هدر موبایل
1396/05/21 14:45:00
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی:

تروریست ها براساس منافع و خواستگاه مشترک متحد شده اند / طالبان و داعش به دنبال حکومت وحشت در افغانستان هستند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عملیات کشتار مردم میرزاولنگ سرپل نشان داد که طالبان و داعش روی حفره های بزرگ امنیتی افغانستان سرمایه گذاری کرده اند و با ارتکاب جنایاتی نظیر آنچه که در عراق و سوریه مرتکب شدند به دنبال ایجاد حکومت وحشت هستند.
تروریست ها براساس منافع و خواستگاه مشترک متحد شده اند / طالبان و داعش به دنبال حکومت وحشت در افغانستان هستند عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عملیات کشتار مردم میرزاولنگ سرپل نشان داد که طالبان و داعش روی حفره های بزرگ امنیتی افغانستان سرمایه گذاری کرده اند و با ارتکاب جنایاتی نظیر آنچه که در عراق و سوریه مرتکب شدند به دنبال ایجاد حکومت وحشت هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606108385640448.jpg تروریست,ها,براساس,منافع,و,خواستگاه,مشترک,متحد,شده,اند,/,طالبان,و,داعش,به,دنبال,حکومت,وحشت,در,افغانستان,هستند Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تروریست های تکفیری داعش که سودای تشکیل حکومت در سرزمین شام داشتند در عمل پس از آزادی موصل در عراق و حلب در سوریه دچار سرخوردگی شدند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: فرماندهان ارشد داعش امروز رویاهای خود را از دست رفته می بینند اما تلاش می کنند در کشورهایی همانند لیبی و افغانستان به حیات خود ادامه دهند.

وی در ادامه افزود: لیبی به دلیل ذخایر نفت و افغانستان به لحاظ ژئوپلیتیکی باتوجه به فقدان اقتدار حکومت مرکزی برای داعش هدف گذاری شده اند.

بازگشت داعش به خواستگاه اولیه طالبان

عضو هیئت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نکته حائز اهمیت درباره افغانستان اینجاست که خواستگاه اولیه طالبان و القاعده این کشور بوده است و داعش ریشه در نگاه آنها دارد.

وی بیان داشت: افغانستان ، پاکستان و مدارس دینی پیشاور همگی خواستگاه اصلی تروریسم وهابی هستند و سرچشمه طالبان ، القاعده ، داعش و گروه های تکفیری دیگر محسوب می شود.

جمالی نوبندگانی گفت: زد و خوردهای چندماه اخیر طالبان و داعش آنها را به این نتیجه رسانده است که برای منافع مشترک و بر اساس خواستگاه مشترک باید بایکدیگر متحد شوند البته این انسجام در بلند مدت پایدار نخواهد بود.

وی تصریح کرد: عملیات کشتار مردم میرزاولنگ  در ولایت سرپل نشان داد که طالبان و داعش روی حفره های بزرگ امنیتی افغانستان سرمایه گذاری کرده اند و با ارتکاب جنایاتی نظیر آنچه که در عراق و سوریه مرتکب شدند به دنبال ایجاد حکومت وحشت هستند.

برنامه تروریست ها برای ارتکاب جنایات بزرگ

این نماینده مجلس دهم گفت: نکته حائز اهمیت درباره ائتلاف طالبان ، داعش و در آینده نزدیک القاعده اینجاست که تروریست ها علاوه بر افغانستان و پاکستان چشم به آسیای میانه و کشمیر دوخته اند.

وی در انتها تاکید کرد: تشدید حملات طالبان با همراهی داعش اقدامی در جهت قوت قلب بخشیدن به تروریست های تکفیری است که سرخورده شده اند ، آنها در این راه خشونت بی مرزی را اعمال می کنند تا در صدر اخبار باقی بمانند.

گفتنی است که براساس شواهد و گزارش های میدانی طالبان و داعش در حمله به روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل که در آن حدود ۵۰ تا ۶۰ کشته شدند، با یکدیگر همکاری کردند. این در حالی است که طالبان مطالب مطرح شده درباره اینکه حمله به روستای میرزا اولنگ یک عملیات مشترک با شاخه محلی داعش بوده را رد کرد و گفت: ما به تنهایی عمل کردیم و نیروهای امنیتی را هدف گرفتیم.

با این حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که این دو گروه که در حالت عادی رقبای سرسخت یکدیگر هستند در این حمله با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

روستاییانی که از میرزا اولنگ فرار کرده‌اند پیشتر به خبرنگاران گفتند که آنها شبه‌نظامیانی را مشاهده کرده بودند که هم پرچم سفید رنگ طالبان و هم پرچم سیاه رنگ داعش را در اختیار داشتند اما در منطقه‌ای که شبه‌نظامیان از گروه‌های مختلف مرتبا از یک گروه جدا و به گروه شبه نظامی دیگری می‌پیوندند تشخیص اینکه آنها دقیقا از چه گروهی پیروی می‌کنند بسیار دشوار است.

گفته می شود که این حمله به رهبری ملا نادر، یکی از فرماندهان طالبان و غضنفر، یکی از فرماندهان داعش صورت گرفته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet