انتخابات ریاست جمهوری
1388/04/20 15:43:00
سرویس فرهنگی

فرهنگ در دولت دهم

**با وجود آنکه به نظر می‌رسد مسایل اقتصادی حال حاضر کشور به ویژه اجرایی شدن طرح تحول اقتصادی، قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و... تمرکز فعالیت‌های دولت دهم را حداقل در سال‌های ابتدایی در بخش اقتصاد می‌طلبد، اما عرصه فرهنگ را هرچند که همواره در مظلومیت قار داشته در هیچ زمانی نمی‌توان از نظر اهمیت در مرتبه پایین‌تری متصور شد.

با چند تن از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت‌هایی که در عرصه فرهنگ باید مورد توجه دولت دهم قرار گیرد به گفت و گو نشسته‌ایم.

جهش در حوزه فرهنگ و هنر

"جواد آرین منش" گفت: دولت آینده کار خود را با تدوین و تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه آغاز خواهد کرد.

وی تصریح کرد: لایحه برنامه پنجم توسعه تقریبا یک ماه آینده به مجلس خواهد آمد و تا پایان امسال نیز این برنامه نهایی شده و از ابتدای سال آینده نیز مبنای تصمیم‌گیری‌ها در دستگاه‌های دولتی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: انتظار این است که دولت دهم پس از تصویب برنامه پنجم توسعه آن را به اجرا درآورد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه اولویت‌های حوزه فرهنگ از سوی مقام معظم رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شده است، ادامه داد: مواردی مانند مهندسی فرهنگی، پیوست فرهنگی طرح‌های مهم از موضوعاتی است که در سیاست‌های برنامه پنجم به آن توجه شده است.

آرین منش همچنین توسعه فرهنگ ایرانی و اسلامی، توجه به هنر و فرهنگ منطبق با سند چشم انداز، گسترش امکانات فرهنگی، هنری، سینمایی و مقابله با تهاجم فرهنگی رااز دیگر مواردی برشمرد که دولت آینده باید به آن توجه کند.

نماینده مشهد خاطرنشان کرد: در صورتی که بحث مهندسی فرهنگی تحقق یابد جایگاه نهادهای فرهنگی به درستی مشخص خواهد شد. همچنین تداخل وظایف و تعدد مراکز تصمیم گیری از میان برداشته شده و متولیان حوزه فرهنگ و هنر به درستی مشخص می‌شوند.

وی گفت: انتظار نیز این است که در دولت آینده یک جهش در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شود.

آرین منش در خصوص کابینه دولت آینده نیز اظهار داشت: انتظار مردم و ما این است که کابینه دولت دهم فراگیرتر و توانمندتر باشد و از همه ظرفیت‌های نیروهای اصولگرا و کارشناسی نخبگان و اندیشمندان نسبت به دولت نهم بیشتر استفاده شود.

 

عرصه فرهنگ نیازمند حمایت جدی مادی و معنوی است

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که در دولت دهم باید به آن اهتمام جدی شود، توجه به عرصه فرهنگ است که هم از حیث حمایت‌های معنوی و هم پشتیبانی مالی مغفول مانده است.

"رمضان شجاعی کیاسری" در خصوص اولویت‌های حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دولت دهم، گفت: فرهنگ یکی از مقوله‌های اصلی در زیرساخت های هر کشور است، که هویت هر ملت در آن نهفته است؛ اما در دستگاه‌های فرهنگی این مقوله در همه دولت‌های پس از انقلاب مورد غفلت واقع شده است که باید در آن بازنگری‌هایی صورت گیرد.

وی با اشاره به تحولات عظیم در عرصه تولیدات فرهنگی در سطح جهان، تصریح کرد: دستگاه های فرهنگی ما، باید محصولات خود را بنا به مقتضای کنونی زمان و شرایط ویژه انقلاب فرهنگی در ایران عرضه کنند.

 

فرهنگ عمومی زیرساخت همه ابعاد فرهنگی

"سیدعلی طاهری" گفت: یکی از اولویت‌های دولت دهم باید اصلاح وضعیت فرهنگ عمومی باشد زیرا فرهنگ عمومی زیرساخت همه ابعاد فرهنگی است.

وی افزود: عملی شدن و اجرایی شدن شورای عالی قرآن که به تازگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است نیز باید در دستور کار دولت دهم قرار گیرد.

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از اولویت‌های دولت دهم باید تقویت متون دینی در ساخت فیلم‌های سینمایی، ترزیق هنرمندان و کارگردانان متدین و معتقد به نظام باشد.

وی تصریح کرد: در این بخش از حوزه فرهنگی ضعف‌های بسیار جدی وجود دارد.

 

نهادینه سازی سه فرهنگ عاشورا، غدیر و انتظار

"حسن ملک محمدی" گفت: باتوجه به این که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود طبعاً توجه به مقوله فرهنگ و مهندسی فرهنگی باید در راس کار دولت دهم قرار گیرد.

وی با بیان این که فرهنگ جامعه بر تمام ابعاد تاثیرگذار خواهد بود، افزود: فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و حتی مسائل اقتصادی باید براساس فرهنگ اسلام ناب محمدی استوار شود.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به این که اساس و ارکان انقلاب ما براساس سه فرهنگ عاشورا، فرهنگ غدیر و فرهنگ انتظار تشکیل می‌شود، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های دولت دهم باید توسعه و نهادینه کردن این سه فرهنگ باشد و به تمام ابعاد و آثار آن در تمام دستگاه‌های اجرایی سراسر کشور به صورت عمیق و دقیق پرداخته شود.

وی گفت: همچنین تحول در بخش آموزش، فرهنگ کتاب خوانی و توجه به علم و دانش باید در دستور کار دولت آینده قرار گیرد.

نماینده دامغان ادامه داد: مردم از دولت دهم به لحاظ ویژگی‌ها و تجربیات دوره گذشته انتظار تحولات اساسی، عمیق و بنیادی فرهنگی دارد.

ملک محمدی خاطر نشان کرد: کمیسیون فرهنگی نیز آمادگی کامل خود را برای همکاری صادقانه و مشفقانه با دولت دهم اعلام می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet