامی که در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است، دنبال می کنیم تا تکرار نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet