خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/05/27 13:51:43
سرویس اقتصادی
فولادگر روایت می کند:

غوغای تعداد چک‌های برگشتی میراث دوران سونامی نوسانات ارزی/ چه شد که ارقام چک‌های برگشتی خرد شده‌اند

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش حجم معاملات در اقتصاد به دلیل رکود به کاهش مبلغ چک ها برگشتی منتهی شده است.
غوغای تعداد چک‌های برگشتی میراث دوران سونامی نوسانات ارزی/ چه شد که ارقام چک‌های برگشتی خرد شده‌اند رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش حجم معاملات در اقتصاد به دلیل رکود به کاهش مبلغ چک ها برگشتی منتهی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/52637.jpg غوغای,تعداد,چک‌های,برگشتی,میراث,دوران,سونامی,نوسانات,ارزی/,چه,شد,که,ارقام,چک‌های,برگشتی,خرد,شده‌اند Icana

حمیدرضا فولادگر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص کاهش مبلغ چک های برگشتی گفت:افزایش میزان چک های برگشتی در سال های گذشت به دلیل مسائل اقتصادی کشور، مانند نوسانات شدید ارزی بود و باعث شد برای برخی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ناخواسته نتوانند تعهدات خود را بازپرداخت کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:یکی از دلایلی که در حال حاضر از مبلغ چک ها برگشتی، کاسته شده به این دلیل است که با توجه به رکود اقتصادی از حجم معاملات کاهش یافته است.در زمینه قانون مربوط به چک، اصلاحی صورت نگرفته است البته می توان در این راستا اقداماتی انجام داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:برای کاهش میزان زندانی ها مربوط به چک، وضعیت قضایی در این رابطه از جزایی به حقوقی تبدیل شده است که البته این موضوع در آسان تر شدن صدور  چک موثر بوده است.

وی ادامه داد:طرحی در خصوص مسائل چک در کمیسیون  قضایی و حقوقی مجلس در حال بررسی است که البته تا به سرانجام  موضوع، بانک ها می توانند براساس بررسی اعتبار مالی مشتری، در رابطه با ارائه دسته چک اقدام کنند.

فولادگر در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری خانه ملت ادامه داد:سیستم نظارتی بانک ها نقش مهمی دارند که شخصی بدون توان مالی لازم، اقدام به ارائه چک نکند البته این موضوعات به این معنی نیست بانک ها در ارائه دسته چک سخت گیری غیرمنطقی داشته باشند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی یادآور شد:البته روش های دیگر مانند ارائه سفته،اوراق بهادار، برات نیز می تواند جایگزین چک در اقتصاد کشور شود.

لازم به ذکر است در تیرماه امسال در کل کشور بیش از 9.3 میلیون فقره چک عادی به ارزش 573.5 هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این میزان، بالغ بر 1.5 میلیون فقره چک به ارزش 130.6 هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.

16.3 درصد از تعداد و 22.8 درصد از ارزش کل چک‌های عادی مبادله‌ای تیرماه سال جاری را چک‌های برگشتی تشکیل می دهد که نسبت به ماه قبل و همچنین نسبت به تیرماه سال قبل، سهم تعدادی چک‌های برگشتی افزایش و سهم ارزشی این چک‌ها با کاهش مواجه شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet