انتخابات ریاست جمهوری
1396/05/21 13:01:00
سرویس سیاسی
خدادادی:

انتقاد از نحوه انتصاب سفرا در سفارتخانه ها/برای سفارتخانه گزینه انتخاب نمی کنند بلکه افراد سفارت انتخاب می شود / برخی سفرا کارنامه خوبی ندارند

نماینده مردم ملکان در مجلس گفت: مشکل بزرگ دستگاه دیپلماسی اینجاست که برای سفارتخانه های جمهوری اسلامی سفیر پیدا نکرده ایم بلکه برای افراد سفارتخانه پیدا کرده ایم.
انتقاد از نحوه انتصاب سفرا در سفارتخانه ها/برای سفارتخانه گزینه انتخاب نمی کنند بلکه افراد سفارت انتخاب می شود / برخی سفرا کارنامه خوبی ندارند نماینده مردم ملکان در مجلس گفت: مشکل بزرگ دستگاه دیپلماسی اینجاست که برای سفارتخانه های جمهوری اسلامی سفیر پیدا نکرده ایم بلکه برای افراد سفارتخانه پیدا کرده ایم. https://cdn.icana.ir/d/019/201611103292729404.jpg انتقاد,از,نحوه,انتصاب,سفرا,در,سفارتخانه,ها/برای,سفارتخانه,گزینه,انتخاب,نمی,کنند,بلکه,افراد,سفارت,انتخاب,می,شود,/,برخی,سفرا,کارنامه,خوبی,ندارند Icana

سلمان خدادادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ساختار وزارت امورخارجه دچار مشکلات ریشه ای است که روی عملکرد سفرای جمهوری اسلامی سنگینی می کند ، البته آقای ظریف کارنامه قابل قبولی در دولت یازدهم برجای گذاشته است.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولیت مذاکرات برجام بر دوش دکتر ظریف منجر به ایجاد خلاء حضور وزیر شد که در نتیجه امور به معاونین محول شد ؛ در این وضعیت عملکرد دستگاه دیپلماسی تاحدودی افت کرد.

وی در ادامه افزود: چالش های دستگاه دیپلماسی باتوجه به گستردگی حوزه فعالیت وزارت امورخارجه به مراتب بیش از سایر دستگاه های اجرایی دولت است.

خدادادی گفت:سفرای جمهوری اسلامی کارنامه قابل قبولی تاکنون نداشته اند زیرا براساس نیازهای محل ماموریت و متناسب با ظرفیت های کشور میزبان انتخاب نشده اند.

وی تصریح کرد: بعضا دوران ماموریت سفیری تمام می شود اما بدون در نظر گرفتن قابلیت های وی محل ماموریت جدید مشخص می شود. برخی سفرا توان عملیاتی بالایی در حوزه کشورهای خاورمیانه دارند اما می بینیم که به کشورهای اروپایی اعزام می شوند یا بالعکس.

این نماینده مجلس دهم گفت: مشکل بزرگ اینجاست که برای سفارتخانه های جمهوری اسلامی سفیر پیدا نکرده ایم بلکه برای افراد سفارت پیدا کرده ایم.

وی بیان داشت: معیارهای انتخاب سفرا در ایران با کشورهای توسعه یافته دارای تفاوت های فاحشی است که قدرت مانور را از دستگاه دیپلماسی می گیرد.

غفلت دستگاه دیپلماسی از اهرم اقتصادی

خدادادی گفت: در دنیای امروز منافع اقتصادی منجر به تحت الشعاع قرار گرفتن روابط دیپلماتیک می شود اما دستگاه دیپلماسی و سفرای ایران از این مهم غفلت کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: وجود منافع اقتصادی در برخی بحران های دیپلماتیک مانع قطع روابط یا گسترش تنش ها می شود زیرا لابی های اقتصادی در تعیین رویکرد دولت های توسعه یافته موثر است.متاسفانه ما با کشورهایی که دارای مسئله هستیم از اهرم تعامل اقتصادی بهره نگرفته ایم.

نماینده مردم ملکان گفت: براساس طرحی که قبلا پیشنهاد داده بودم ، برای مقابله با تهدیدات رژیم صهیونیستی خواهان سرمایه گذاری کشورهای تاثیرگذار شده بودم زیرا آنها قبل از همه از عملیات نظامی علیه ایران آگاه می شوند یا به دلیل منافع اقتصادی مانع وضع تحریم های خصمانه می شوند.

وی تاکید کرد: در کشورهای غربی اصلی ترین فاکتور برای ارزیابی سفرا عملکرد آنها در بهبود تراز مالی است اما دستگاه دیپلماسی از فقدان معاونت اقتصادی رنج می برد. باید بپذیریم که دیپلماسی بدون پشتوانه اقتصادی دوام پیدا نمی کند.

خدادادی گفت: پذیرفتنی نیست که سفرای جمهوری اسلامی به زبان های مختلف به ویژه زبان و فرهنگ کشور میزبان مسلط نباشند.

وی خاطرنشان شد: فقدان حضور دانش آموختگان روابط بین الملل و علوم سیاسی در سفارتخانه های ایران موضوعی است که منجر به لطمه خوردن عملکرد سفارتخانه ها می شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet