خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/05/21 08:00:00
سرویس اقتصادی
نادران در گفت وگو با خانه ملت مطرح کرد:

مسائل بازارها صرفاً با کاهش‌ نرخ سودبانکی اصلاح نمی‌شود/نباید در دولت وزیردرسایه داشت

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید در دولت وزیر در سایه داشت،گفت: نباید اجازه داد اشخاصی بصورت غیرشفاف در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند.
مسائل بازارها صرفاً با کاهش‌ نرخ سودبانکی اصلاح نمی‌شود/نباید در دولت وزیردرسایه داشت نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید در دولت وزیر در سایه داشت،گفت: نباید اجازه داد اشخاصی بصورت غیرشفاف در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201708104395299212.jpg مسائل,بازارها,صرفاً,با,کاهش‌,نرخ,سودبانکی,اصلاح,نمی‌شود/نباید,در,دولت,وزیردرسایه,داشت Icana

الیاس نادران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص کاهش نرخ سود بانکی گفت:مسائل اقتصادی باهم مرتبط هستند و اقتصاد زیرمجموعه از کل سیستم اجتماعی کشور است.  

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد:عدم نگاه سیستمی به کلیه مولفه های موثر در اقتصاد، باعث می شود تصمیم گیری در یک جزء اقتصاد منجر به برهم خوردن تعادل ها در اقتصاد شود، بطور مثال اگر تاکید روی کاهش نرخ سود بانکی باشد، اما بازار کار یا بازار سرمایه را تنظیم نکنید یا مشکلات نهادی در نظر گرفته نشود.

صرفا با کاهش نرخ سود بانکی نمی توان مسائل بازارها را اصلاح کرد

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی افزود:اگر به مشکلات نهادی بازار های کشور و موانع اقتصادی، توجه نشود، نمی توان صرفا با کاهش نرخ سود بانکی مسائل بازارها را اصلاح کرد.

وی در این رابطه اضافه کرد:باید در نظر داشت که بازار پول در بین چهار بازار اصلی کشور بازار فوق العاده مهم و تاثیرگذار است، اما بازار مذکور حتما به دلیل وجود موانع نهادی در اخذ تسهیلات، ارائه وام بانکی و گردش مالی باعث شده که بازارهای موازی غیررسمی نسبت به بازارهای رسمی درست شود که هر چه فشار روی بازارهای رسمی اعمال شود به تاثیر مستقیم در بازارهای غیررسمی نیز منجر می شود و این موضوع می تواند در دوره های مختلف شامل بازارهایی مانند طلا، ارز، خودرو،مسکن و حتی بازارهای پولی غیررسمی باشد.

نادران افزود:یک نرخ سود بانکی از سوی دولت، شورای پول و اعتبار یا مجمع عمومی بانک ها اعلام می شود، اما در بازار یک نرخ دیگر وجود دارد که برای اصلاح این مسائل باید به مجموعه مولفه ها توجه شود.

وی با بیان اینکه از گذشته این موضوع مطرح بوده که اقتصاد باید یک ستاد فرماندهی داشته باشد،گفت:لزوم فرماندهی در اقتصاد بیانگر این است اجزای اقتصاد در دولت مانند وزارتخانه های صنعت، معدن وتجارت،اقتصاد، جهادکشاورزی، نفت و نیرو و همچنین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و  کلیه دستگاه هایی که روی بازارهای اقتصادی کشور تاثیرگذار هستند، باید هماهنگ باشند.

کارآمدی و شفافیت دو مولفه مهم برای ارتقای رشد اقتصادی

نادران تصریح کرد:عدم هماهنگی بین دستگاه ها و وزارتخانه های اقتصادی به برهم خوردن تعادل در بازارها منجر می شود، بنابراین مجموعه های اقتصادی باید از مدیریت واحد و  تاثیرگذار بهره مند باشند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد:کارآمدی و شفافیت دو مولفه بسیار مهم در اقتصاد است که می تواند در ارتقای سلامت و رشد اقتصادی و همچنین در روان سازی فعالیت های اقتصادی، بهبود محیط کسب و کار و در بازارهای اقتصادی تاثیرگذار باشد.

نادران در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری خانه ملت  افزود: براساس قانون نرخ سود بانکی باید با نرخ تورم سازگاری داشته باشد اما تاکید صرف روی مولفه مذکور و عدم توجه به سایر مولفه های اقتصادی در بازارهای مختلف، حتما باعث می شود از کارآمدی و تاثیرگذاری موضوع متناسب شدن نرخ سود بانکی با تورم کاسته شود.

نباید در دولت وزیر در سایه داشت

وی افزود: زمانی واقعی شدن نرخ سود بانکی تاثیرگذار می شود و بانک ها برای پس انداز کننده و تسهیلات گیرنده اصطلاحا دوبرگی عمل نمی کنند که سایر موانع نهادی در اقتصاد کشور برطرف شود و سایر بازارها نیز با اقدامات مذکور هماهنگ شود که البته انجام این مهم وظیفه دولت و ستاد فرماندهی اقتصادی است که باید کار را مدیریت کند.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید در دولت وزیر در سایه داشت،ادامه داد:اینگونه نباشد که اشخاصی بصورت غیرشفاف در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند اما مسئولیت کارها را نپذیرند.

علی اصغر نظامپور

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet