خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/04/15 16:11:00
سرویس بین الملل
سفر رییس مجلس به قطر -6

لاریجانی : نقش آفرینی در مسایل منطقه، قطر را به یک کشور سطح بالا تبدیل کرده است

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای اسلامی می‌توانند در شرایط جهانی نقش‌آفرینی کنند سیاست‌های خردورزانه و نقش آفرینی در مسایل منطقه، قطر را به یک کشور سطح بالا در منطقه تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" که در دوحه به سر می برد، بعد از ظهر روز دوشنبه در ادامه سفر خود به قطر با "محمد بن مبارک الخلیفی" رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار بر ارتقاء سطح همکاری بیشتر میان دو کشور با توجه به شرایط حساس جهان اسلام تاکید کرد.

وی با اشاره به شرایط کشورهای منطقه از جمله عراق، لبنان، فلسطین و افغانستان در مورد مسایل این کشورها با همتای قطری خود به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط امروز این کشور با گذشته متفاوت است اظهار داشت: ولی همچنان شاهد حضور اشغالگران در کشور عراق هستیم.

وی انتخابات عراق را انتخاباتی دمکراتیک و مجلس و دولت این کشور را برخاسته از رای مردم دانست که با حضور همه طوائف و مذاهب مختلف تشکیل شده است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امروز کشور عراق به سمت تعادل حرکت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دسائسی در کار است که می‌خواهد این شرایط را برهم بزند، خاطرنشان کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران و قطر در مورد مسایل عراق بسیار نزدیک است و ما ثبات در عراق را به نفع همه کشورهای منطقه می‌دانیم.

لاریجانی با یادآور شدن اینکه مشکل عراق نبود دموکراسی و حضور اقوام در قدرت نیست، تصریح کرد: این اشغالگران هستند که مانع توسعه اقتصادی این کشور شده‌اند.

وی تاکید کرد: امروز همه کشورهای منطقه باید به مردم عراق کمک کنند تا سرنوشت خود را در دست بگیرند

لاریجانی درادامه  به انتخابات اخیر لبنان اشاره کرد و با بیان اینکه در انتخابات اخیر مجلس لبنان با توافقات صورت گرفته میان طوائف مجلس جدید این کشور تشکیل شد، اظهار داشت: ما از این مسیر همگرایی حمایت می‌کنیم.

وی با متذکر شدن اینکه ممکن است رژیم صهیونیستی در این میان به دنبال دردسر باشد و برخی نیز به ایجاد این موانع کمک کنند، گفت: اما مسیر حرکت ما ایجاد وحدت میان گروه‌ها و طوایف لبنان است و مسئولان کشور قطر نیز بر این موضوع تاکید دارند.

رییس قوه مقننه کشورمان با مثبت ارزیابی کردن نقش قطر در جنگ لبنان تصریح کرد: البته در این میان کشورهایی بودند که در کنار مسلمانان قرار نگرفتند اما موضع قطر یک موضع ممتاز بود.

وی در ادامه با اشاره به مسائل فلسطین، این مسائل را موجب نگرانی دانست و افزود: بخشی از این مشکلات به دلیل متحد نبودن گروه‌های داخلی فلسطین و بخش دیگر مربوط به دخالت‌های خارجی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به گروه‌های فلسطینی توصیه کرد که در مسیر همیاری و همکاری با یکدیگر حرکت کنند.

وی تاکید کرد: برخی کشورها مانع ایجاد وحدت میان گروه‌های فلسطینی می شوند.

لاریجانی گفت‌وگوهای صورت گرفته در مصر را برای حل مسائل گروه‌های فلسطینی ناموفق ارزیابی کرد و گفت: همزمان با این گفت‌وگوها رژیم صهیونیستی اعمال خطرناک خود از جمله حفاری مسجدالقصی، تخریب منازل فلسطینی و توسعه شهرک‌سازی‌‌ها را ادامه داد و فشار امریکا بر کشورهای اسلامی نیز برای قبول این ظلم بسیار زیاد است.

لاریجانی موضوع افغانستان را نیز یکی از مسائل مهم منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: اشغالگران به بهانه نبود دموکراسی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر وارد افغانستان شده‌اند اما نتیجه حضور آنان بعد از چند سال تنها تخریب و ایجاد جنایت‌های بزرگ در این کشور بود.

وی در ادامه با اشاره به برخی دیگر از مشکلات بزرگ کشورهای اسلامی بویژه سومالی و سودان تاکید کرد:‌ با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که این مشکلات از طرف مسلمانان نبوده و از سوی اسرائیل و آمریکا بر کشورهای اسلامی تحمیل می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط تنها دو راه پیش روی کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: یا باید به وضع موجود تن دهیم که این کار موجب فرسایش نیروهای مسلمان و مانع شکل‌گیری امت اسلامی است و یا اینکه با عبرت گرفتن از گذشته مسیر جدیدی را آغاز کنیم که نتیجه آن قدرتمند شدن کشورهای اسلامی است که موجب کاهش فشارهای خارجی شود و این امر از طریق همکاری میان کشورها در تمامی عرصه‌های سیاسی و اقتصادی ممکن است.

لاریجانی تاکید کرد: کشورهای اسلامی می‌توانند در شرایط جهانی نقش‌آفرینی کنند.

رییس قوه مقننه کشورمان روابط ایران و قطر را نزدیک و سطح بالا توصیف کرد و سیاست قطر را یک سیاست خردورزانه دانست.

وی افزود: شاید بعضی از کشورها از نقش‌آفرینی قطر ناراحت باشند اما این نقش آفرینی، قطر را به یک کشور سطح بالا در منطقه تبدیل کرده‌ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بر اهمیت توجه به مسائل اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و افزود: دولتها و مجالس ایران و قطر باید تسریع کننده این مسائل خصوصا در زمینه اقتصادی باشند.

رئیس مجلس قطر نیز در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در مورد روند شکل‌گیری و شرح وظایف مجلس این کشور، بر هماهنگی بیشتر میان مجالس ایران و قطر و نیز همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

محمد بن مبارک الخلیفی گفت: به عنوان کشورهای اسلامی باید سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌های خود را گسترش دهیم تا از این طریق به حل مسائل مربوط به جهان اسلام کمک کنیم.

رئیس مجلس قطر، ایران و قطر را به عنوان حمایت‌کنندگان جدی ملت مظلوم فلسطین دانست و افزود: دو کشور در صدد ایجاد وحدت میان گروه‌های فلسطینی هستند چرا که کشورهای استعماری سیاست ایجاد تفرقه در میان این گروه‌ها را دنبال می‌کنند و علاوه بر آن آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای عربی مانع ایجاد وحدت میان این گروه‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه از همکاری بین مجالس ایران و قطر در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای استقبال می‌کنیم، روند همکاری‌ها میان مجالس دو کشور را مؤثر و اثربخش در سطح منطقه دانست.

علی لاریجانی در این دیدار از همتای خود برای دیدار از جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet