خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/21 10:18:00
سرویس سیاسی

نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها درباره طرح اصلاح قانون تقسیمات کشوری

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود vh درباره "طرح اصلاح موادی از قانون تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۶۲" اعلام کرد.

مقدمه

قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 15/4/1362 با توجه به نیازهای دهه 60 تدوین و تصویب شده و بی‌شک اکنون اعمال اصلاحاتی در آن ضرورت دارد.

ارتباط ساختاری و ارتباط مستقیم و غیر‌مستقیم این قانون با بسیاری نهادها و موضوعات کلان کشور، رویکرد کارشناسانه و توجه همه‌جانبه‌نگر را به اصلاح این قانون الزامی می‌نماید.

شاید به‌دلیل همین حساسیت و اهمیت باشد که با گذشت سال‌ها از آخرین مهلت ارائه لایحه جامع تقسیمات کشوری، وزارت کشور و هیئت دولت از ارائه آن به مجلس شورای اسلامی خودداری می‌کنند.

 

سوابق قانونی

قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، اصلاحات زیادی به خود ندیده و در‌واقع تحت تأثیر فشارهای مختلفی که مسئولان و مردم برای ارتقا یافتن سطح تقسیمات خود به واحدهای بالاتر دارند، به تناسب زمان تغییراتی در قانون داده شده، اما هیچ‌گاه این تغییرات بنیادی نبوده است.

 

جمع‌بندی

موارد زیر در‌خصوص تصویب طرح مذکور قابل ذکر است:

1. اصلاحات مورد نظر در تبصره «5» ماده (4) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 23/2/1371 مناسب است و در‌واقع می‌تواند تا حد معقولی روستاهای مستعد را در نقاط با تراکم کم به‌عنوان شهر‌ شناسایی کند تا با عنایت به دیگر عوامل طبیعی، اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شرایط ساکنان این مناطق ارتقا یافته و از مزایای نقاط شهری بهره‌مند گردند.

2. در اغلب کشورهای جهان حد نصاب جمعیت شهری با توجه به شرایط خاص نقاط مختلف کشوری تعیین می‌گردد (از 2500 تا 10.000 نفر جمعیت حد نصاب برای یک شهر شناخته می‌شود) که به‌نظر می‌رسد در طرح مذکور نیز به این امر توجه شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet