پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/04/15 12:53:00
سرویس کمیسیون ها
فرهنگ و جامعه در دولت دهم -2

نماینده اردبیل: اشتغال و بیمه مهمترین اولویت‌های اجتماعی دولت دهم است

**عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس مهمترین اولویت‌های اجتماعی کشور را رفع نواقص بنگاه‌های زود بازده، اصلاح قراردادهای کاری، توجه به موضوع تعاون، ساماندهی تشکیلات اداری کشور، رفع نواقص بیمه‌های اجتماعی کشور ذکر کرد.

"جواد صبورآقچه کندی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: اصلاح روابط کاری بین کارگر و کارفرما باید به عنوان یک اصل مهم مد نظر قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه ما شاهد این هستیم که در روابط کاری بین کارگر و کارفرما، در بسیاری مواقع قرارداد کار کارگران به صورت رسمی منعقد نمی‌شود حال آن که اگر این کار صورت بگیرد، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهره‌وری آسایش و رفاه کارگران به همراه داشته باشد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس گفت: امروزه بحث اشتغال به عنوان دغدغه مهم در میان جامعه درآمده دولت نهم برای کاهش نرخ بیکاری بحث توسعه بنگاه‌های کوچک زود بازده را در دستور کار خود قرارداده، سرمایه‌گذاری عظیمی صورت گرفته اما متاسفانه بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها ناقص به اجرا گذاشته شده که لازم است با آسیب شناسی، راه‌های توسعه بنگاه‌های زود بازده هموار شود.

صبور در ادامه به بحث تعاون پرداخت و گفت: در قانون برنامه چهارم توسعه و سند چشم‌انداز توسعه توجه ویژه‌ای به بخش تعاون شده است به نحوی که سهم تعاون باید به بیست و پنج درصد از اقتصاد برسد، اما ما شاهد این هستیم که کمبودهایی در این خصوص وجود دارد که باید اصلاح شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی یادآور شد: با گسترش تعاونی‌های تخصصی، ملی و توسعه این تعاونی‌ها در بخش‌های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعت و .. می‌تواند دستاوردهای مهم اقتصادی زیادی برای کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی به همراه داشته باشد که انشاء ا.. کمیسیون اجتماعی به این موضوعات توجه ویژه‌ای خواهد داشت.

این نماینده مجلس در ادامه به بحث ساماندهی تشکیلات اداری در کشور پرداخت و افزود: ساختار اداری ما به شدت متاثر از بوروکراسی بزرگ و ناکارآمدی است و به طور قطع برای این که دولت چالاک و سبکی داشته باشیم نیازمند تحول ساختاری در دولت هستیم.

وی در خصوص راهکار رسیدن به تحول ساختاری در دولت گفت: هم اکنون کمیته‌های ویژه‌ای هم در دولت و هم در کمیسیون اجتماعی مجلس متشکل از شش نماینده تشکیل شده است تا مسایل کارشناسی در خصوص تحول ساختاری دولت را مد نظر قرار داده و اجرایی کند.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه افزود: نتیجه بحث‌های کمیته‌ها به طور قطع در قالب کمیسیون مشترک مطرح خواهد شد.

صدر در ارتباط با مسایل توسعه بیمه‌های اجتماعی نیز گفت: متاسفانه بخش‌های زیادی از جامعه فاقد بیمه درمانی هستند در حالی که لازم است این موضوع به عنوان یک ضرورت مد نظر قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس در صدد است تا کارگران ساختمانی، فرش بافان، شاغلان در صنایع دستی و .. را در زیر چتر حمایتی بیمه درآورد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی اجرایی شدن بیمه و ارائه خدمات رفاهی به افراد مستضعف و محروم جامعه را به عنوان اقدامی درجهت رسیدن به عدالت اجتماعی که یکی از شعارهای مهم دولت ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet