خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/05/21 12:39:35
سرویس اقتصادی
ملکشاهی راد:

دولت اهتمام ویژه‌ای برای رفع مشکل اقتصاد و اشتغال جوانان ندارد/ جامعه به‌دلیل مشکل اشتغال جوانان ملتهب است

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اعتقاد ندارم که دولت اهتمام ویژه برای رفع مشکلات بیکاری جوانان را در دستور کار خود قرار داده باشد، گفت: جامعه به‌دلیل مسئله اشتغال ملتهب است.
دولت اهتمام ویژه‌ای برای رفع مشکل اقتصاد و اشتغال جوانان ندارد/ جامعه به‌دلیل مشکل اشتغال جوانان ملتهب است عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اعتقاد ندارم که دولت اهتمام ویژه برای رفع مشکلات بیکاری جوانان را در دستور کار خود قرار داده باشد، گفت: جامعه به‌دلیل مسئله اشتغال ملتهب است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101390201026.jpg دولت,اهتمام,ویژه‌ای,برای,رفع,مشکل,اقتصاد,و,اشتغال,جوانان,ندارد/,جامعه,به‌دلیل,مشکل,اشتغال,جوانان,ملتهب,است Icana

محدرضا ملکشاهی راد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اقتدامات دولت برای رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان، اظهار داشت: اعتقاد ندارم که دولت اهتمام ویژه برای رفع مشکلات بیکاری جوانان را در دستور کار خود قرار داده باشد.

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کابینه دولت در حوزه اقتصاد باید نگاهی متناسب با اشتغال، تولید و اقتصاد داشته باشد، گفت: اگر دولتی حوزه تولید را دغدغه اصلی خود قراردهد لوایحی به مجلس می‌دهد که بحث افزایش تولید را داشته باشد، اما در مجلس چنین چیزی را نمی‌بینیم، یعنی لوایحی که دولت ارائه می‌کند چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه دولت حتی در این زمینه غفلت کرده است، اضافه کرد: قوانین که می‌توانسته است به اشتغال و تولید کمک کند اجرا نمی‌کند که می‌توان به عنوان مثال به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی تصویب شد مقرر می‌کند که 30درصد از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌سمت بخش تولید ارجاء داده شود، بیان کرد: طبق آنچه که اعلام شده است 13هزار میلیارد تومان درآمد دولت در سال از افزایش قیمت حامل‌های انرژی بوده، دولت اعلام کند کدام بخش از تولید از این منبع حمایت شده و چه میزان از آن صرف تولید و احیاء کارخانه‌جات و کارگاه‌های تعلیل شده است.

ملکشاهی راد با بیان این بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران تا درب زندان رفته و تعداد زیادی نیز به زندان افتاده‌اند، تصریح کرد: مشخص است که نگاه دولت به بحث تولید و اشتغال جدی نیست.

بازار فروش بزرگترین مشکل برای تولید داخل

وی با اشاره به اینکه نگاه ترکیب دولت و رئیس جمهور به بخش تولید و اشتغال اگر جدی است باید اول قانون‌ هدفمند کردن یارانه‌ها را اجراء کند، افزود: و یا اینکه به‌سمت قانون مشاغل خانگی حرکت می‌کند قانونی که در  دور هشتم مجلس شورای اسلامی تصویب شد و امروز بزرگترین مشکل مشاغل و تولیدات کشور بحث بازار فروش و رقابت‌ کشورهای جهان با تولیدات داخلی ما است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروز زمینه‌ای فراهم نمی‌شود تا محصولات تولیدی کشاورزی و صنعتی کشور به بازارهای منطقه صادر شود، بیان کرد: تا این چرخه جریان پیدا نکند شاهد رونق در اقتصاد و تولید نمی‌شویم، به دلایل  مختلف که گفته شد دولت در مبحث اشتغال جدی نیست، حتی در بودجه سال جاری باز هم جدی وارد این مسئله نشد.

عدم پیشنهاد دولت برای ترمیم کابینه به‌منظور رفع مشکلات اشتغال

ملکشاهی راد با بیان اینکه وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی عریض و طویل شده است و ده‌ها سازمان رفاهی را زیر نظر خود دارد، گفت: دولت برای ترمیم حوزه کابینه پیشنهادی نداشته است تا یک وزارتی به نام اشتغال و یا کار ایجاد کند، در وزارت ورزش و جوانان به کدام بخش از مشکلات جوانان به انداره ورزش پرداخته شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان برای مسکن، اشتغال، ازدواج، حمایت از نخبگان و حتی آموزش جوانان باید کار کند، اضافه کرد: تمام نگاه این وزارت‌خانه معطوف به بخش ورزش شده است، زمانی که جوانان و نمایندگان به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و درخواست کار می‌دهند مشاهده می‌کنیم به دلیل اینکه نقش حمایتی از صنعت ندارند از مراجعه کنندگان مستاصل‌تر هستند.

ملکشاهی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش حمایتی از بخش صنعت کشور را دارند که خود آنها نیز گرفتار یک معضلات عریض و طویلی هستند، گفت: اگر این موارد را مثل یک پازل کنار هم بگذاریم به این نتیجه می‌رسیم که دولت عزم جدی برای رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان ندارد و در طول سال‌های گذشته آمار و ارقامی منتشر شده است که با آنها کاری نداریم

جامعه به‌دلیل مشکل اشتغال جوانان ملتهب است

وی با بیان اینکه جامعه به‌دلیل مسئله اشتغال ملتهب است اگر اشتغال ایجاد شود مشکل مسکن جوانان نیز برطرف می‌شود، تصریح کرد: با توجه به نام‌گذاری امسال به‌نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال دولت گزارشی در خصوص فعالیت‌های خود در این زمینه ارائه کند، استان لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شد اما چه اقدامی در این صورت گرفته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر انکه نباید به دنبال آمار و ارقامی که می‌شود آن‌را ساخت و تولید کرد بود، به داخل خود جامعه برویم و جامعه را به‌بینیم که آیا از التهاب موجود آن کاسته شده یا افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: با این استدلال‌های کم و کوتاه می‌گویم دولت در این موارد جدی نیست و به همین دلایل در کابینه جدی نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet