ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/07/25 13:55:00
سرویس سیاسی

جلالی: اجلاس تهران یک گام به پیش در مورد دریای خزر بود

مخبر کمیسیون امنیت ملی گفت: برگزاری موفق اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر نشان از فعال بودن ایران در عرصه های بین المللی است.

کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار  خانه ملت در خصوص اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر به ایران گفت: اساس و هدف این اجلاس رسیدن به رژیم حقوقی برای دریای خزر می باشد و با توجه به اینکه سازو کار رژیم حقوقی دریای خزر بر اجماع می باشد، گام هایی برداشته می شود و نمی توان به شکل  آنی به رژیم حقوقی دریای خزر برسیم.

وی با اشاره بر اینکه اجلاس تهران یک گام به پیش در مورد دریای خزر بود گفت: آنچه را که در جلسات کارشناسی و نهایتا در وزرای امور خارجه به تصویب رسیده بود در جلسه سران نیز مطرح شد و مورد تصویب قرار گرفت.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین بیانیه‌ای 25 ماده ای تصویب شد که نفس این بیانیه زمینه همکاری منطقه ای را فراهم نمود و در خصوص تهدید زدایی در منطقه گام های اساسی برداشته شد.

جلالی گفت: با توجه به تلاشی که برای منزوی نشان دادن ایران صورت گرفته بود برگزاری اجلاس اخیر با شرکت کشورهای همسایه و رئیس جمهور روسیه نشانی از فعال بودن ایران درعرصه های بین المللی می باشد.

نماینده شاهرود خاطرنشان ساخت: فشارهای زیادی برای شرکت نکردن پوتین در این اجلاس و مطرح نمودن شایعاتی درباره ترور ایشان وجود داشت که مطرح نمودن این مسایل نتیجه معکوسی را در پی داشت و موجب تمرکز دنیا بر این اجلاس شد و پوشش وسیع رسانه ای را به همراه داشت که این مسایل به نفع جمهوری اسلامی ایران تمام شد.

وی افزود: ملاقات های دو جانبه خوبی در سطح ملاقات روسای جمهور کشورهای همسایه و مقام معظم رهبری صورت گرفت و پروژه های زیادی فعال و بنیاد گذاشته شد.

وی در خصوص پروژه نیروگاه اتمی بوشهر که مورد سوال افکار عمومی کشورمان می باشد گفت: پوتین در سفر به تهران وعده اتمام نیروگاه اتمی بوشهر و دادن سوخت به این نیروگاه را نیز دادند که مجموع این مسایل دلایلی برای مفید بودن اجلاس سران کشورهای خزر می باشد.

جلالی در پایان خاطرنشان ساخت: اجلاس بعدی کشورهای حاشیه دریای خزر سال آینده در آذربایجان خواهد بود.

وی افزود: سیاست اصولی ما این است که حداقل سهم ما 20 درصد باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet