هدر موبایل
1396/05/21 17:16:33
سرویس سیاسی
خانه ملت بررسی می کند؛

طرح مجلس برای ارائه گزارش سالیانه وزرا و رئیس جمهور به مجلس/از ارتقاء بعد نظارتی پارلمان تا تقویت پاسخگویی پاستور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید دارند که ارائه گزارش سالانه مسئولان اجرایی تنها با هدف بررسی ضعف ها و قوت های مسیر تحقق اهداف کلان کشور است و مجلس هرگز قصد تضعیف هیچ مجموعه ای را ندارد.
طرح مجلس برای ارائه گزارش سالیانه وزرا و رئیس جمهور به مجلس/از ارتقاء بعد نظارتی پارلمان تا تقویت پاسخگویی پاستور نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید دارند که ارائه گزارش سالانه مسئولان اجرایی تنها با هدف بررسی ضعف ها و قوت های مسیر تحقق اهداف کلان کشور است و مجلس هرگز قصد تضعیف هیچ مجموعه ای را ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201708100543727400.jpg طرح,مجلس,برای,ارائه,گزارش,سالیانه,وزرا,و,رئیس,جمهور,به,مجلس/از,ارتقاء,بعد,نظارتی,پارلمان,تا,تقویت,پاسخگویی,پاستور Icana

 خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ وکلای مردم در خانه ملت برای بهبود وضعیت کشور و همچنین افزایش قدرت نظارت قوه مقننه دست به اصلاح برخی موارد آیین نامه داخلی مجلس زدند. در این طرح اصلاحی نمایندگان مکانیزمی در نظر گرفتند تا دولت در برابر مجلس و مردم پاسخگو باشند.

براساس طرح اصلاحی نمایندگان که هفته گذشته در صحن علنی موافقان و مخالفان نظرات خود را عنوان کردند، وزرا و رئیس جمهور باید هر سال گزارشی از عملکرد خود ارائه دهند، این گزارش براساس شاخص های تعیین شده باید تدوین شود تا نمایندگان روند پیشرفت را در وزارتخانه ها پیگیری کنند. از سوی دیگر مجلس میزان تحقق برنامه وزرا را بررسی خواهند کرد.

نمایندگان تاکید دارند با این روش ضعف وزرا در همان سالهای مدیریتی مشخص می شود چرا که بعد از اتمام دوره کاری آنها دیگر وزرا پاسخگو نخواهند بود. نمایندگان برای آنکه این نوع نظارت بر عملکرد مسئولان اجرای تاثیرگذار باشد تصمیم دارند گزارش سالانه وزرا و رئیس جمهور را به رای بگذارند تا در صورت ضعف عملکردی یک کارت زرد به آنها داده شود.

در ادامه گفت وگوی برخی نمایندگان در خصوص طرح اصلاح برخی مواد آیین نامه را می خوانید:

صباغیان بافقی: تقویت بعد نظارتی با اصلاح موادی از آیین نامه/ نظارت در مجلس نهادینه می شود

محمدرضا صباغیان بافقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: چهارشنبه گذشته در صحن علنی اصلاح برخی موارد آیین نامه داخلی مجلس مطرح شد که با وجود آنکه موافقان و مخالفان نظرات خود را ارائه کردند رای گیری آن به جلسه بعدی موکول شد که انتظار داریم یکشنبه 22 مرداد رای گیری آن انجام شود.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی در توضیح طرح مذکور گفت: براساس این طرح، وزرا و رئیس جمهور باید سالی یکبار گزارشی از عملکرد خود به مجلس ارائه دهد، این گزارش باید بر اساس برنامه ششم توسعه کل کشور و اسناد بالا دستی باشد و شاخص های ارائه گزارش هر وزارتخانه از سوی مجلس تعریف خواهد شد.

وی با بیان اینکه گزارش سالانه هر وزارتخانه باید مرداد هر سال در مجلس ارائه شود، ادامه داد: این گزارش ها باید به صورت کمّی، نموداری و مقایسه ای ارائه شود و سپس گزارش مذکور به رای گذاشته خواهد شد، اگر نمایندگان از گزارش ارائه شده قانع شوند، وزیر به کار خود در وزارتخانه مربوطه ادامه می دهد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اما اگر گزارش قانع کننده نباشد، براساس اصل 89 قانون اساسی استیضاح وزیر کلید خواهد خورد، این مکانیزم در خصوص رئیس جمهور نیز اجرایی خواهد شد.

صباغیان بافقی به تاثیرات مثبت طرح مذکور اشاره کرد و گفت: مجلس ابزارهای نظارتی متعددی از جمله سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص دارد اما نهادینه نشده اند و نمایندگان با امتیازگیری در مسائل منطقه ای از طرح سوال صرف نظر می کنند.

وی افزود: همین امتیازگیری ها باعث شده است که دوره گذشته مجلس شاهد ثبت 3500 سوال باشیم اما تنها 87 سوال در مجلس مطرح شد که از این تعداد پاسخ 25 سوال قانع کننده نبود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: هدف اصلی طرح اصلاح مواردی از آیین نامه داخلی مجلس در واقع نهادینه کردن بُعد نظارت در دستگاه قانونگذاری است، در واقع بازوهای نظارتی مجلس ضعیف است که با این طرح جبران خواهد شد.

محمدرضا صباغیان بافقی 3406756/26/2016 1:09:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100842583113_Thum.jpgمحمدرضا صباغیان بافقی

محمدرضا صباغیان بافقی

صباغیان در این باره که طرح مذکور باعث کمرنگ شدن سوال و استیضاح نمی شود، توضیح داد: سوال و استیضاح جای خود را دارد، ارائه گزارش مسئولان اجرایی جای خود، در ضمن اگر وزرا گزارش یکساله ارائه دهند حداقل برای 6 ماه بیمه می شوند و به طور خودگار دیگر کسی از آنها سوال نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه طرح مذکور باعث می شود دولت بر روی طرح های ملی و کلان متمرکز شود، اظهار داشت: با ارائه گزارش عملکرد از رئیس جمهور، پس از اتمام دوره ریاست جمهوری شاهد نقدهای متعدد نسبت به فرد مذکور نخواهیم بود بلکه در دوران مدیریتش فرد نسبت به ضعف عملکرد خود پاسخگو بوده و امور را اصلاح خواهد کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اصلاحی مورد تایید مرکز پژوهش های مجلس است، عنوان کرد: در جلسات تدوین طرح مذکور نماینده شورای نگهبان حضور داشته و موارد را تایید کرده است و از آنجایی که طرح برای جریان سیاسی خاصی نیست و به تقویت بعد نظارت مجلس کمک می کند مورد توجه اکثریت نمایندگان است.

 

رنجبرزاده: دریافت گزارش عملکرد سالانه مسئولان اجرایی برای مچ‌گیری نیست

اکبر رنجبرزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح اصلاح برخی موارد در آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همانطور که می دانید نمایندگان در حال بررسی برنامه کاری وزرای پیشنهادی با هدف رای اعتماد هستند بر همین اساس به دنبال آن هستیم که هرسال وزرا و رئیس جمهور گزارشی از عملکرد خود ارائه دهند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان می خواهند بدانند وزیر و رئیس جمهور که در ابتدای تشکیل دولت برنامه و اهدافی را ارائه کردند با گذشت هر سال تا چه اندازه آن را اجرایی کرده اند، همچنین عملکرد وزرا و رئیس جمهور با اهداف برنامه های کلان کشور مقایسه خواهد شد.

وی گفت: به این واسطه نمایندگان مطلع می شوند دولت در کجای مسیر پیشرفت کشور هستند و از سوی دیگر از میزان مشکلات و موانع مطلع می شوند و نسبت به رفع آن اقدام خواهند کرد.

 

علی اکبر رنجبرزاده 34067510/3/2016 9:51:38 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610106761394886_Thum.jpgبهروز نعمتی علی مطهری مسعود پزشکیان غلامرضا کاتب محمدقسیم عثمانی احمد امیرآبادی فراهانی محمدعلی وکیلی سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی اکبر رنجبرزاده علی اصغر یوسف نژاد حسین آشوری

علی اکبر رنجبرزاده


این نماینده مجلس با بیان اینکه با طرح اصلاح آیین نامه داخلی قصد مچ گیری نداریم تاکید کرد: در واقع طرح با هدف هم افزایی بیشتر بین قوه مقننه و مجریه است و نباید این برداشت وجود داشته باشد که قصد تضعیف مجموعه، وزیر یا رئیس جمهوری را داریم. در واقع با این کار همه برای رسیدن به چشم اندازهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بسیج خواهیم شد.

رنجبرزاده عنوان کرد: این طرح ارزشمند است و به منظور تضعیف جریان یا نادیده گرفتن مجموعه ای نیست بلکه با این کار هم افزایی برای رسیدن به چشم اندازهای برنامه ها و قوانین بالادستی فراهم می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش های سالانه در صحن علنی به رای گذاشته می شود، اظهار داشت: در صورتی که نمایندگان از گزارشی قانع نشوند و ضعف کاری در مجموعه وزارتخانه ببینند، همان مسیری که برای سوال در آیین نامه داخلی دیده شده است برای گزارشها طی خواهد شد و به نوعی وزیر مربوطه کارت زرد می گیرد.

 

حسن‌پور بیگلری: ارائه گزارش عملکرد سالانه مسئولان به مجلس اقتدار را به قوه مقننه برمی گرداند

شهباز حسن پور بیگلری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره طرح اصلاحی از مواد آیین نامه داخلی مجلس با هدف تقویت بعد نظارتی قوه مقننه اظهار داشت: این طرح به نفع دولت و مجلس است و به نوعی با اجرای آن اقتدار به مجلس برگردانده می شود.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در واقع با این طرح مجلس پرسشگر و دولت پاسخگوی مشکلات مردم در برابر وکلای مردم خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح های مختلفی برای پاسخگو کردن دولت بررسی شد، عنوان کرد: پیشنهادات دیگری برای پاسخگو کردن دولت مدنظر بود اما هیچکدام به نتیجه نرسید و در نهایت این پیشنهاد برای بررسی بیشتر به صحن علنی ارسال شد که موافقان و مخالفان آن اظهار نظر کرده اند و فردا درباره آن رای گیری می شود.

شهباز حسن پوربیگلری 34067512/21/2016 2:10:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612107651034094_Thum.jpg

شهباز حسن پوربیگلری

 

این نماینده مجلس با اشاره به حضور وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس گفت: در حال حاضر وزرای پیشنهادی برنامه و اهداف خود را ارائه می دهند، در واقع با طرح اصلاحی می خواهیم حضور وزرا در مجلس را هدفمند کنیم تا آنها بر اساس اسناد بالادستی، قانون بودجه سنواتی و برنامه پنج ساله توسعه کل کشور گزارشی از پیشرفت خود ارائه دهند.

حسن پور ادامه داد: همچنین بررسی می کنیم که وزرا چه اندازه از برنامه ها واهداف های که روز اول ارائه داده بودند را عملکرد کردند، در واقع سالی یکبار عملکرد وزرا و رئیس جمهور بررسی می شود.

وی تاکید کرد: بااین کار وقتی دوره ریاست جمهوری و وزارت افراد تمام می شود تازه ضعف های عملکرد آنها مطرح نمی شود بلکه هرسال بررسی و نسبت به تقویت آن اقدام خواهد شد در واقع نمایندگان دنبال پاسخگو کردن مسئولان در دوره مدیریتشان هستند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: پس از آنکه وزرا و رئیس جمهور گزارش عملکرد خود را ارائه کردند رای گیری می شود د و در واقع عملکرد مسئولان اجرایی ارزیابی خواهد شد و اگر نمایندگان از عملکرد فردی راضی نباشند به آن رای موافق نخواهند داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر نمایندگان از گزارش عملکرد وزرا قانع نشود در واقع وزیر کارت زرد خواهد کرد، دراین مرحله وزیر استیضاح نمی شود بلکه تنها  زمینه استیضاح می شود و در صورتی که وزیری سه کارته شود مکانیزم استیضاح شکل خواهد گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet